Przeżyj to z nami ALE MEKSYK! SURREALIZM DO SŁUCHANIA

Opowiadania Leonory Carrington czytają Katarzyna Herman i Rafał Królikowski.
Aktorzy interpretują teksty słynnej surrealistki niedawno opublikowano w tomie „Siódmy koń. Opowiadania zebrane” w tłumaczeniu Maryny Ochab i Michała Kłobukowskiego, wydanym przez Wydawnictwo Filtry. Twórczość literacka Leonory Carrington wpisuje się w buntowniczą i barwną karierę artystki, skandalistki i feministki.
Już pierwsze opowiadanie – „Debiutantka” wiele mówiło o jej wyobraźni i udrękach kobiet. Bohaterki tekstów Carrington próbując wyrwać się z opresyjnego otoczenia, szukają schronienia w świecie jak ze snu. Zwierzęta są ich najwierniejszymi przyjaciółmi. Metamorfozy, krwawe obrzędy i jatki otwierają drogę ucieczki i pozwalają rozprawić z wrogami.
Aktorzy przedstawią m.in. opowiadania: „Debiutantka”, „Białe króliki” i „Neutralny mężczyzna”, które powstawały w szczęśliwych latach paryskich Carrington, podczas pobytu w Nowym Jorku w czasie II wojny światowej oraz już po emigracji w Meksyku. Teksty łączy wyobraźnia, która nie zna granic. W mistrzowskich miniaturach zdarzyć się może wszystko.
Między opowiadaniami wybrzmią przepisy na surrealistyczną sztukę życia z książki Agnieszki Taborskiej „Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć” (Wydawnictwo Bosz) – aktorzy przytoczą inspirujące rady pozwalające „wzbić się ponad rzeczywistość”. Które i w jakiej kolejności – o tym zadecyduje publiczność.

NIEDZIELA, 23 czerwca, 16.00
Dziedziniec Lorentza, Muzeum Narodowe w Warszawie,
Al. Jerozolimskie 3
Wstęp wolny
Wydarzenie bez transmisji, po prostu bądź!

Czytanie aktorskie jest częścią wydarzeń
ALE MEKSYK! SURREALISTYCZNE ŚWIATY LEONORY CARRINGTON, które współtworzymy wspólnie z Muzeum Narodowym.

Przed czytaniem zapraszamy na:
wykład KOBIETA W GALOPIE o życiu i twórczości Leonory Carrington:
NIEDZIELA, 23 CZERWCA, 14.00
Big Book Cafe MDM
Wstęp wolny
Wydarzenie bez transmisji, po prostu bądź!

Po czytaniu zapraszamy na:
wystawę „SURREALIZM. INNE MITY” Z OPROWADZANIEM.

„SURREALIZM. INNE MITY”

Widzowie uczestniczący w czytaniu będą mogli po jego zakończeniu nieodpłatnie zwiedzić ekspozycję wystawę lub z oprowadzeniem.
Przekrojowa wystawa to okazja do prześledzenia tendencji surrealistycznych w sztuce polskiej ostatniego stulecia. Głównym założeniem ekspozycji jest porzucenie ortodoksyjnego sposobu myślenia o samym surrealizmie jako o historycznym ruchu mającym określone ramy czasowe na rzecz potraktowania go jako zjawiska globalnego, inkluzywnego i różnorodnego. Narrację wystawy rozpoczną prace z dwudziestolecia międzywojennego, a zakończą dzieła twórców związanych z założonym w latach 50. XX wieku międzynarodowym ruchem Phases. Historyczną narrację uzupełnią prace twórczyń i twórców współczesnych. Na ekspozycji będzie można zobaczyć typowe techniki surrealistyczne, takie jak dekalkomania, surrealistyczne przedmioty, pokażemy także szeroki wybór surrealistycznej fotografii.
Wystawa jest czynna do 11 sierpnia.
Liczba miejsc na zwiedzanie z oprowadzeniem jest ograniczona.
Obowiązują bezpłatne wejściówki rozdawane po aktorskim czytaniu.

  • Partner: Muzeum Narodowe w Warszawie
  • Czytają: Katarzyna Herman i Rafał Królikowski
  • Data: niedziela, 23 czerwca 2024, Godz. 16:00
  • Miejsce: Dziedziniec Lorentza, Muzeum Narodowe w Warszawie
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie bez transmisji. Po prostu bądź!