Wydarzenia specjalne TU MÓWI PRAGA INSTALACJA DŹWIĘKOWA

Przysiądź w fotelu, kliknij i zanurz się w historii mówionej. Poznaj słuchowiska dokumentalne “Bazar Różyckiego. Tam było wszystko” oraz “Ocaleni przez pamięć” stworzone na bazie nagrań Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi (obecnie w Archiwum Dokumentacji Audiowizualnej Muzeum Warszawy).

Stworzymy dwa wygodne stanowiska do odsłuchu.

“Bazar Różyckiego. Tam było wszystko”
Słuchowisko dokumentalne

Bazar Różyckiego trwa od ponad 130 lat, w tym samym miejscu, między ulicami Targową, Ząbkowską i Brzeską. Obrósł miejską legendą. Różyc to kupcy, którzy byli tam zawsze, niezależnie od pogody. Tłum kupujących, przyciągający przestępców. Towar upolowany na straganie. Folklor, na który składały się pyzy ze słoika, sztuczki sprzedawców, gra w trzy karty i orkiestra podwórkowa.
Czy przetrwa i jest nam dzisiaj potrzebny? Prażanie, wspominając świetność bazaru od lat 20-tych aż do lat 80-tych ubiegłego stulecia, nazywają go praskim oknem na świat, symbolem dzielnicy. Słuchowisko zbudowane jest z fragmentów relacji z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi.

„Ocaleni przez pamięć”
Słuchowisko dokumentalne

Krótko przed II wojną światową, w 1939 r. na warszawskiej Pradze żyło 21,705 Żydów. Sklepikarzy, rzemieślników, lekarzy, kamieniczników. Jak wiele lat później Żydzi opisują tamto życie? Jak inni mieszkańcy prawobrzeżnej Warszawy wspominają dawnych sąsiadów pochodzenia żydowskiego? Z nagrań historii mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi i wspomnień spisanych w księdze „Sefer Praga” powstało słuchowisko – dialog między ludźmi różnego pochodzenia i wyznania, których łączy pamięć.

ZAPRASZAMY W GODZINACH 12:00 – 20:00

  • Scenariusz i reżyseria: Anna Mizikowska
  • Partner: MUZEUM WARSZAWY
  • Więcej: muzeumwarszawy.pl
  • Data: niedziela, 26 czerwca 2022, Godz. 12:00
  • Miejsce: MAŁA WARSZAWA, Otwocka 14, PAWILON USŁUGOWY
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie bez transmisji. Po prostu bądź!