Autorzy zagraniczni BIG BOOK FESTIVAL 2022 DOUGLAS STUART

O AUTORZE

Douglas Stuart
Autor najgłośniejszego debiutu ostatnich lat, powieści „Shuggie Bain”, za którą w 2020 r. otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień literackich w świecie anglosaskim – Nagrodę Bookera. Urodził się w 1976 r. w Glasgow w szkockiej rodzinie robotniczej. W młodości marzył o studiowaniu literatury. Ostatecznie wybrał naukę w Scottish College of Textiles, a następnie w Royal College of Art w Londynie. W wieku 24 lat przeprowadził się do Nowego Jorku i rozpoczął karierę projektanta mody. Pracował dla takich marek jak Calvin Klein, Ralph Lauren i Banana Republic. Jego debiutancką powieść, pisaną po godzinach etatowej pracy, odrzuciło ponad 30 wydawnictw w Stanach Zjednoczonych i kilkanaście wydawnictw w Wielkiej Brytanii. Zanim „Shuggie Bain” ukazał się drukiem, krótsze teksty autora opublikowały magazyny „The New Yorker” oraz „LitHub”. Powieść zrobiła z niego gwiazdę pierwszej wielkości. W Polsce ukazuje się w czerwcu 2021 r. nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, w tłumaczeniu Krzysztofa Cieślika.
Rozdzierająca opowieść o relacji tytułowego chłopca z matką alkoholiczką osadzona jest w trudnych dla robotniczych rodzin czasach taczeryzmu. Ma wiele cech autobiograficznych. Kapituła Nagrody Bookera doceniła ją za „poruszające, wciągające i zniuansowane przestawienie realiów robotniczego światka, jego przedstawicieli i wartości, które wyznają”.

Douglas Stuart mieszka na Manhattanie z mężem Michaelem Carym. Niedawno ukończył drugą powieść, także osadzoną w realiach rodzinnego Glasgow.

ZAMÓW W NASZEJ KSIĘGARNI
  • Rozmawia: Wojciech Engelking
  • Tłumaczy: Aga Zano
  • Data: sobota, 26 czerwca 2021, Godz. 16:00
  • Miejsce: CENTRUM ŁOWICKA, Sala Piętro Niżej, Łowicka 21
  • Rodzaj spotkania: Łączenie z autorem on-line. Bądź z nami miejscu lub obejrzyj transmisję na żywo!