Wydarzenia specjalne OBIETNICA PORANKA

Pokaz filmu

Porywająca ekranizacja najsłynniejszej książki Romain Gary’ego: autobiograficznej opowieści o dorastaniu w międzywojennym Wilnie i o matce pisarza – Ninie Kacew, kobiecie ambitnej i zaborczej, ale też niesłychanie inspirującej. Pokaz towarzyszy premierze książki „Żongler. Romain Gary” Agaty Tuszyńskiej.

Romain Gary urodził się w Wilnie jako Roman Kacew, by następnie przenieść się wraz z matką do Warszawy, a stamtąd do Nicei. Po wybuchu wojny zaciągnął się do francuskich sił zbrojnych, w których służył jako pilot. Po wojnie rozpoczął karierę dyplomatyczną. Wówczas to zaczął pisać powieści pod pseudonimem Romain Gary. W sumie opublikował ich ponad 30, także wiele opowiadań i esejów. Jako jedyny pisarz w historii dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów.

Wydana w 1960 r. „Obietnica poranka” przynosi jeden z najciekawszych portretów kobiecych w literaturze XX wieku: samodzielnej, zaradnej i pełnej temperamentu kobiety, przekonanej, że jej syn stworzony jest do wielkości. Mimo skromnych warunków życia, Nina robi wszystko, aby natchnąć Romana i zapewnić mu start do lepszego życia. Aż po kres swych dni, kiedy jej syn walczy na dalekich frontach II wojny światowej. Ostatnie lata życia Niny wieńczą jej matczyną miłość w sposób przepiękny i zaskakujący. Jaki? Można przeczytać w książce i zobaczyć w filmie. Ile w tym prawdy, a ile wspaniałej literackiej kreacji – do dziś głowią się biografowie sławnego pisarza.

„Obietnicę poranka” pierwszy raz przeniesiono na ekran w 1970 r. z Meliną Mercouri w roli Niny Kacew. W nowej ekranizacji w rolę Romain Gary’ego wcielił się popularny nad Sekwaną Pierre Niney, a jego matkę brawurowo zagrała Charlotte Gainsbourg. Atutem filmu jest nie tylko aktorstwo, ale też epicki rozmach i przekonująco oddane realia życia w Wilnie lat 20. W epizodach wystąpili polscy aktorzy, m.in. Marta Klubowicz, Piotr Cyrwus i Katarzyna Skarżanka.

Film trwa 2 godziny 11 minut
Produkcja: Francja 2017
Reżyseria: Eric Barbier
W rolach głównych: Charlotte Gainsbourg (Nina Kacew), Pierre Niney (Romain Gary), Nemo Schiffman (młody Roman), Paweł Puchalski (mały Roman), Catherine McCormack (Lesley Blanch), Jean-Pierre Darroussin (Zaremba), Didier Bourdon (Alex Gubernatis)

Pokaz filmu odbywa się po spotkaniu premierowym książki Agaty Tuszyńskiej “Żongler. Romain Gary”.
Więcej TUTAJ

Kup książkę:
AGATA TUSZYŃSKA | ŻONGLER
  • Data: sobota, 25 czerwca 2022, Godz. 20:00
  • Miejsce: MAŁA WARSZAWA, ul. Otwocka 14, HURTOWNIA
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie bez transmisji. Po prostu bądź!