Wydarzenia specjalne FOLWARK OSTATECZNY

O KSIĄŻCE

„Folwark zwierzęcy” George’a Orwella to alegoryczna nowela, w której zwierzęcy bohaterowie buntują się przeciwko ludzkiemu opiekunowi z nadzieją, że stworzą nową społeczność, przenikniętą duchem równości, sprawiedliwości i szczęściem. Wkrótce jednak idylla okazuje się niemożliwa do osiągnięcia, relacje między rebeliantami rozpadają się, a władzę nad zwierzęcym światem przejmuje świński dyktator o imieniu Napoleon. Po raz pierwszy opublikowana w roku 1945, teraz trafia do polskich księgarń w nowym tłumaczeniu Szymona Żuchowskiego nakładem Wydawnictwa W.A.B.

O SPEKTAKLU

W spektaklu EVERGREEN: FOLWARK OSTATECZNY otwierającym 9. Edycję Big Book Festival autorka pomysłu reżyserskiego i adaptacji Matylda Damięcka łączy zaliczany do klasyki XX-wiecznej literatury tekst Orwella z fragmentami przemówień Martina Luthera Kinga, czarnoskórego przywódcy ruchu na rzecz praw obywatelskich i faktycznego równouprawnienia Afroamerykanów. Twórcy spektaklu poszukują uniwersalnych mechanizmów działania zła i prawy o naturze ludzkiej.

O TWÓRCACH

Matylda Damięcka
Aktorka, wokalistka, rysowniczka. Pochodzi z rodziny aktorskiej, ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie. Występuje w filmach, serialach i teatrze. Śpiewa, rzeźbi. Jej instagramowy profil @thegirlwhofellonearth to połączenie minimalistycznych grafik z mocnym słownym przekazem, błyskotliwy, przewrotny komentarz do rzeczywistości, bieżących przemian i wydarzeń społeczno-politycznych.

Czesław Mozil
Muzyk, piosenkarz, autor tesktów i kosmpozytor. Ma korzenie polskie i duńskie, sławę przyniosła mu działalność z zespołem Czesław Śpiewa i występy telewizyjne. Nagrał m.in. album, na którym śpiewa utwory Czesława Miłosza, opublikował, wraz z Jarosławem Szubrychtem, autobiografię „Nie tak łatwo być Czesławem”

Radek Łukasiewicz
Muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów śpiewanych przez znakomitych polskich artystów i muzyki do filmów. Twórca zepołu Pustki i połowa suetu Bisz/Radex. Dyplomowany lingwista i tłumacz, entuzjasta poezji. Z Big Book Festival i Cafe tworzył nieraz – m.in. muzykę do wydarzeń otwarcia festiwalu oraz stand-upów literackich.

ZAMÓW W NASZEJ KSIĘGARNI | FOLWARK ZWIERZĘCY
  • Reżyseria : Matylda Damięcka
  • Adaptacja: Błażej Staryszak
  • Twórcy: Matylda Damięcka, Czesław Mozil, Dobromir Dymecki
  • Opracowanie muzyczne: Radek Łukasiewicz
  • Twórca plakatu: Michał Jońca i Matylda Damięcka
  • Data: piątek, 25 czerwca 2021, Godz. 21:00
  • Miejsce: CENTRUM ŁOWICKA, ŁOWICKA 21
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie bez transmisji. Po prostu bądź!