Opowieści TINA TURNER Seks, buddyzm, rock'n'roll

Opowieść na 6 piosenek, 60 minut i 66 fajerek. Jak uboga Anna Mae z plantacji bawełny powędrowała na szczyt i stała się TINĄ TURNER, królową stadionowego rocka. Kiedy nauczyła Micka Jaggera tańczyć, dlaczego najlepsza była na samym dnie, a szczęście odnalazła w Europie, zaś siłę – w medytacji.

Biografię ukochanej artystki opowiada i jej książki cytuje Paulina Wilk.
Za konsolą didżejską – Anna Król.

Zapraszamy w szpilkach i z tapirem godnym legendy.
Nie trzeba mieć jej nóg, żeby czuć się simply the best!

Wszyscy wiedzą, że Tina Turner była „Simply the Best”. Ale czy wiecie, że była też autorką kilku książek i buddystką?

Jej najważniejsza książka – pierwsza autobiografia „Ja, Tina” – ukazała się w Polsce w 1993 r. (Opus). Niestety jest teraz nieosiągalna. Nie ma jej nawet na aukcjach internatowych.
A szkoda, bo to najpełniejsza historia życia Tiny. Wokalistka spisała wspomnienia w 1986 r. razem z dziennikarzem Kurtem Loderem i wtedy szczegółowo opisała, jak z pól bawełny w Tennesee trafiła na scenę r’n’b, a potem – już po rozstaniu z mężem i jego rewią – na stadiony rockowe świata. Tamta autobiografia stała się podstawą głośnego filmu „What’s Love Got To Do With It” (1993) z Angelą Basset w roli Tiny i Laurencem Fishburnem w roli jej męża – Ike’a Turnera. Oboje byli nominowani do Oscara.

Wiele lat później ukazała się lżejsza wersja książkowej biografii. Dostępna teraz w polskich księgarniach „My Love Story. Autobiografia Tiny Turner” (Znak), to krótsza i bardziej przystępna historia życia wokalistki, która na scenie eksplodowała energią, zachwycała głosem i seksapilem, ale w życiu rodzinnym była ofiarą brutalnych tortur.

Tina Turner od połowy lat 70. XX wieku była buddystką. Duchowość pozwoliła jej wyjść z nieszczęśliwego związku i zacząć nowe życie. W swej ostatniej książce „Bądź swoim szczęściem” (Studio Astropsychologii) Tina opisała, jak za sprawą mantr i medytacji odzyskała siłę i wyzwoliła się, do końca pozostając osobą hojną, promieniejącą radością życia. Wyjaśnia, czym jest buddyzm i jak stosować go na co dzień – to osobista opowieść i podstawowa wiedza o filozofii Wschodu podana przystępnie i bezpretensjonalnie. Coś pomiędzy dziennikiem a poradnikiem.

Tina Turner nie zdążyła odebrać solidnego wykształcenia. Ale kochała czytać książki. Chłonęła wiedzę, była ciekawa świata. Książki nazywała swoim sojuszniczkami.
Pisała, jak śpiewała: językiem prostym i pełnym łatwo udzielających się emocji.

Do opowieści i muzyki serwujemy leniwe niedzielne śniadanie.

 

  • Opowiada: Paulina Wilk
  • Za konsolą didżejską: Anna Król
  • Data: niedziela, 25 czerwca 2023, Godz. 12:00
  • Miejsce: Big Book Cafe MDM – ul.Koszykowa 34/50
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie bez transmisji. Po prostu bądź!
Kup książkę
My love story