Autorzy zagraniczni CHIGOZIE OBIOMA

CHIGOZIE OBIOMA spotkanie: NIE WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ AUTOR POŁĄCZY SIĘ Z NAMI ON-LINE ⇓ O sile wierzeń i mitów, z jakimi dynamiczna Nigeria wkracza w XXI wiek. Oraz ile warte …

  • Data: sobota, 29 sierpnia 2020, Godz. 20:00
  • Miejsce:
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie z transmisją na żywo!

CHIGOZIE OBIOMA
spotkanie: NIE WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ
AUTOR POŁĄCZY SIĘ Z NAMI ON-LINE ⇓

O sile wierzeń i mitów, z jakimi dynamiczna Nigeria wkracza w XXI wiek. Oraz ile warte są tożsamość i duchowość na globalnym rynku migracji, mówi afrykański pisarz CHIGOZIE OBIOMA.


autor m.in. powieści:

RYBACY

AN ORCHESTRA OF MINORITIES

Nigeryjski pisarz zaliczany do światowej czołówki literackiej. Tłumaczony na blisko 30 języków. Najważniejszy, obok Chimamandy Ngozie Adichie, gwiazdor młodej prozy z Nigerii.

Finalista Nagrody Bookera za powieści RYBACY (tłum. Sebastian Musielak) oraz AN ORCHESTRA OF MINORITIES (polskie wydanie w przygotowaniu). Mieszka w USA, wykłada literaturę i uczy kreatywnego pisania na University of Nebrasca.

Jako dziecko chłonął klasykę literatury europejskiej, ściąganą z półek domowej biblioteczki. Zaczynał od Szekspira, przez kilka miesięcy odwiedzał bibliotekę szkolną i po kawałku czytał „Odyseję“ Homera. Echa tej fascynacji można wyczytać z jego nowej powieści. Bohater AN ORCHESTRA OF MINORITIES – afrykański hodowca kur, 26-letni Chinonso porzuca ojcowiznę i ulubione zwierzęta, by wyruszyć w podróż do Europy, gdzie ma nadzieję zdobyć majątek i zasłużyć na uznanie rodziny kobiety, którą kocha. Współczesny Odys jest nielegalnym imigrantem, podróżuje szlakiem kontrolowanym przez przemytników i oszustów. Za swoje marzenia zapłaci wysoką cenę. Uchodźstwo staje się w tej opowieści metaforą naszych czasów – ery nierówności i braku przynależności.

Chigozie Obioma mówi czterema językami. Zna język swych przodków – igbo, a także język joruba, pisze po angielsku, opanował też turecki, bo studiował we wschodniej części Cypru.  AN ORCHESTRA OF MINORITIES była inspirowana autentyczną historią Jaya – Nigeryjczyka, którego Obioma spotkał na Cyprze. Pisarz należał do szczęśliwców, jego ojciec – pracownik banku, sam zarabiał na wychowania dwanaściorga dzieci. Tylko jedno z nich – Chigozie otrzymał wyższe wykształcenie. Pomogły w tym oszczędności, za które mógł wyjechać na małą wyspę, w połowie przynależącą do Europy.

W debiutanckiej powieści RYBACY Obioma odzwierciedlił elementy swego dzieciństwa i atmosfery dorastania w niewielkim nigeryjskim mieście w latach 80. i 90. XX wieku. To historia czterech braci, nagłej śmierci jednego z nich i mieszanki prozachodnich sympatii z lokalnymi wierzeniami oraz afrykańską duchowością. Pisarz nawiązał do historii o Kainie i Ablu, odsłonił przed czytelnikami lokalne tradycje i moc klątwy.

Obioma wiąże w swoim pisarstwie współczesność z warstwą mitologiczną i afrykańską kosmologią, tworzy historie tragiczne.

Publikuje eseje w brytyjskiej prasie, m.in. „The Guardian“ i „The New Statesman“.

Za twórczość literacką Chigozie Obioma otrzymał m.in. nagrody:

⇒ Man Booker Prize (nominacja, dwukrotnie)

⇒ Internationaler Literaturpreis

⇒ Los Angeles Times Art Seidenbaum Award for First Fiction

⇒ Nebraska Book Award For Fiction

⇒ Hopwood Awards


Spotkanie on-line z Chigozie Obiomą na Big Book Festival 2020 poprowadzi Dariusz Rosiak.

29.08, SOBOTA

GODZ. 20.00

CHIGOZIE OBIOMA

NA SPOTKANIE ZAPRASZAMY DO CENTRUM ŁOWICKA (UL. ŁOWICKA 21, WARSZAWA), A DO OGLĄDANIA TRANSMISJI NA WWW.BIGBOOKFESTIVAL.PL I WWW.YOUTUBE.COM/BIGBOOKFESTIVAL. PO ZAKOŃCZENIU SPOTKANIA DOSTĘPNA TAM BĘDZIE JEGO REJESTRACJA.
SPOTKANIE DOSTĘPNE BĘDZIE W POLSKIEJ ORAZ ANGIELSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ

 

Workcation
miasto stoleczne warszawa
ministerstwo kultury dziedzictwa narodowego i sportu