Autorzy zagraniczni MATILDA VOSS GUSTAVSSON

MATILDA VOSS GUSTAVSSON spotkanie: ZMIERZCH BOGÓW AUTORKA POŁĄCZY SIĘ Z NAMI ON-LINE ⇓ O skandalu w Akademii Szwedzkiej, skandynawskiej odsłonie #MeToo oraz cenie odwagi mówi MATILDA VOSS GUSTAVSSON, reportażystka, która …

  • Data: sobota, 29 sierpnia 2020, Godz. 16:00
  • Miejsce:
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie z transmisją na żywo!

MATILDA VOSS GUSTAVSSON
spotkanie: ZMIERZCH BOGÓW
AUTORKA POŁĄCZY SIĘ Z NAMI ON-LINE ⇓

O skandalu w Akademii Szwedzkiej, skandynawskiej odsłonie #MeToo oraz cenie odwagi mówi MATILDA VOSS GUSTAVSSON, reportażystka, która rzuciła na kolana najsłynnejszą instytucję kultury.


autorka książki

KLUB

Szwedzka dziennikarka śledcza, która ujawniła skandal seksualny i korupcyjny w Akademii Szwedzkiej. Jej reportaż, który ukazał się w listopadzie 2017 r. w dzienniku „Dagens Nyheter“ wywołał najpoważniejszy kryzys od początków istnienia organizacji przyznającej Literacką Nagrodę Nobla. Na skutek ujawnionych przez Gustavsson faktów Akademia Szwedzka nie wskazała laureata w roku 2018. Reporterka odebrała Grand Prize For Journalism – najważniejsze wyróżnienie dziennikarskie w Szwecji.

Jej reportaż był wstrząsem dla całego kraju – odsłonił mechanizmy rządzące relacjami wielu słynnych i uznanych osobistości. Rozwijająca wątki z reportażu książka Matildy Voss Gustavsson KLUB (premiera polska we wrześniu) ukazała się w Szwecji w 2019 r. i natychmiast stała się bestsellerem, zyskała także uznanie krytyków.
Ale i wcześniej Gustavsson uchodziła za jedno z najlepszych piór dziennikarskich Szwecji. Jej teksty łączą wiarygodność i warsztatową perfekcję ze zdolnością do budowania porywających narracji. Już w 2016 r. Stowarzyszenie Wydawców Szwedzkich wyróżniło ją nagrodą The Golden Pen. Nagradzano ją również za pogłębione portrety istotnych postaci szwedzkiego życia publicznego, które publikuje w cotygodniowym magazynie „Dagens Nyheter“.

Słynny reportaż Gustavsson ukazał się, gdy świat pochłonięty był aferą Herveya Weinsteina, a w siłę rósł ruch #MeToo. Podobnie jak dziennikarki „The New York Times“, szwedzka reporterka zebrała zeznania kobiet, które padły ofiarą napaści seksualnych. W Szwecji sprawcą był wpływowy w kręgach literackich i kulturalnych Jean-Claude Arnault, mąż cenionej poetki Katariny Frostenson. Razem prowadzili klub Forum, w którym bywała artystyczna elita kraju i który działał dzięki finansowemu wsparciu Akademii Szwedzkiej. Przez lata plotkowano o tym, że w lokalu i jego okolicy dochodzi do przemocy na tle seksualnym. Gustavsson zebrała zeznania 18 poszkodowanych. Książka KLUB pozwoliła jej wnikliwie zbadać mechanizmy i zdarzenia, które zaowocowały krachem zaufania do jednej z najbardziej prestiżowych instytucji światowej kultury.
Prawa do ekranizacji KLUBU zostały już sprzedane.


Spotkanie on-line z Matildą VOSS Gustavsson na Big Book Festival 2020 poprowadzi Sylwia Chutnik.
29.08, SOBOTA
GODZ. 16.00
MATILDA VOSS GUSTAVSSON

NA SPOTKANIE ZAPRASZAMY DO CENTRUM ŁOWICKA (UL. ŁOWICKA 21, WARSZAWA), A DO OGLĄDANIA TRANSMISJI NA WWW.BIGBOOKFESTIVAL.PL I WWW.YOUTUBE.COM/BIGBOOKFESTIVAL. PO ZAKOŃCZENIU SPOTKANIA DOSTĘPNA TAM BĘDZIE JEGO REJESTRACJA.
SPOTKANIE DOSTĘPNE BĘDZIE W POLSKIEJ ORAZ ANGIELSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ

 

 

Workcation
miasto stoleczne warszawa
ministerstwo kultury dziedzictwa narodowego i sportu