Andrés Barba
Urodzony w 1975 roku w Hiszpanii uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy swojego pokolenia autor kilkunastu książek i laureat wielu nagród. Kilka lat temu brytyjski dziennik „The Guardian” umieścił Barbę na liście wschodzących gwiazd literatury światowej obok Olgi Tokarczuk.
W Hiszpanii pisarz zyskał sławę już swoją wczesną powieścią „La hermana de Katia” (2001), która doczekała się ekranizacji. Jego ostatnią powieść „Świetlista republika” (2017) uhonorowano prestiżową Premio Herralde. Jej polskie wydanie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem – „Książki. Magazyn do czytania” umieścił tytuł w czołówce rankingu Książki Roku 2020. Wiosną 2021 roku ukazała się wcześniejsza powieść autora, „Małe rączki”. Obywa tytuły wydało Wydawnictwo Filtry, tłumaczyła Katarzyna Okrasko.
W swoich książkach Barba analizuje ludzką skłonność do przemocy, lęk przed Innym, upodobanie do dręczenia i bycia dręczonym, pokazuje, jak cienka granica dzieli pożądanie od nienawiści. Częstym tematem jego książek są dzieci – myślące w sposób wyrafinowany, zagubione, okrutne, przeżywające sprzeczne uczucia, pragnące miłości, doświadczające pierwszych erotycznych uniesień i rytuałów przejścia. Barba lubi zmieniać narratorską perspektywę – raz pisząc jak reportażysta, raz jak autor powieści gotyckiej. Jedno pozostaje w jego książkach niezmienne: uroda języka i wielopoziomowość metafor, które otwierają się na liczne interpretacje. Autor, oprócz fikcji, pisze także eseje oraz literaturę dla dzieci; tłumaczy z języka angielskiego i zajmuje się fotografią. Obecnie mieszka w Argentynie.