Spotkania i dyskusje RATUJ SIĘ, KTO MOŻE!

Co czytać, gdy nadchodzi pandemia, wojna albo wielki smutek? Rzucać się na opasłe powieści, by zapomnieć o świecie, czy pochłaniać reportaże, by go zrozumieć? Jak pisarze tulą nasze niepokoje i czy książka jest dobra na wszystko, dyskutują MAGDALENA PARYS, KRZYSZTOF VARGA oraz czytelnicy.

Nasi goście:

MAGDALENA PARYS
Pisarka, poetka, tłumaczka. Urodziła się w Gdańsku, od dwunastego roku życia mieszka w Niemczech. Pisze po polsku i niemiecku. Autorka trzech powieści historyczno-szpiegowskich, w których splata wątki polskiej i niemieckiej historii: „Tunel“, „Magik“ oraz „Książę”. Środkowa część trylogii przyniosła jej w 2015 roku Nagrodę Literacką Unii Europejskiej, a książkę przetłumaczono na kilkanaście języków. Parys jest też laureatką Literackiej Złotej Sowy przyznawanej w Wiedniu. W 2016 roku wydała „Białą Rikę” – opowieść o powikłanych losach polsko-niemieckiej rodziny i poszukiwaniu tożsamości.

KRZYSZTOF VARGA
Pisarz i felietonista. Laureat wielu nagród i kolekcjoner nominacji do prestiżowych wyróżnień. Pisze dużo i różnie. Jego książki tłumaczone są na wiele języków. Jest autorem powieści, m.in. „Chłopaki nie płaczą”, „Tequila”, „Nagrobek z lastryko”, „Trociny” i „Sonnenberg”. Pisze eseje, jak „Bildungsroman” czy „45 pomysłów na powieść”, za który otrzymał nagrodę Fundacji Kultury. Wspólnie z Pawłem Duninem-Wąsowiczem opublikował słownik literatury najnowszej „Parnas Bis. Słownik literatury polskiej urodzonej po 1960 roku”, współtworzył antologię wierszy najnowszych „Macie swoich poetów”. Wydał też biografię Edmunda Niziurskiego „Księga dla starych urwisów”. Pisze książki o historii i kulturze Węgier, jak „Gulasz z turula” i „Czardasz z mangalicą”. W 2016 roku ukazała się „Setka” czyli zbiór jego 100 najlepszych felietonów publikowanych w „Dużym Formacie” – magazynie „Gazety Wyborczej”. Obecnie Varga jest felietonistą „Newsweeka”. W 2020 r. wydał „Dziennik hipopotama”.

Kup książki:
MAGDALENA PARYS KRZYSZTOF VARGA
  • Goście: Magdalena Parys, Krzysztof Varga
  • Prowadzi: Agata Passent
  • Data: sobota, 25 czerwca 2022, Godz. 18:00
  • Miejsce: MAŁA WARSZAWA, ul. Otwocka 14, PODWÓRZE
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie bez transmisji. Po prostu bądź!