Przeżyj to z nami KOBIETA BEZ GŁĘBI Czytanie performatywne z muzyką i spotkanie z pisarką.

Aktorzy Mikołaj Kubacki i Daria Polunina interpretują fragmenty przewrotnej powieści „System” Amandy Svensson.
Po zakończeniu czytania rozmawiamy z autorką.

Wydarzenie jest prapremierową prezentacją powieści która do księgarń trafi w lipcu.
Czy nasze życia i związki to tylko przypadkowe zderzenia w czasie i przestrzeni, czy też część wielkiego kosmicznego ładu? Czy miłość to pomyłka mózgu i co by było, gdybyśmy widzieli tylko w dwóch wymiarach.
O tajemnicach, złudzeniu kontroli i niewiadomych, które mogą ułożyć się w zakodowany klucz prowadzący do prawdy, mówi Amanda Svensson, autorka książki.

NIEDZIELA, 23 CZERWCA, GODZ. 20.00
BIG BOOK CAFE DĄBROWSKIEGO
Wydarzenie bez transmisji, po prostu bądź!

O AUTORCE

Amanda Svensson
Dorastała w szwedzkim Malmö. Zaczęła pisać w młodym wieku, jej pierwsza powieść Hey Dolly ukazała się w 2008 roku. Studiowała kreatywne pisanie na Lunds Universitet, przełożyła również książki Ali Smith, Tessy Hadley i Kristen Roupenian. Pisała kolejne powieści. Wydana w 2019 roku SYSTEM otrzymała Per Olov Enquists Pris i nagrodę literacką Svenska Dagbladet. Angielski przekład pod tytułem A System So Magnificent It Is Blinding znalazł się na długiej liście nominowanych do International Booker Prize 2023.

O KSIĄŻCE

W październiku 1989 roku na świat przychodzą trojaczki i to właśnie w tym momencie ich ojciec postanawia ujawnić matce swój romans. Następuje pandemonium.
Ponad dwie dekady później rodzeństwo żyje rozproszone po różnych zakątkach świata. Wtedy matka dzwoni z niepokojącą wiadomością: ojciec zaginął, a ona musi im coś wyjawić: sekret sprzed lat, który odmieni całe ich życie.
System to dziwaczna i przypominająca labirynt historia o drobnych, pozornie nieistotnych szczegółach, które są jedynie fragmentami większego obrazu. Przede wszystkim jest to opowieść o rodzinie, nieporozumieniach, różnicach charakteru i wybaczeniu – pokręcony obraz ludzkiego umysłu i duszy. Ta niesamowita powieść stawia kluczowe pytanie: czy możemy swobodnie kreować własny los, czy też jesteśmy tylko częścią systemu, nad którym nie mamy kontroli?
Książka ukazuje się w Polsce nakładem Wydawnictwa Pauza w tłumaczeniu Karoliny Ancerowicz i Justyny Czechowskiej.

 

 

KUP KSIĄŻKĘ Z AUTOGRAFEM
"SYSTEM" AMANDA SVENSSON
Fragment Książki
Whitney leaning against a railing on a downtown street
„(…) Laura Kadinsky była, tak jak wszyscy ludzie, trójwymiarowa. Doskonale zdawała sobie z tego sprawę, nie miała żadnych wątpliwości. Gdyby położyła dłoń na udzie, ta się zginała, jak światło w tunelu, jak czasoprzestrzeń zakrzywia się wokół masy. A gdyby przyłożyła palec do ucha, dokładnie w epicentrum zwojów, ten wsunąłby się do środka. Krótko mówiąc, istniała głębia, Laura o tym wiedziała.
Jednak za każdym razem, gdy przeglądała się w lustrze, nachodziło ją zwątpienie.
Do tego Laura Kadinsky była kobietą o u podstaw estetycznym, a więc oderwanym od rzeczywistości, wyobrażeniu o świecie. Swoje ciało postrzegała zawsze jako podobne do Nike z Samotraki, plus ramiona, oczywiście – te z kolei według niej wzięła od jednej z lalek z błyszczącej wystawy luksusowego domu towarowego Selfridges. Innymi słowy, uważała swoje ciało za piękne, ciało z przestrzeni i ciężaru, jeszcze innymi słowy za rzeczywiście istniejące ciało, którego krągłości można było zobaczyć i wziąć w dłonie. Tak jak większość kobiet, Laura spędziła całe eony twarzą w twarz z samą sobą. Dlatego teraz, gdy spojrzała rankiem w lustro, miała absolutną pewność, że coś znacząco zmieniło się w jej twarzy, taką samą pewność, z jaką znała współrzędne pieprzyków na plecach swojej córki i od razu wiedziała, kiedy słońce przyprawiło jej kolejny. Ale co ją tak naprawdę mamiło, co tak naprawdę sprawiało, że coraz częściej opierała czoło o chłodną taflę lustra i wpatrywała się we własne oczy jakby były złowieszczymi szklanymi kulami? Nie wiedziała, ale często łapała się na rozmyślaniu o podróży poślubnej do Paryża, o tym, jak jednego wieczoru na Montmartrze jej mąż uparł się, by uliczny artysta na Place du Tertre wyciął jej profil w formie konturu na gładkim, czarnym kartonie. Jak zaraz po powrocie do domu od razu powiesił kontur na ścianie w swoim gabinecie, i że od tej pory w ich związku małżeńskim spędził więcej czasu z konturem niż z jej prawdziwą twarzą.(…).”
  • Czytają: Daria Polunina i Mikołaj Kubacki
  • Adaptacja: Paulina Wilk
  • Muzyka na żywo: Izabela Smelczyńska
  • Gościni: Amanda Svensson
  • Prowadzenie: Alek Hudzik
  • Tłumaczenie: Anna Rosiak
  • Partner wydarzenia: Wydawnictwo Pauza
  • Data: niedziela, 23 czerwca 2024, Godz. 20:00
  • Miejsce: Big Book Cafe – Dąbrowskiego 81
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie bez transmisji. Po prostu bądź!