Autorzy zagraniczni DAWID GROSMAN

DAWID GROSMAN spotkanie: KOCHAJ BLIŹNIEGO AUTOR POŁĄCZY SIĘ Z NAMI ON-LINE ⇓ O tym, jak rozmawiać z tymi, których historia ustawia po przeciwnej stronie barykady. I jak darzyć miłością na …

  • Data: niedziela, 30 sierpnia 2020, Godz. 18:00
  • Miejsce:
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie z transmisją na żywo!

DAWID GROSMAN
spotkanie: KOCHAJ BLIŹNIEGO
AUTOR POŁĄCZY SIĘ Z NAMI ON-LINE ⇓

O tym, jak rozmawiać z tymi, których historia ustawia po przeciwnej stronie barykady. I jak darzyć miłością na przekór nienawistnym narracjom, mówi wielki pisarz izraelski DAWID GROSMAN.


autor m.in. powieści:

WCHODZI KOŃ DO BARU

PATRZ POD: MIŁOŚĆ

TAM, GDZIE KOŃCZY SIĘ KRAJ

Najwybitniejszy żyjący pisarz izraelski, tłumaczony na ponad 30 języków. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Międzynarodowej Nagrody Bookera przyznanej w 2017 r. za powieść WCHODZI KOŃ DO BARU (tłum. Regina Gromacka). Obok powieści ma w dorobku literaturę faktu, eseje, książki dla dzieci i artykuły dla najważniejszych tytułów prasowych na świecie. Międzynarodową sławę przyniosła mu trzecia powieść PATRZ POD: MIŁOŚĆ (tłum. Magdalena Sommer) przetłumaczona na angielski w 1989 roku. „The New York Times” przyrównał ją do takich książek, jak WŚCIEKŁOŚĆ I WRZASK Faulknera, BLASZANY BĘBENEK Grassa i STO LAT SAMOTNOŚCI Marqueza. Jednym z bohaterów powieści jest Bruno Schulz, którego Grosman ceni i promuje na świecie. W dorobku pisarza wyróżnia ją obecność elementów realizmu magicznego.

Grosman na ogół pisze gęstą prozę psychologiczną, bohaterowie jego książek uwikłani są w skomplikowane relacje osobiste, rodzinne i społeczne. Niektóre z jego fabuł mają wyrazisty kontekst historyczny i polityczny. A także osobisty. Bohaterka TAM, GDZIE KOŃCZY SIĘ KRAJ (tłum. Magdalena Sommer), matka powołanego do wojska syna, wyrusza w długą pieszą wędrówkę, bojąc się, że otrzyma wiadomość o jego śmierci na froncie. Kiedy w 2006 r. Grosman kończył powieść, jego młodszy syn odbywający obowiązkową służbę wojskową zginął w ostatnich dniach wojny izraelsko-libańskiej. Pamięci syna pisarz poświęcił wstrząsającą powieść-tren POZA CZASEM (tłum. Regina Gromacka).

Już wcześniej Grosman był zagorzałym orędownikiem pokoju na Bliskim Wschodzie, zwolennikiem porozumienia między Żydami i Palestyńczykami, co w ojczyźnie czyni go postacią kontrowersyjną. Przez wiele lat pracował w Radiu Izraelskim, przeprowadzał wywiady z Palestyńczykami i izraelskimi Arabami. W swej najsłynniejszej książce non-fiction THE YELLOW WIND opisał życie Palestyńczyków w Strefie Gazy.

Urodził się w 1954 w Jerozolimie, gdzie mieszka do dzisiaj. Obydwoje jego rodzice pochodzili z Polski, jeszcze jako dzieci w latach 30. XX wieku przenieśli się do Palestyny. Mając 9 lat przyszły pisarz wygrał krajowy konkurs wiedzy o dziełach klasyka literatury żydowskiej Szolema Alejchema i został zatrudniony przez Radio Izraelskie – najpierw jako aktor teatru radiowego, potem jako prezenter i dziennikarz. Studiował filozofię i wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Hebrajskim. Jest mężem Michal Grosman, psycholożki dziecięcej, wspólnie wychowali troje dzieci: Yonatana, Ruthi oraz Uriego, który zmarł tragicznie w 2006 roku.

Za twórczość literacką David Grosman otrzymał m.in. nagrody:

⇒ Man Booker International Prize

⇒ JQ Wingate Prize (dwukrotnie)

⇒ Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres de France

⇒ Premio Mondello

⇒ Grinzane Cavour Prize

⇒ Nelly Sachs Preis

⇒ Nagrodę Pokojową Księgarzy Niemieckich

⇒ Sapir Prize

⇒ Israel Prize


Spotkanie on-line z Dawidem Grosmanem na Big Book Festival 2020 poprowadzi JAROSŁAW GUGAŁA.
30.08, NIEDZIELA
GODZ. 18:00
DAWID GROSMAN

NA SPOTKANIE ZAPRASZAMY DO CENTRUM ŁOWICKA (UL. ŁOWICKA 21, WARSZAWA), A DO OGLĄDANIA TRANSMISJI NA WWW.BIGBOOKFESTIVAL.PL I WWW.YOUTUBE.COM/BIGBOOKFESTIVAL. PO ZAKOŃCZENIU SPOTKANIA DOSTĘPNA TAM BĘDZIE JEGO REJESTRACJA.
SPOTKANIE DOSTĘPNE BĘDZIE W POLSKIEJ ORAZ ANGIELSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ

 

Workcation
miasto stoleczne warszawa
ministerstwo kultury dziedzictwa narodowego i sportu