Poznaj nowe książki CZARNY PORTRET Świeża krew

O nazistowskich ośrodkach, w których rozgrywał się brutalny eksperyment demograficzny.
O wojnie, która dosięga najmłodszych oraz o tym, czy przeszłość naprawdę przemija i jak wiele tajemnic naszej historii czeka jeszcze na opisanie, mówi Julia Łapińska, autorka powieści „Czarny portret”.

SOBOTA, 22 CZERWCA, 14.00
BIG BOOK CAFE MDM
Spotkanie z transmisją on-line w You Tube!

O AUTORCE

Julia Łapińska
Pisarka, filozofka, dziennikarka i reportażystka. Uznawana za jedną z najlepszych nowych autorek literatury gatunkowej w Polsce. Zadebiutowała kryminałem „Czerwone jezioro”, za który zdobyła wiele nagród. Pięciokrotna laureatka konkursu na opowiadanie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Nauczycielka kreatywnego pisania. W 2023 r. wydała drugi tom serii z fotoreporterem wojennym Kubą Krallem i podkomisarz Ingą Rojczyk – „Dzikie psy”.

O KSIĄŻCE

Tajemniczy sponsor i morderstwo w luksusowym hotelu w Kołobrzegu.
Kuba Krall, były fotoreporter wojenny, ma wykonać dokumentację z nietypowego pobytu grupy seniorów nad morzem. Już pierwszej nocy znika jeden z najstarszych uczestników wycieczki, Zygmunt Gretkowski, ceniony konserwator obrazów.
Ostatnio Gretkowski pracował nad książką, w której opisywał swój pobyt w ośrodku nazistowskiej organizacji Lebensborn działającym przed laty w Połczynie-Zdroju. Na jaw wychodzą wstrząsające wydarzenia z czasów II wojny światowej i okresu powojennego.
By dotrzeć do prawdy o bolesnej przeszłości Gretkowskiego, Kuba Krall znów łączy siły z charakterną policjantką Ingą Rojczyk. Tym razem podążają tropem wielkiej sztuki i sekretów instytucji, w której Żołnierki Hitlera rodziły dla III Rzeszy nowych obywateli, a uprowadzone polskie dzieci poddawano brutalnej germanizacji.

KUP KSIĄŻKĘ Z AUTOGRAFEM
"CZARNY PORTRET" JULIA ŁAPIŃSKA
Fragment Książki
Whitney leaning against a railing on a downtown street

„(…) Dziewczynka wybiegła z budynku i przez ogród pognała do parku. Nikt jej nie zatrzymywał. Kilka matek z wózkami siedziało na tarasie. Obrzuciły jej znikającą wśród drzew drobną sylwetkę znudzonym spojrzeniem. Połykając łzy, biegła przed siebie przez rozgrzany ciepłym, wrześniowym słońcem trawnik. Byle dalej od tej okropnej kobiety.
Pędziła zalesionym wąwozem aż na wzgórze, gdzie znajdowały się pozostałe budynki należące do Lebensbornu. Frau Uschi zakazała dzieciom oddalać się poza główny gmach, Eli to teraz nie obchodziło. Za drzewami zobaczyła inny budynek, wiedziała, że to stara wozownia, ale samodzielnie dotarła tu po raz pierwszy. Było osobliwie cicho i pusto. Odważyła się podejść bliżej. Zobaczyła otwarte okno na parterze, szerokie i duże. Zapraszało, by się wślizgnąć do środka. Wdrapała się bez trudu na niski parapet, skok na betonową posadzkę i już była w pomieszczeniu. Poczuła drażniący zapach farb. Dopadła stołu, pod którym zamierzała się schować. Stały na nim cynowe kubki, a w nich pędzle. Szybko weszła pod blat. Skulona pocierała oczy, zaczęły mocno szczypać. Panował tu półmrok, było wilgotno i zimno. Westchnęła i pierwszy raz rozejrzała się po pokoju. Otwarte na oścież drzwi łączyły go z kolejnym pomieszczeniem. Spoglądała dłuższą chwilę, zanim zdała sobie sprawę z tego, co widzi. W głębi, na wysokości jej oczu, niewyraźnie zamajaczyły duże męskie buty i nogawki spodni. Gapiła się z rozdziawioną buzią. Oddychała płytko, próbując się uspokoić, a w końcu odważyła się wyjść i opuściła kryjówkę (…). ”

  • Gościni: Julia Łapińska
  • Prowadzi: Maciej Ulewicz
  • Partner wydarzenia: Wydawnictwo Agora
  • Data: sobota, 22 czerwca 2024, Godz. 14:00
  • Miejsce: Big Book Cafe MDM – ul.Koszykowa 34/50
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie z transmisją na żywo!