Panie, Panowie i Wszyscy Inni!
Podejdźcie, zbliżcie się, witam w naszym skromnym magicznym cyrku!
Pokażemy rzeczy, o jakich wam się nie śniło.
Karolina Sulej, reporterka zafascynowana popkulturą i Sabina Drąg, cyrkówka i badaczka kultury ludycznej, zapraszają na jedyny taki cyrk w mieście i jego jedyny występ!
To okazja, jakiej nie możecie przegapić – chodźcie słuchać i się gapić!
Performatywno-literackie widowisko z elementami pokazu iluzji, w którym autorki szukają pogubionych w historii Polski i kultury magiczek. Co się z nimi stało? Czy to ofiary sztuczek patriarchatu? Co robiły, jakie były i czego możemy się od nich dziś nauczyć?
Dlaczego bawią nas magiczne triki i jakie opowieści skrywają się za słynnymi numerami z przecinaniem na pół, lewitacją, znikaniem, wyplątywaniem się z więzów i unikaniem zabójczych noży. No i o co chodzi z tym wyciąganiem rzeczy z kapelusza?
Oczarujemy Was magią z pomocą specjalnie „pojawionej” iluzjonistki. Przepytamy ją z przygód w cyrkowym świecie, w którym kobiety wciąż zajmują najczęściej pozycje asystentek. Jakiej magii trzeba użyć, żeby to zmienić?
A na finał – najbardziej feministyczna iluzja w historii literatury i najbardziej literacka iluzja w historii magii. Jaka? Przyjdźcie i zobaczcie!
SOBOTA, 22 CZERWCA, 21.00
BIG BOOK CAFE MDM
Wydarzenie bez transmisji, bądź osobiście!
Sabina Drąg
Performerka, niezależna badaczka, dziennikarka i pedagożka. Zajmuje się teatrem ruchu, pantomimą i cyrkiem. Ukończyła socjologię i kulturę współczesną na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studium cyrku współczesnego w Fundacji Sztukmistrze w Lublinie.
Prowadziła badania nad postacią klauna zakończone pracą “Między krytyką a uprzedmiotowieniem – klaun na arenie kultury popularnej”.
Specjalizuje się w historii cyrku, widowisk i freak/side shows, bada biografie artystów i artystek cyrkowych z XIX w.
Od ponad 13 lat prowadzi warsztaty z teatru ruchu, a także chinese pole, pole dance, klaunada, komedia fizyczna i pantomima.
Jest współorganizatorką projektów cyrkowych i teatralnych, a także platformy badawczo-artystycznej Body//Language//Archive.
Prowadzi badania nad historią błaźnic i klaunic na przełomie wieków oraz tzw. Lady illusions, a w nurcie animal studies zagłębia się w dzieje pchlego cyrku i ludzko-zwierzęcych hybryd w cyrkowym side show.
Karolina Sulej
Pisarka, reportażystka, podcasterka, kuratorka, scenarzystka gier i popularyzatorka antropologii mody. Autorka m.in. książek reporterskich: „Wszyscy Jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island”, „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”, „Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny” oraz „Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm”.
Jest autorką podcastów „Ubrani” i „Garderobiana”, współautorką serialu podcastowego „Supernowa”. Jest działaczką w Fundacji Kraina.
Nie pamiętamy edycji Big Book Festival, w której by nie uczestniczyła.