Autorzy zagraniczni BIG BOOK FESTIVAL 2022 SIMON STRANGER

SIMON STRANGER
spotkanie: S JAK SUMIENIE
AUTOR POŁĄCZY SIĘ Z NAMI ON-LINE ⇓

O literach, które pozwalają uporządkować niewysłowione zło i o prawdzie, która nie mogła dłużej czekać, mówi SIMON STRANGER, nowa sława z Norwegii.


autor m.in. powieści

LEKSYKON ŚWIATŁA I MROKU

Pisarz norweski, autor powieści i książek dla dzieci. Światową sławę przyniósł mu LEKSYKON ŚWIATŁA I MROKU (Wydawnictwo Literackie, tłum. Katarzyna Tunkiel). W ojczyźnie autora premiera książki przed dwoma laty była wydarzeniem literackim, tytuł błyskawicznie stał się bestsellerem, otrzymał Nagrodę Księgarzy Norweskich, a prawa do tłumaczenia sprzedano do ponad 20 krajów.

Punktem wyjścia dla opowieści była prawdziwa historia. Jej urywki autor słyszał w czasie spotkań rodzinnych. W książce stworzył swoisty portret podwójny: młodego mężczyzny, jednego z najbardziej znienawidzonych i brutalnych norweskich kolaborantów w czasach okupacji niemieckiej, i żydowskiej rodziny ocalałej z Holokaustu, która po wojnie zamieszkała w jego domu w Trondheim – jego przestrzeń staje się poniekąd niemym świadkiem zdarzeń. Opowieść o Zagładzie i roli, jaką odegrali w niej Norwegowie, pisarz ujął w formę leksykonu. Litery alfabetu porządkują znaczenia i emocje. B jak banda stoi obok B jak brat i buty. K jak kupiec obok K jak kochanie, M jak musztra obok M jak migrena. Autor stopniowo odsłania przed nami historię, tę pisaną małą i wielką literą. Zamiast przedstawić historię chronologicznie, skupił się na tym, co dla niego w tej opowieści było najważniejsze. Wyróżnił słowa, którym nadał treść i moc. Pomimo pozornie patchworkowej narracji, wątki w książce łączą się i wzajemnie komentują.

Simon Stranger debiutował w 2003 roku, LEKSYKON ŚWIATŁA I MROKU to jego ósma powieść. Pisarz ma w dorobku książki dla dzieci i młodzieży, z których najnowsza, KOKOTOPIA, była w Norwegii bestsellerem.

Simon Stranger urodził się w 1976 roku w rodzinie o tradycjach literackich. Studiował filozofię na Uniwersytecie w Oslo. Mieszka w Norwegii.

Za twórczość literacką Simon Stranger otrzymał m.in. nagrody:

⇒ Bokhandlerprisen

⇒ Riksmålsforbundets barne og ungdomsbokpris


Spotkanie on-line z Simonem Strangerem na Big Book Festival 2020 poprowadzi JAN NIEBUDEK

30.08 NIEDZIELA

GODZ. 16:00

SIMON STRANGER

NA SPOTKANIE ZAPRASZAMY DO CENTRUM ŁOWICKA (UL. ŁOWICKA 21, WARSZAWA), A DO OGLĄDANIA TRANSMISJI NA WWW.BIGBOOKFESTIVAL.PL I WWW.YOUTUBE.COM/BIGBOOKFESTIVAL. PO ZAKOŃCZENIU SPOTKANIA DOSTĘPNA TAM BĘDZIE JEGO REJESTRACJA.
SPOTKANIE DOSTĘPNE BĘDZIE W POLSKIEJ ORAZ ANGIELSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ.

  • Data: niedziela, 30 sierpnia 2020, Godz. 16:00
  • Miejsce:
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie z transmisją na żywo!