Wydarzenia specjalne WIDOWISKO ZAMKNIĘCIA KAMIENNY SUFIT

Spektakl według książki „Kamienny sufit” Anny Król

Kobiety, które pragną wolności i wytyczają swoje ścieżki. Ryzyko i radość działania na własną rękę. Miłość do gór, kobiecość i szczęście na wysokościach.

Twórcy:

ANETA GROSZYŃSKA
Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii, skończyła też studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Reżyserowała spektakle w teatrach: Nowym w Łodzi, Powszechnym w Warszawie, Dramatycznym w Wałbrzychu. W 2014 r. przygotowała „Karaoke box” Iwana Wyrypajewa w Teatrze Słowackiego w Krakowie. W 2015 r. – „Lalkę” Bolesława Prusa w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz „Zapolską Superstar” Jana Czaplińskiego w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Ostatnio – „Głód” na podstawie reportażu Martína Caparrosa w Starym Teatrze w Krakowie. Współpracuje z Teatrem Telewizji i Klubem Komediowym.

ANNA KRÓL
Pisarka, teatrolożka. Autorka książek „Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach”, „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie” oraz „Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia”. W 2012 r. stworzyła Fundację „Kultura nie boli”, jest dyrektorką Big Book Festival, kieruje Big Book Cafe – centrum innowacji literackich. Reżyseruje spektakle i wydarzenia artystyczne, w tym widowiska otwarcia Big Book Festival „Mam na imię kobieta” czy „Bloki mówią” oraz cykle słuchowisk „Na głos” i „Evergreen”.

RADEK ŁUKASIEWICZ
Muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów śpiewanych przez znakomitych polskich artystów i muzyki do filmów. Twórca zespołu Pustki, projektu Polskie Znaki i połowa duetu Bisz/Radex. Dyplomowany lingwista i tłumacz, entuzjasta poezji. Z Big Book Festival i Cafe tworzył nieraz – m.in. muzykę do spektakli, widowisk oraz stand-upów literackich.

MATEUSZ PAKUŁA
Dramatopisarz, dramaturg i reżyser teatralny. Jako prozaik zadebiutował w 2021 roku książką „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Jest laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i Nagrody Specjalnej miesięcznika „Teatr”. Wydał sześć książek z dramatami. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzył m.in. spektakle „Śnieg”, „Konformista” i „Wojna polsko-ruska”.

„Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach”

Niezwykła historia kobiet, które nie bały się wyznaczać nowych dróg. Polskie pionierki taterniczki: Wanda Herse, Irena Pawlewska, Heleny Dłuska, siostry Skotnicówne i inne dziewczyny, które wypuszczały się w góry w poszukiwaniu przeżyć, wchodziły na Mnicha, Zamarłą Turnię, pokonywały Orlą Peć. A sto lat później w ich ślady ruszyła Anna Król. Ze śladów archiwalnych, wspomnień i rozmów tworzy portrety zapomnianych, nietuzinkowych postaci, których historie dotąd nie zostały opowiedziane. Nie wszystkie potoczyły się szczęśliwie, ale wszystkie – wbrew schematom. „Kamienny sufit” to skrócona historia polskiego feminizmu w sercu Tatr, opowieść o marzycielkach i zuchwałych indywidualistkach. O śmiałości bycia pierwszą i wielkiej potrzebie spełnienia. A także o Tatrach, które pozostają sprawdzianem wewnętrznej siły dla każdej i każdego, kto zapragnie ich szczytów.

 

  • Reżyseria: Aneta Groszyńska
  • Muzyka: Radek Łukasiewicz
  • Adaptacja: Mateusz Pakuła
  • Występują: Agnieszka Przepiórska, Matylda Damięcka, Sara Celler - Jezierska, Magdalena Celmer
  • Partnerzy wydarzenia: DOM SPOTKAŃ Z HISTORIĄ, CENTRUM ŁOWICKA
  • Data: niedziela, 26 czerwca 2022, Godz. 20:00
  • Miejsce: MAŁA WARSZAWA, ul. Otwocka 14, PRODUKCJA
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie bez transmisji. Po prostu bądź!
Kup książkę:
ANNA KRÓL | KAMIENNY SUFIT