Autorzy zagraniczni REBECCA MAKKAI

REBECCA MAKKAI spotkanie: NIEDOTYKALNI AUTORka POŁĄCZY SIĘ Z NAMI ON-LINE ⇓ O tym, jak wirus HIV wywołał epidemię stygmatyzacji i samotności. O przyjaźniach w obliczu tragedii i o tym, że …

  • Data: sobota, 29 sierpnia 2020, Godz. 18:00
  • Miejsce:
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie z transmisją na żywo!

REBECCA MAKKAI
spotkanie: NIEDOTYKALNI
AUTORka POŁĄCZY SIĘ Z NAMI ON-LINE ⇓

O tym, jak wirus HIV wywołał epidemię stygmatyzacji i samotności. O przyjaźniach w obliczu tragedii i o tym, że przeszłość nie przemija, mówi amerykańska pisarka REBECCA MAKKAI.


autorka m.in. powieści

WIERZYLIŚMY JAK NIKT

Amerykańska powieściopisarka i autorka opowiadań. Dzięki powieści WIERZYLIŚMY JAK NIKT (w Polsce wydanej w tym roku przez Wydawnictwo Poznańskie, tłum. Sebastian Musielak) stała się w ostatnich latach jednym z najgorętszych literackich nazwisk za oceanem. Powieść o epidemii AIDS w Chicago w latach 80. to mistrzowska wielowątkowa narracja o naznaczeniu i traumie, która trwa przez pokolenia. A także opowieść o mechanizmach pamięci. Najważniejsze amerykańskie media, na czele z „The New York Times” i „ The Washington Post“, uznały ją za jedną z najlepszych książek 2018 roku. „Los Angeles Times“ i „Chicago Review of Books“ przyznały doroczne nagrody dla najwybitniejszej książki. Powieść trafiła do finału National Book Award oraz Nagrody Pulitzera. Po tym sukcesie część krytyki widzi w autorce WIERZYLIŚMY JAK NIKT następczynię Jonathana Franzena.

Zaczynała od pisania opowiadań i szybko zdobyła uznanie – ukazywały się m.in. w poczytnych zbiorach THE BEST AMERICAN STORIES, w czterech kolejnych rocznikach (2008-2011). Do dziś uważa, że podstawowym zadaniem i zarazem największą umiejętnością pisarza jest opowiadanie interesujących historii.

Nerw narracyjny objawiła już w pierwszej powieści THE BORROWER o szalonej eskapadzie pewnej bibliotekarki z Missouri, ratującej zakochanego w książkach dziesięciolatka z opresyjnej rodziny. Magazyn Booklist uznał powieść za jeden z najlepszych debiutów 2011 r., a książkę przetłumaczono na siedem języków.

Druga powieść autorki, THE HUNDRED-YEAR HOUSE, potwierdziła jej talent. Historię ekscentrycznej rodziny zamieszkującej dom na północnych przedmieściach Chicago Makkai opowiedziała achronologicznie i po wirtuozowsku. Brawurowa saga zdobyła nagrodę Novel of the Year 2015 Chicago Writers Association i tytuł książki roku od magazynu BookPage. W 2015 roku Makkai wydała zbiór opowiadań MUSIC FOR WARTIME.

Rebecca Makkai urodziła się w 1978 r. i dorastała w Lake Bluff w stanie Illinois. Jest córką profesorów lingwistyki Valerie Becker Makkai i Adama Makkaiego. Jej babcia ze strony ojca, Rózsa Ignácz była znaną węgierską aktorką i pisarką. Ojciec zmuszony był w młodości opuścić Węgry po rewolucji 1956 roku. Rebecca ukończyła prestiżową uczelnię humanistyczną Washington and Lee University. W czasie studiów pracowała jako asystentka w uniwersyteckim piśmie literackim. Po studiach przez dwanaście lat uczyła literatury w montessoriańskiej szkole podstawowej. Potem prowadziła warsztaty pisarskie i wykładała kreatywne pisanie na uczelniach wyższych. Mieszka w Chicago, z mężem i dwójką dzieci.

Za twórczość literacką Rebecca Makkai otrzymała m.in. nagrody:

⇒ National Book Award (nominacja)

⇒ Pulitzer Prize (nominacja)

⇒ LA Times Book Prize

⇒ ALA Stonewall Award

⇒ Chicago Review of Books Award

⇒ Andrew Carnegie Medal for Excellence in Fiction


Spotkanie on-line z Rebeccą Makkai na Big Book Festival 2020 poprowadzi Marta Drożdż.

29.08 SOBOTA

GODZ. 18:00

REBECCA MAKKAI

NA SPOTKANIE ZAPRASZAMY DO CENTRUM ŁOWICKA (UL. ŁOWICKA 21, WARSZAWA), A DO OGLĄDANIA TRANSMISJI NA WWW.BIGBOOKFESTIVAL.PL I WWW.YOUTUBE.COM/BIGBOOKFESTIVAL. PO ZAKOŃCZENIU SPOTKANIA DOSTĘPNA TAM BĘDZIE JEGO REJESTRACJA.
SPOTKANIE DOSTĘPNE BĘDZIE W POLSKIEJ ORAZ ANGIELSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ

 

Workcation
miasto stoleczne warszawa
ministerstwo kultury dziedzictwa narodowego i sportu