Wydarzenia specjalne SIMONA K. WOŁAJĄCA NA PUSZCZY

SIMONA KOSSAK

Simonę Kossak otacza legenda i wiele tajemnic. Teraz stała się bohaterką spektaklu teatralnego. „Simona K. Wołająca na puszczy” to opowieść o kobiecie niezwykłej i pełnej sprzeczności. Silnej i zagubionej, bezkompromisowej i wrażliwej, ale przede wszystkim odważnej. Simona przez całe życie z czymś się mierzy – z nazwiskiem obarczonym legendą pokoleń artystów, oczekiwaniami rodziny, własnym wyobrażeniem szczęścia. Ostatecznie wybiera życie w odosobnieniu, wymagające siły i wiary w słuszność dokonanego wyboru.

O SPEKTAKLU

Pomysłodawczynią spektaklu jest Agnieszka Przepiórska, która gra tytułową rolę. Przedstawienie reżyseruje Anna Gryszkówna, a scenografię i kostium zaprojektowała Anna Maria Karczmarska. Autorem tekstu jest jeden z najciekawszych dramatopisarzy młodego pokolenia, Piotr Rowicki. W zamyśle twórców Simona Kossak to nie leśny anioł ratujący sarny, ptaki i drzewa. To postać z krwi i kości. Pełna konfliktów, żądna uznania, ale nie w pełni doceniona.

Spektakl powstał z inspiracji książką Anny Kamińskiej „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Producentem spektaklu „Simona K. Wołająca na puszczy” jest Fundacja „Kultura nie boli”, spektakl miał premierę w październiku 2020 r. w Big Book Cafe.

O BOHATERCE

Simona Kossak
(1943-2007) – polska biolog, profesor nauk leśnych, popularyzatorka nauki. Znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Pracując naukowo zajmowała się, między innymi, ekologią behawioralną ssaków. Sama siebie określała mianem „zoopsychologa”. Była znana z radykalnych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce „Dziedzinka” mieszkała ponad 30 lat.

O TWÓRCACH

Agnieszka Przepiórska
Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka PWSTiF w Petersburgu. Karierę sceniczną rozpoczęła w 2005 r. na scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, potem grała w teatrach w całej Polsce m.in. w Bielsku-Białej, Zielonej Górze, Szczecinie, Koszalinie i Warszawie (Teatr Powszechny, IMKA i Konsekwentny). Stworzyła potrójną rolę (Dzika Agnes, HGW, Samotna Matka) w cyklu kabaretowym Pożar w Burdelu. Obecnie w Teatrze Polonia gra w spektaklach „Żeby nie było śladów” oraz „2 000 000 kroków”. Współpracowała z m.in. Moniką Strzępką, Piotrem Ratajczakiem i Władysławem Pasikowskim. Za role teatralne zdobyła wiele nagród, m.in. na XII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu, na Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora oraz na Festiwalu Monodramu „Monoblok” i na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu – te ostatnie za spektakl „Tato nie wraca”. Występowała w serialach takich jak: „Artyści”, „Glina”, „Fala Zbrodni”, „Ojciec Mateusz” i „Druga Szansa”.

Anna Gryszkówna
Aktorka i reżyserka. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej, na tej uczelni studiowała także reżyserię. Jako aktorka współpracowała z teatrami warszawskimi, m.in. Studiem Buffo, Laboratorium Dramatu, Teatrem na Woli i Teatrem Dramatycznym, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem TV. Od 2004 roku w zespole Teatru Narodowego. W dorobku reżyserskim ma m.in. „Poskromienie złośnicy” Shakespeare’a (Teatr im. Solskiego w Tarnowie), „Mężczyznę” Zapolskiej (Teatr Dramatyczny w Warszawie) oraz „Kilka scen z życia wg „Płatonowa” Czechowa” (Teatr Dramatyczny w Warszawie). Za reżyserię „Poskromienia złośnicy” otrzymała wyróżnienie 25. edycji Konkursu Złotego Yoricka w Gdańsku.

Piotr Rowicki
Dramatopisarz, autor kryminałów, powieści i książek dla dzieci. Ukończył historię na Uniwersytecie w Białymstoku. Jako dramatopisarz debiutował w 2008 r. sztuką „Przylgnięcie” w reż. Aldony Figury w Laboratorium Dramatu w Warszawie. Na motywach tego tekstu powstał film „Demon” (reż. Marcin Wrona). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym m.in. dwukrotnym zwycięzcą konkursu na polską sztukę współczesną „Metafory Rzeczywistości” organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu. W 2010 roku nagrodzona w Poznaniu sztuka „Chłopiec malowany” (reż. Piotr Ratajczak) przyniosła autorowi tytuł najlepszego dramatopisarza na 11 Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu.

  • Występuje: Agnieszka Przepiórska
  • Tekst: Piotr Rowicki
  • Reżyseria: Anna Gryszkówna
  • Data: sobota, 26 czerwca 2021, Godz. 20:00
  • Miejsce: CENTRUM ŁOWICKA, UL. ŁOWICKA 21, NA TRAWIE [zadaszony plener]
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie bez transmisji. Po prostu bądź!