Poznaj nowe książki LOS, KTÓRY DZIEDZICZYSZ Wszystko zostaje w rodzinie

Jak trauma wędruje z pokolenia na pokolenie, a minione doświadczenia stają się bagażem, który dostajemy się w spadku. Dlaczego nie wystarczy zrozumieć samego siebie, by uwolnić się od ciężarów całych rodzin, pokoleń, społeczeństw? Co wiemy o przekazie transgeneracyjnym i czy przeszłość skazuje nas na wieczne powtórki, mówi Noémi Orvos-Tóth, węgierska psycholożka i autorka książki „Los, który dziedziczysz”.

NIEDZIELA, 23 CZERWCA, 16.00
BIG BOOK CAFE DĄBROWSKIEGO
Spotkanie z transmisją on-line na Facebooku

O AUTORCE

Noémi Orvos-Tóth
Psycholożka kliniczna i psychoterapeutka specjalizująca się w przekazywaniu traum transgeneracyjnych, powtarzaniu dysfunkcyjnych działań indywidualnych i rodzinnych przez pokolenia, a także możliwościach uzdrowienia z nich. Dzięki swoim badaniom i rozmowom z pacjentami zdała sobie sprawę, że nieświadomie przekazujemy nasze rany przez pokolenia. Uważa, że jej najważniejszym zadaniem jest pomoc w tworzeniu społeczeństwa świadomego traumy, w którym każda osoba może zachować swoją godność i rozwinąć potencjał.

O KSIĄŻCE

Nasze przeszkody, lęki, negatywne wzorce i nieudane relacje, a nawet fizyczne objawy, mogą mieć swoje korzenie w odległej przeszłości. Traumy przodków, nieprzepracowane straty, ograniczające przekonania odbijają się echem w codziennym życiu, niewidzialnie kształtując nasze przeznaczenie.
Wszyscy jesteśmy potomkami straumatyzowanych przodków. Ale w jaki sposób ukryta trauma babci związana z Holokaustem prowadzi do anoreksji u jej wnuka? I w jaki sposób wczesna utrata matki skutkuje trudnościami w romantycznych związkach jej syna w późniejszym życiu?
Korzystając z badań naukowych i własnej praktyki autorka analizuje wpływ przeszłości na nasze życie. Poruszając różnorodne tematy, takie jak: oczekiwania wobec płci dziecka, kolejność urodzeń w rodzinie, bycie jedynym dzieckiem i relacje między rodzeństwem, dotyka bolesnych kwestii – dziedziczenia traumy oraz roli przywiązania.
Książka ukazuje się w Polsce nakładem Wydawnictwa Agora w tłumaczeniu Ryszarda Zielińskiego.

KUP KSIĄŻKĘ Z AUTOGRAFEM
"LOS, KTÓRY DZIEDZICZYSZ" NOEMI ORVOS - TÓTH
Fragment Książki
Whitney leaning against a railing on a downtown street
  „ (…) Niniejsza książka zaprasza czytelników w wielopokoleniową podróż ku samoświadomości. Zachęcam was do odwagi i zgłębienia dawno pogrzebanych historii swojej rodziny, do wyruszenia na gęsto zarośnięte ścieżki, rzucenia światła na ciemne zakamarki i zmierzenia się z siłami, które działają w waszym życiu. Jestem przekonana, że bez uwzględnienia wpływów międzypokoleniowych niczyjego losu nie da się w pełni zrozumieć, a zgłębiając historię swoich przodków, można odkryć klucz do zmian na lepsze. (…)
  Zacznijmy od szerszego, historycznego kontekstu – w końcu czasy, w których żyjemy, wpływają na losy każdego z nas. Nasza prywatna, osobista mikrohistoria osadzona jest w nadrzędnej całości, nie możemy więc odciąć się od wydarzeń rozgrywających się na scenie historii ludzkości. Podobnie, aby odsłonić historię traumy naszej rodziny, musimy poznać epokę, w której żyli nasi przodkowie, i odkryć, jak wyglądała ich rzeczywistość, która dla nas jest jedynie rozdziałem w podręczniku do historii. Wiek XX, w którym przyszło żyć naszym rodzicom i dziadkom, nie był pozbawiony cierpienia na ogromną skalę, dotknęło ono całe narody i grupy etniczne. Wojna, ludobójstwo i niepojęta wręcz brutalność obozów koncentracyjnych. Rewolucje, przesiedlenia, represje, prześladowania i egzekucje – te czasy rozlewu krwi nie są wcale tak odległe. Literatura fachowa określa te formy traumy mianem „traumy zbiorowej”.
  W takich przypadkach jednostka dzieli koszmar z tysiącami, a nawet milionami innych osób. Jeśli cierpienie jest zadawane istotom ludzkim przez inne istoty ludzkie, jeśli człowiek staje się wilkiem dla drugiego człowieka, nazywa się to „traumą interpersonalną”. (…)
Kiedy badasz zatarte warstwy przeszłości, zastanów się, jakie zbiorowe traumy wstrząsnęły członkami twojej rodziny, jakich potworności doświadczyli, jakich okrucieństw padli ofiarą (…)”.
  • Gościni: Noémi Orvos-Tóth
  • Prowadzi: Anna Sańczuk
  • Partner wydarzenia: Wydawnictwo Agora
  • Data: niedziela, 23 czerwca 2024, Godz. 16:00
  • Miejsce: Big Book Cafe – Dąbrowskiego 81
  • Rodzaj spotkania: Spotkanie z transmisją on-line na Facebooku