Poznaj nowe książki ŻYJĘ, CZY TO MAŁO? Głosy w pałacu

O codzienności największego polskiego szpitala psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Zaborze. O tym, co słyszą od młodych w kryzysach, ile dobrego można zrobić dla osób, które nie chcą żyć, i jaką rolę mają do spełnienia rodzice, rozmawiają: Małgorzata Gołota, autorka książki „Żyletkę noszę zawsze przy sobie” oraz Marcin Łokciewicz i Katarzyna Kachel współautorzy książki „Żyję, czy to mało?”.

PIĄTEK, 21 CZERWCA, 18.00
BIG BOOK CAFE DĄBROWSKIEGO
Zobacz transmisję on-line na Facebooku!

O AUTORACH

Marcin Łokciewicz
Wychowawca i arteterapeuta, od 25 lat pracuje w Zaborze. Autor książki „Zamek rządzi”
Katarzyna Kachel
Dziennikarka i autorka książek, m.in. „Lili Stern-Pohlmann. Pytałam Boga, czemu mnie ocalił” oraz „Wszystkie moje straty. O ciąży, traumie i odzyskanym życiu”.
Małgorzata Gołota
Reporterka i dziennikarka, pisze m.in. o zdrowiu psychicznym młodych, jest autorką książki „Żyletkę noszę zawsze przy sobie” oraz poradnika „Jak być dobrym rodzicem?”

O KSIĄŻCE

W największym szpitalu psychiatrycznym w Polsce, centrum leczenia dzieci i młodzieży w Zaborze, przebywa na co dzień ok. 70–80 młodych pacjentów. Są to dzieci i młodzi ludzie, którzy nie chcą lub nie umieją żyć. Zajmuje się nimi zespół lekarzy, psychologów, pielęgniarek, pedagogów i opiekunów. To nie jest książka przeciwko rodzicom, szkole, szpitalom, psychologom czy lekarzom. To książka, która pokazuje, że mimo chorego systemu można robić wiele rzeczy dobrych, że miłość, obecność, uwaga i szacunek są kluczowe w procesie zdrowienia dziecka i przywrócenia mu wiary, by chciało żyć.

KUP KSIĄŻKĘ Z AUTOGRAFEM
"ŻYJĘ, CZY TO MAŁO?" KATARZYNA KACHEL, MARCIN ŁOKCIEWICZ
Fragment Książki
Whitney leaning against a railing on a downtown street

„ (…)
– Czym dzieci się tną?
– Żyletki są najpopularniejsze, ale dzieci potrafią się ciąć cyrklem, szpilką, pinezką, nożem, szkłem, ostrzemz temperówki czy zębami. Jedna dziewczynka rozgryzła sobie na pół paznokieć i kaleczyła się w ten sposób po całym ciele, inna okaleczała się, pocierając się o narożnik ściany, co dawało taki efekt, jakby tarła skórę o papier ścierny. Niektóre osoby mają sznyty na całym ciele: brzuchu, klatce piersiowej, nogach. Raz przyjechała do nas tak bardzo pocięta nastolatka, że od razu dostała ksywę „Zebra”. Ukrywała to przed rodzicami kawał czasu pod długimi spodniami. I cięła się tylko na nogach, tak by móc rany i blizny po prostu schować. Miała bardzo wymagającego, apodyktycznego i nieuznającego żadnych kompromisów ojca. Wszelkie sytuacje, w których nie udawało jej się spełniać jego oczekiwań, odreagowywała właśnie w ten sposób. To był bardzo długi proces leczenia, na szczęście dziś dziewczyna ma się dobrze (…).”

  • Goście: Marcin Łokciewicz, Katarzyna Kachel, Małgorzata Gołota
  • Prowadzenie: Katarzyna Kachel
  • Partner: Wydawnictwo Filia
  • Data: piątek, 21 czerwca 2024, Godz. 18:00
  • Miejsce: Big Book Cafe – Dąbrowskiego 81
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie z transmisją na żywo!