Wydarzenia specjalne POLSKA OCZAMI MALCOLMA XD

O WYDARZENIU

Próba czytana to eksperyment literacko-teatralny. Podstawą pracy reżysera z aktorami są fragmenty książek jednego z najpoczytniejszych współczesnych autorów posługującego się pseudonimem Malcolm XD. Zasłynął on nową formą literacką, rozpowszechnianą w internecie tzw. pastą. Na arcypopularnego paściarza zwrócili uwagę najpierw twórcy filmowy – na podstawie jego bijącej w internecie rekordy popularności pasty „Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa” powstał krótkometrażowy film fabularny pt. „Fanatyk“. Następnie wydawnictwo W.A.B. opublikowało debiutancką, pełnowymiarową powieść autora – „Emigracja“, brawurowo śmieszną opowieść o zarobkowym wyjeździe do Wielkiej Brytanii dwóch chłopaków z polskiej prowincji. Później ukazała się książka „Pastrami“ – zbiór najlepszych past autora z kilku ostatnich lat, publikowanych na przestrzeni kilku ostatnich lat.
Próba czytana to zabawa, test, niewiadoma – pełna improwizacji, chwilami szalona praca z tekstami wybranych autorów tekstów współczesnych. Zobacz, jak na Twoich oczach rodzi się teatr!

Cykl wydarzeń Próba Czytana miał premierę na Big Book Festival 2020, gdy Jakub Skrzywanek reżyserował z aktorami fragmenty książki Rachel Cusk „Kontury”.

O TWÓRCACH

Malcolm XD
Do tej pory nie ujawnił swoich personaliów. Swój pseudonim traktuje jako osobliwy wentyl bezpieczeństwa, ponieważ pozwala mu to na tworzenie ironicznych, niezwykle humorystycznych past internetowych, odnoszących się do otaczającej go rzeczywistości. Zostały one wydane w formie papierowej pod tytułem “Pastrami”. Malcolm XD nie planuje ujawniać swojej tożsamości. Zachowanie anonimowości i jednoczesne wydawanie książek, napawają go optymizmem i dają mu motywację do dalszego rozwijania swojej twórczości.

Wiktor Loga-Skarczewski
Aktor i reżyser. Absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST, związany m.in. z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie i Teatrem Powszechnym w Warszawie. Jako nagradzany aktor i reżyser brał udział w licznych projektach filmowych, telewizyjnych, teatralnych i radiowych. Jako pedagog zadebiutował w roli asystenta Małgorzaty Hajewskiej, przy przedstawieniu dyplomowym Iwona, księżniczka Burgunda. Następne lata spędził jako bliski współpracownik Jerzego Treli. Później zaczął prowadzić zajęcia ze studentami wydziału aktorskiego.

 

  • Występują: Mateusz Janicki, Michał Czernecki
  • Reżyseria: Wiktor Loga - Skarczewski
  • Muzyka: Dominik Strycharski
  • Data: niedziela, 27 czerwca 2021, Godz. 18:00
  • Miejsce: OGRÓD BIG BOOK CAFE, UL. J. DĄBROWSKIEGO 81 [zadaszony plener]
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie bez transmisji. Po prostu bądź!
ZAMÓW U NAS KSIĄŻKĘ