Jak trauma wędruje z pokolenia na pokolenie, a minione doświadczenia stają się bagażem, który dostajemy się w spadku. Dlaczego nie wystarczy zrozumieć samego siebie, by uwolnić się od ciężarów całych rodzin, pokoleń, społeczeństw? Co wiemy o przekazie transgeneracyjnym i czy przeszłość skazuje nas na wieczne powtórki, mówi Noémi Orvos-Tóth, węgierska psycholożka i autorka książki „Los, który dziedziczysz”.
NIEDZIELA, 23 CZERWCA, 16.00
BIG BOOK CAFE DĄBROWSKIEGO
Spotkanie z transmisją on-line na Facebooku
Noémi Orvos-Tóth
Psycholożka kliniczna i psychoterapeutka specjalizująca się w przekazywaniu traum transgeneracyjnych, powtarzaniu dysfunkcyjnych działań indywidualnych i rodzinnych przez pokolenia, a także możliwościach uzdrowienia z nich. Dzięki swoim badaniom i rozmowom z pacjentami zdała sobie sprawę, że nieświadomie przekazujemy nasze rany przez pokolenia. Uważa, że jej najważniejszym zadaniem jest pomoc w tworzeniu społeczeństwa świadomego traumy, w którym każda osoba może zachować swoją godność i rozwinąć potencjał.
Nasze przeszkody, lęki, negatywne wzorce i nieudane relacje, a nawet fizyczne objawy, mogą mieć swoje korzenie w odległej przeszłości. Traumy przodków, nieprzepracowane straty, ograniczające przekonania odbijają się echem w codziennym życiu, niewidzialnie kształtując nasze przeznaczenie.
Wszyscy jesteśmy potomkami straumatyzowanych przodków. Ale w jaki sposób ukryta trauma babci związana z Holokaustem prowadzi do anoreksji u jej wnuka? I w jaki sposób wczesna utrata matki skutkuje trudnościami w romantycznych związkach jej syna w późniejszym życiu?
Korzystając z badań naukowych i własnej praktyki autorka analizuje wpływ przeszłości na nasze życie. Poruszając różnorodne tematy, takie jak: oczekiwania wobec płci dziecka, kolejność urodzeń w rodzinie, bycie jedynym dzieckiem i relacje między rodzeństwem, dotyka bolesnych kwestii – dziedziczenia traumy oraz roli przywiązania.
Książka ukazuje się w Polsce nakładem Wydawnictwa Agora w tłumaczeniu Ryszarda Zielińskiego.