Spotkania i dyskusje FORBES WOMEN BOOK CLUB JOANNA BATOR

O wolności, na którą pracowały pokolenia babek i matek. O patriarchacie, wojnie i historii, która znów zerwała się z łańcucha. Pierwsze spotkanie nowego klubu książki, nie tylko dla kobiet! Przeczytaj, przyjdź, podyskutuj.

Nasz gość:

JOANNA BATOR
Pisarka, felietonistka i publicystka. Laureatka Nagrody Literackiej „Nike” 2012 za „Ciemno, prawie noc”. Uznanie przyniosły jej już wcześniejsze powieści o życiu w rodzinnym mieście – Wałbrzychu: „Piaskowa góra” (2009) i „Chmurdalia” (2010). Za obydwie była nominowana do Nagrody „Nike”. Wydała również esej intymny „Wyspa Łza“ (2014), powieść „Rok Królika“ (2015), a ostatnio „Gorzko, gorzko“ – sagę czterech pokoleń kobiet z Dolnego Śląska. Obok historii stron rodzinnych pisarki drugim ważnym źródłem inspiracji jest dla niej kultura japońska. Parę lat spędziła w Tokio, następnie wydała „Japoński wachlarz”, zbiór esejów i felietonów „Rekin z parku Yoyogi” oraz powieść „Purezento“ (2017).
Joanna Bator jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, ma doktorat z filozofii, pracowała w Instytucie Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk, wykładała też w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Od 2011 roku poświęca się wyłącznie pisaniu.

FORBES WOMEN BOOK CLUB
Masz za sobą lekturę powieści, reportażu, książki popularno-naukowej i musisz o niej komuś opowiedzieć? Lektura cię porwała, zmieniła, dała do myślenia, otworzyła oczy i co masz z tym zrobić w czterech ścianach z partnerem oglądającym właśnie żużlowców albo z partnerką pochłaniającą z wypiekami nowe odcinki „Emily w Paryżu”? Mamy na to pomysł. Forbes Women Book Club zaprasza na spotkania z pisarkami, z pisarzami i z zachłannymi czytelnikami.
Klub kontynuuje długą tradycję – podobne spotkania entuzjastów książek ruszyły w XVII wieku. Pierwszy klub książki założyła w 1634 r. Anne Hutchinson na statku płynącym do Massachusetts. Co tydzień egzaminowała z lektur towarzyszki podróży. Po przybyciu na miejsce kobiety nadal się spotykały i rozmawiały o przeczytanych książkach.
Kluby książki na całym świecie skupiają kobiety, mężczyzn, przedstawicieli mniejszości seksualnych, wielbicieli określonego gatunku literackiego lub jednego twórcy. Ilość wariantów jest nieskończona. W USA 5 mln Amerykanów regularnie spotyka się, by wychodząc od książek dyskutować o pięknie, moralności, kulturze, polityce, ekonomii, nauce. Literatura i dziś pozostaje kluczem do zrozumienia drugiego człowieka, do odnalezienia się w skomplikowanej rzeczywistości, do krytycznego myślenia, ale też jest znakomitym pretekstem do towarzyskiego spotkania

Pomysłodawczynią Forbes Women Book Club jest Katarzyna Janowska. Klub debiutuje podczas Big Book Festival i rozpoczyna swoją regularną działalność.

  • Gość : Joanna Bator
  • Prowadzi: Katarzyna Janowska
  • Data: sobota, 25 czerwca 2022, Godz. 14:00
  • Miejsce: MAŁA WARSZAWA, ul. Otwocka 14, PRODUKCJA
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie bez transmisji. Po prostu bądź!
Kup książkę:
JOANNA BATOR | GORZKO, GORZKO