Autorzy zagraniczni BIG BOOK FESTIVAL 2022 VIVIAN GORNICK

O AUTORCE

Vivian Gornick
Urodzona w 1935 roku w Nowym Jorku pisarka, eseistka, dziennikarka i feministka ma dziś w Ameryce status literackiej gwiazdy – doczekała się go jednak stosunkowo późno, początkowo nazwisko Vivian Gornick było kojarzone przede wszystkim ze społecznym aktywizmem i krytyką literacką, którą zajmowała się najpierw na łamach „The Village Voice”, a następnie także „The New York Times”, „The Nation” oraz „The Atlantic”.

Sławę przyniosły jej wspomnienia „Przywiązania”, które wydała w 1987 roku, gdy miała 51 lat. Można powiedzieć, że była prekursorką stylu, który wówczas określano mianem „dziennikarstwa osobistego” (personal journalism) – pisarstwa, w którym autobiografia staje się punktem wyjścia do poszukiwania uniwersalnego znaczenia zjawisk i zdarzeń, a to, co prywatne, ujmowane jest jako kulturowe i polityczne. Kultowa już dziś książka o relacji matka-córka ukazała się w Polsce wiosną 2021 r. nakładem Wydawnictwa Filtry, w tłumaczeniu Łukasza Witczaka.

W swoich książkach Gornick opisuje doświadczenie bycia podwójną outsiderką – kobietą i Żydówką, w dodatku pochodzącą z klasy robotniczej. Stawia pytanie o to, kim jest i kim może być w naszej kulturze kobieta, gdy nie definiuje się w relacji do mężczyzn – jako żona, wdowa, rozwódka, kochanka. Zarówno w „Przywiązaniach”, jak w późniejszych znakomitych książkach: „The Odd Woman and the City” (2015) i „Unfinished Business. Notes of a Chronic Re-Reader” (2020) poszukuje istoty przyjaźni i miłości, o której nasze matki mówiły, że jest „najważniejszą rzeczą w życiu każdej kobiety”, ale czyż – na swoją zgubę i naszą – nie myliły jej z seksualnym pożądaniem lub prowadzącym do samounicestwienia poświęceniem?

ZAMÓW W NASZEJ KSIĘGARNI
  • Rozmawia : Karolina Sulej
  • Tłumaczy: Aga Zano
  • Data: sobota, 26 czerwca 2021, Godz. 20:00
  • Miejsce: CENTRUM ŁOWICKA, Sala Piętro Niżej, Łowicka 21
  • Rodzaj spotkania: Łączenie z autorem on-line. Bądź z nami miejscu lub obejrzyj transmisję na żywo!