Goście

GOŚCIE ZAGRANICZNI:

MARTIN CAPARRÓS, ARGENTYNA
Argentyński dziennikarz i pisarz. Od lat stale podróżuje. Jest autorem ponad 40 książek tłumaczonych na wiele języków. Najgłośniejszą jest reportaż „Głód” powstały po latach podróży i rozmów dotyczących głodu, niedożywienia, a także działania rynku żywności na świecie. W Polsce ukazał się także „Księżyc. Od nowiu do nowiu” oraz najnowsza „Dziadkowie” – opowieść o jego polskich przodkach. Wszystkie te książki ukazały się w Wydawnictwie Literackim, w przekładzie Marty Szafrańskiej-Brandt. W przyszłym roku polską premierę będzie mieć jego monumentalny reportaż „Námerica”, poświęcony Ameryce Łacińskiej. Caparrós tłumaczył również dzieła Woltera, Szekspira, Queveda.

SONIA FALEIRO, INDIE
Pisarka i reporterka. Autorka dziesięciu książek reporterskich, m.in. wydanej w Polsce „Ślicznotka. Nocne życie Indii” o tancerkach i gangsterach Bombaju. Jej najnowsza książka „Porządne dziewczyny. Zbrodnia i hańba w Indiach” (Czarne, tłumaczenie Hanna Jankowska) opowiada o nastoletnich ofiarach gwałtów i zabójstw nad Gangesem. Falerio publikuje w „New York Timesie”, „Smithsonian” oraz magazynie literackim „Granta”. Jest laureatką wielu nagród, m.in. nagrody KarmaVeer Puraskaar przyznawanej za wkład w walkę o sprawiedliwość społeczną oraz nagrody dziennikarskiej CNN dla młodych twórców. Mieszka w Londynie, ma 45 lat.

GEORGI GOSPODINOW, BUŁGARIA
Jeden z najchętniej tłumaczonych współczesnych pisarzy bułgarskich. Laureat Nagrody im. Jana Michalskiego. Jego twórczość spotkała się z uznaniem czołowych opiniotwórczych periodyków, m.in. „New York Timesa” czy „New Yorkera”. Jest laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, coraz częściej wskazywanym jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla. W Polsce ukazały się m.in. „Fizyka smutku” oraz najnowsza powieść autora „Schron przeciwczasowy” (obie w Wydawnictwie Literackim, w tłumaczeniu Magdaleny Pytlak).

ULRICH HUB, NIEMCY
Nagradzany dramaturg, reżyser i autor książek. Studiował aktorstwo w Hamburgu. Przez kilka lat był aktorem teatralnym. Od 1993 r. pracuje jako reżyser i pisze sztuki teatralne oraz książki dla dzieci. Sztuka „O ósmej na arce” (Dwie Siostry, tłum. Anna Gamroth) została przetłumaczona na 30 języków, a w wersji książkowej stała się bestsellerem. W Polsce opublikował także uwielbiane przez małych czytelników książki „Lisy nie kłamią” (Dwie Siostry, tłum. Eliza Pieciul-Karmińska) oraz „Ostatnia owca” (Dwie Siostry, tłum. Anna Gamroth). Pod koniec czerwca ukaże się najnowsza „Kulawa kaczka, ślepa kura” (Dwie Siostry, tłum. Eliza Pieciul-Karmińska).

GABRIEL KRAUZE, WIELKA BRYTANIA
Brytyjski pisarz polskiego pochodzenia. Ma 36 lat, dorastał w Londynie, we wczesnej młodości należał do gangu na osiedlu South Kilburn. Pisanie pozwoliło mu porzucić działalność przestępczą. Jego debiutancka powieść „Tu byli, tak stali” (Czarne, tłumaczenie Tomasz. S . Gałązka) otrzymała nominacje do Nagrody Bookera oraz Nagrody im. Dylana Thomasa, a także tytuł najlepszej książki roku przyznawanej przez pismo „Spectator”.

HARI KUNZRU, WIELKA BRYTANIA
Jest pisarzem i dziennikarzem. Ma angielsko-indyjskie korzenie, urodził się w Londynie. Od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, wykłada pisanie kreatywne na Uniwersytecie Nowego Jorku. Debiutował w 2002 r. roku powieścią „Impresjonista” (Muza, tłumaczenie Dorota Stadnik) o chłopcu urodzonym ze związku Brytyjczyka i Hinduski w kolonialnych Indiach – książka natychmiast uplasowała go wśród najważniejszych i najlepiej opłacanych literatów młodej generacji. W Polsce uznaniem cieszyła się także jego powieść „Białe łzy” (W.A.B., tłumaczenie Krzysztof Cieślik), a w 2022 r. ukazuje się jego najnowsza książka „Czerwona pigułka” (Rebis, tłumaczenie Katarzyna Karłowska), której głównym bohaterem jest pisarz spędzający czas w Wannsee, dręczony przed duchy Ostatecznego Rozwiązania, paranoję i szaleństwo.

MEGAN NOLAN, IRLANDIA
Pisarka, krytyczka i publicystka. Ma 32 lata. Pochodzi z artystycznej rodziny, studiowała filmoznawstwo na Trinity College. Mieszka w Londynie. Recenzuje literaturę w „New York Timesie” i „Guardianie”, publikuje felietony w „New Statesman”. Pisze o samotności, smutku, samookaleczeniach, stosunku do ciała. Jej debiutancka powieść „Akty desperacji” (Wydawnictwo Filtry, tłumaczenie Aga Zano) to historia toksycznej miłości prowadzącej do autodestrukcji i mocny portret współczesnych trzydziestolatków. Książka zyskała uznanie krytyków i status bestsellera w Europie i USA.

KARIN SMIRNOFF, SZWECJA
Pisarka, dziennikarka i przedsiębiorczyni. Debiutowała w 2018 r., będąc po pięćdziesiątce. Opublikowała wtedy powieść „Pojechałam do brata na południe”, która właśnie ukazała się w Polsce (Wydawnictwo Poznańskie, tłumaczenie Agata Taperek). To pierwszy tom sagi rodziny Kippów. Także dwie kolejne części sagi: „Jedziemy z matką na północ” i „Jadę wreszcie do domu” stały się w Szwecji bestsellerami, a Smirnoff nominowano za nie do prestiżowych nagród. W 2021 r. Szwedów zelektryzowała wiadomość, że właśnie ona została wybrana jako autorka, która będzie kontynuowała kultową sagę „Millennium” Stiega Larssona, napisze trzy nowe tomy.

GOŚCIE POLSCY:

TYCJANA ACQUASANTA
Didżejka wyróżniona i zaproszona do współpracy przez Mixmag oraz dziennikarka newonce.radio, w którym prowadzi audycje: „Drugie Śniadanie” oraz „Girls In Da Hood”. Jej setów można słuchać w najlepszych klubach i na największych festiwalach w Polsce.

JOANNA BATOR
Pisarka, felietonistka i publicystka. Laureatka Nagrody Literackiej „Nike” 2012 za „Ciemno, prawie noc”. Uznanie przyniosły jej już wcześniejsze powieści o życiu w rodzinnym mieście – Wałbrzychu: „Piaskowa góra” (2009) i „Chmurdalia” (2010). Za obydwie była nominowana do Nagrody „Nike”. Wydała również esej intymny „Wyspa Łza“ (2014), powieść „Rok Królika“ (2015), a ostatnio „Gorzko, gorzko“ – sagę czterech pokoleń kobiet z Dolnego Śląska. Obok historii stron rodzinnych pisarki drugim ważnym źródłem inspiracji jest dla niej kultura japońska. Parę lat spędziła w Tokio, następnie wydała „Japoński wachlarz”, zbiór esejów i felietonów „Rekin z parku Yoyogi” oraz powieść „Purezento“ (2017).
Joanna Bator jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, ma doktorat z filozofii, pracowała w Instytucie Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk, wykładała też w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Od 2011 roku poświęca się wyłącznie pisaniu.

ROMAN BIELECKI OP
Dominikanin, redaktor naczelny „W Drodze” – miesięcznika poświęconego życiu chrześcijańskiemu, wydawanego od lat 70. Nowocześnie edytowany magazyn jest dostępny m.in. w wersji elektronicznej, aktywny w mediach społecznościowych, a jego czytelnictwo rośnie. Ojciec jest autorem wielu wywiadów i artykułów. Razem z zespołem miesięcznika porusza aktualne, społeczno-kulturalne tematy, strategię wydawniczą magazynu określa tak: „Słuchamy, czym ludzie żyją”.

ANNA BIKONT
Dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Autorka kilkunastu książek, m.in. „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” (1997, wraz z Joanną Szczęsną) oraz „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (2006, także z Joanną Szczęsną), za którą otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W 2012 wydała głośną książkę „My z Jedwabnego”, której przyznano Europejską Nagrodę Książkową, a wydanie amerykańskie zostało uhonorowane nagrodą dla najlepszej książki o tematyce Holokaustu (National Jewish Book Award). W 2017 roku wydała biografię „Sendlerowa. W ukryciu”, za którą otrzymała m.in. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, a w 2019 biografię Jacka Kuronia „Jacek” (wraz z Heleną Łuczywo), wyróżnioną Nagroda Historyczną „Polityki”. W 2017 roku otrzymała doktorat honoris causa uniwersytetu w Göteborgu. W 2022 roku ukazała się jej najnowsza książka „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”.

DOMINIKA BUCZAK
Pisarka i dziennikarka. Autorka powieści „Plac Konstytucji“ (2019) i „Dziewczyny z placu“ (2020). W najnowszej powieści, „Całe piękno świata”, zainspirowanej losami swoich krewnych, opowiedziała o powojennych losach dwóch rodzin – polskiej i niemieckiej, którym przyszło żyć pod jednym dachem. Jest także współautorką książki złożonej z wywiadów z polskimi gejami „Gejdar“ (2008) oraz biografii profesora Zbigniewa Lwa-Starowicza „Pan od seksu“ (2013). Była finalistką konkursu Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia (za „Dziewczyny z placu“). W pracy dziennikarskiej specjalizuje się w wywiadach i reportażach.

MARTYNA BUNDA
Pisarka i dziennikarka. Za debiutancką powieść „Nieczułość” otrzymała w 2018 roku Nagrodę Literacką „Gryfia” oraz nominacje: do Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Literackiej Gdynia. Jej druga powieść, „Kot niebieski” również osadzona była na Kaszubach, gdzie autorka dorastała. W Kartuzach ukończyła szkołę muzyczną. Na Uniwersytecie Warszawskim – studia z zakresu polityki społecznej. Jako reporterka była dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press. W latach 2012-2018 kierowała działem krajowym w tygodniku „Polityka”.

BUSLAV (wł. Tomasz Busławski)
Komponuje i śpiewa piosenki, pisze teksty, gra też na instrumentach dętych (przede wszystkim saksofonie tenorowym) i klawiszowych. Karierę zaczynał jako instrumentalista w rozmaitych grupach – grał jazz, funk, regge i hip-hop. Solową karierę rozpoczął albumem „Buslav” z 2016 roku, utrzymanym w gatunku elektronicznego i akustycznego popu. Otrzymał za nią nominacje do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategoriach Album Roku Pop oraz Fonograficzny Debiut Roku.

MARCIN CISZEWSKI
Autor bestsellerów sprzedanych w nakładzie prawie 700 tys. egzemplarzy. Zawodowo zajmuje się pisaniem od 2012 roku. Przedtem pracował jako muzyk, dziennikarz muzyczny Programu 3 Polskiego Radia, a także specjalista od nieruchomości. Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Dziś ma w dorobku dwadzieścia powieści oraz dwie książki non-fiction.
Debiutował w 2008 roku powieścią „www.1939.com.pl”, która zapoczątkowała cieszący się niesłabnącą popularnością cykl „Wojna.pl”. W 2013 r. uzyskał stypendium scenariuszowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Sprzedał prawa do sfilmowania cyklu „Wojna.pl” oraz powieści „Wiatr” i „Autor bestsellerów”. Jego pierwszy klasyczny kryminał, „To ja, Szpilka. Klub” znalazł się w finale Nagrody Wielkiego Kalibru za rok 2020.

TOMASZ CYZ
Reżyser, eseista, publicysta literacki i muzyczny, absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Autor wielu przedstawień operowych, dramatycznych, słuchowisk i spektakli dla dzieci. Był dramaturgiem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Współpracował m.in. z „Zeszytami Literackimi” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Był redaktorem naczelnym „Dwutygodnika” i „Ruchu muzycznego”. Wydał książki: „Powroty Dionizosa”, „Pasja 20, 21. Powroty Chrystusa” i „Arioso”.

DOMINIK CZAPIGO
Socjolog, w przeszłości koordynator programu „Historia Mówiona” w Ośrodku KARTA (w tym wieloletniego projektu dokumentacyjnego „Polacy na Wschodzie”), dokumentalista zaangażowany w prace Archiwum Historii Mówionej KARTY i Domu Spotkań z Historią, członek redakcji kwartalnika „Karta”. Redaktor inicjujący „Głosu przeszłości. Wprowadzenia do historii mówionej” autorstwa Paula Thompsona i Joanny Bornat, książki wydanej przez Centrum Archiwistyki Społecznej.

MAŁGORZATA CZYŃSKA
Pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki, krytyczka dizajnu i kuratorka wystaw, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoje pierwsze teksty publikowała w „Wysokich Obcasach”, z którymi współpracuje do dziś, pisuje również do magazynów wnętrzarskich i o sztuce. Ma na koncie dziewięć książek, w tym „Kobro. Skok w przestrzeń”, za którą otrzymała Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” przyznawaną najlepszej książce polskiej, oraz „Berezowską. Nagość dla wszystkich” nominowaną do Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka, honorowego wyróżnienia w dziedzinie historii i archiwistyki. A także dwa tomy opowieści o muzach, modelkach i partnerkach artystów „Kobiety z obrazów”.

KAROLINA DZIMIRA-ZARZYCKA
Absolwentka historii sztuki oraz polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka ponad dwustu artykułów popularnonaukowych na temat sztuki i kultury XIX i początku XX wieku oraz historii kobiet. Wiele z nich przybliża sylwetki mniej znanych postaci historycznych, w tym wybitnych artystek, podróżniczek, badaczek i działaczek społecznych. Autorka książki „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki”, której premiera odbędzie się na Big Book Festival 2022.

MAREK FALL
Senior editor w newonce.net, związany z redakcją od 2015 roku. Obecny także na antenie newonce.radio, gdzie prowadzi audycję „The Fall”. Ma na koncie publikacje w Machinie, Dzienniku, K Magu, Exklusivie i Onecie. Autor wywiadu towarzyszącego – platynowej – płycie „Café Belga” Taco Hemingwaya.

PROF. TOMASZ GACKOWSKI
Medioznawca i historyk. Tematami jego badań naukowych są m.in. komunikacja polityczna, relacje inwestorskie, analiza wizerunku oraz media społecznościowe – współprowadzi międzynarodowy projekt poświęcony stronniczości mediów i fake newsom. W latach 2015-2018 r. był laureatem stypendium dla wybitnych młodych naukowców Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doktoryzował się w dziedzinie nauki o komunikacji społecznej i mediach. Jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego w Katedrze Komunikacji Społecznej i Public Relations na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii. Kieruje Laboratorium Badań Medioznawczych UW oraz koordynuje prace Centrum Analiz Medialnych UW. Jest członkiem kapituły konkursu FAMELab Centrum Nauki Kopernik. Opublikował wiele artykułów i książek.

ANETA GROSZYŃSKA
Jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii, skończyła też studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Reżyserowała spektakle w teatrach: Nowym w Łodzi, Powszechnym w Warszawie, Dramatycznym w Wałbrzychu. W 2014 r. przygotowała „Karaoke box” Iwana Wyrypajewa w Teatrze Słowackiego w Krakowie. W 2015 r. – „Lalkę” Bolesława Prusa w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz nagradzaną „Zapolską Superstar” Jana Czaplińskiego w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Ostatnio – „Głód” na podstawie reportażu Martína Caparrosa w Starym Teatrze w Krakowie. W Teatrze Telewizji zadebiutowała w 2015 r. spektaklem „Żyd” Artura Pałygi. Od 2014 r. współpracuje z warszawskim Klubem Komediowym, gdzie zrealizowała cztery odcinki kabaretu literackiego „Fabularny przewodnik po…”, powracając do tradycji kabaretu literackiego.

KAROLINA GRUSZKA
Aktorka teatralna i filmowa, absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Grała w filmach m.in. Krzysztofa Zanussiego, Filipa Bajona, Jana Jakuba Kolskiego oraz Iwana Wyrypajewa. Laureatka prestiżowych nagród aktorskich m.in. Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni za pierwszoplanową rolę w „Kochankach z Marony”, czterokrotnie nominowana do Orłów. Na dużym ekranie możemy ją teraz oglądacie w familijnym filmie „Za duży na bajki”.

JACEK KARCZEWSKI
Przyrodnik, aktywista, autor książek o przyrodzie:„Jej Wysokość Gęś. Opowieści o ptakach”, „Noc Sów. Opowieści z lasu” oraz „Zobacz ptaka”. O przyrodzie opowiada w audycjach radiowych i publikacjach prasowych (m.in. w cyklu „Wakacje z ptakami” w kwartalniku „Przekrój”). Jest autorem większości wydawnictw i opracowań Ptaków Polskich – stowarzyszenia, z którym związany jest od samego początku jako jego współzałożyciel i do niedawna prezes. Pomysłodawca i główny copywriter większości realizowanych tam projektów oraz towarzyszących im kreacji artystycznych, w tym kampanii społecznych: Bądź na pTAK! i Ogród na pTAK, Noc Sów, Nie będzie ptaków – nie będzie śpiewania!, Ptak też człowiek. Niektóre z nich należą do największych krajowych przedsięwzięć proprzyrodniczych.
Jacek Karczewski współpracuje również z organizacjami spoza Polski, m.in. z brytyjskim Conservation Without Borders oraz WWT (Wildfowl & Wetlands Trust).

KLANCYK
Zespół pionierów improwizacji komediowej w Polsce i pierwszy warszawski teatr impro. W ubiegłym roku obchodził 15-lecie działalności. Ich spektakle rodzą się na oczach widzów z grupowej energii, chwilowego porozumienia i absurdalnego poczucia humoru. Teatr produkuje komediowy podcast „Codzienne trudności”, w którym z artystami, literatami i komikami omawia problemy od życiowych po abstrakcyjne. Klancyk ma na koncie występy na festiwalach w kraju i za granicą, współpracuje m.in. z Biblioteką Narodową, Instytutem im. Adama Mickiewicza oraz Fundacją Instytut Reportażu. Zespół tworzą: Bartosz Młynarski, Piotr Sikora, Maciej Buchwald, Paweł Najgebauer, Krzysztof Wiśniewski, Krzysztof Dziubak i Błażej Staryszak oraz gościnnie Grzegorz Uzdański. Są współtwórcami warszawskiej sceny komediowej, w tym Klubu Komediowego, Szkoły Impro i Resortu Komedii.

KLAUDIA KOZIŃSKA
Graficzka, plakacistka, projektantka i ilustratorka, współtwórczyni książki „Dobra nasza”. Ukończyła Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z dyplomem z malarstwa i projektowania książki. Współpracuje m.in. ze SPATiF-em i z Carnavalem Sztukmistrzów w Lublinie. Na co dzień wycina, rysuje i maluje. Wybiera klasyczne narzędzia takie jak kredka, ołówek, marker, kolorowy papier, tusz.

ANNA KRÓL
Pisarka, z wykształcenia teatrolożka. Autorka książek „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie”, „Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia” oraz „Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach”. W 2012 r. stworzyła Fundację „Kultura nie boli”, jest pomysłodawczynią i dyrektorką międzynarodowego Big Book Festival, kieruje Big Book Cafe – centrum innowacji literackich, reżyseruje spektakle i wydarzenia artystyczne. Kocha naturę i góry. Wspina się, jest taterniczką. Nie zjada zwierząt, czyta wszystko.

MICHAŁ KSIĄŻEK
Poeta, reportażysta, kulturoznawca, ornitolog oraz inżynier leśnik. Publikował m.in. w „Polityce” „Twórczości”, współpracował z „Przekrojem”. W 2014 roku za książkę „Jakuck. Słownik miejsca” nominowany był do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii Esej. Nagrodę tę otrzymał w 2016 r. za reportaż „Droga 816” – książka przyniosła mu również Nagrodą Magellana oraz nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Nagrody im. Beaty Pawlak oraz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Z kolei za tom wierszy „Nauka o ptakach” zdobył Wrocławską Nagrodę Poetyckiej Silesius 2015 w kategorii debiut roku, a książkę nominowano też do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2018 roku został nagrodzony Orfeuszem Mazurskim za tom poezji „Północny wschód”.

PROF. WALDEMAR KULIGOWSKI
Jest profesorem zwyczajnym, kierownikiem Zakładu Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadził badania terenowe w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Napisał kilkanaście książek i ponad sto artykułów naukowych. Otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, był także wyróżniany za pracę dziennikarską i w ogólnopolskich konkursach poetyckich.

MICHALINA ŁABACZ
Aktorka teatralna i filmowa, absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Nagradzana za rolę w „Wołyniu” Wojciecha Smarzowskiego, m.in. nagrodą w kategorii „Najlepszy debiut aktorski” na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Współpracowała z Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Od 2017 roku jest w zespole Teatru Narodowego.

RADEK ŁUKASIEWICZ
Muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów śpiewanych przez znakomitych polskich artystów i muzyki do filmów. Twórca zespołu Pustki i połowa duetu Bisz/Radex. Z zespołem Polskie Znaki ożywia pieśni ludowe. Dyplomowany lingwista i tłumacz, entuzjasta poezji. Z Big Book Festival i Cafe tworzył nieraz – m.in. muzykę do wydarzeń otwarcia festiwalu oraz stand-upów literackich.

MAGDA MELNYK
Reporterka, z wykształcenia politolożka, specjalizuje się w obszarze państw hispanojęzycznych, transformacjach ustrojowych, ruchach społecznych i prawach kobiet. Redaktorka prowadząca portal liberte.pl, konsultantka programowa Igrzysk Wolności. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Plusie Minusie”, „Wysokich Obcasach”, portalach „Polityki” i „Newsweeka”. Nakładem wydawnictwa LIBERTÉ! w 2019 roku ukazała się jej książka o nacjonalizmach w Hiszpanii „Dlaczego Hiszpania trzeszczy?”. Od 2021 roku prowadzi rozmowy z pisarzami w ramach podcastu „Książki z puentą”. Jest autorką książki „Meksyk. Moja miłość. Biografia Eleny Poniatowskiej”, która ma premierę podczas Big Book Festival 2022.

ANDRZEJ MUSZYŃSKI
Pisarz i reporter, trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. W najnowszej książce – autobiograficznym „Domu ojców” pisze o uprawie ziemi i prehistorii. W dorobku ma reportaże: „Południe” i „Cyklon” oraz książki prozatorskie: „Miedza”, „Podkrzywdzie” i „Fajrant”. Opublikował także „Bez” – opowieść poruszającą tematykę bezpłodności. Mieszka w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej pod Powroźnikową Skałą.

ROBERT NOWAKOWSKI
Autor dwóch powieści: „Człowiek z sową” (2015) oraz „Ojczyzna jabłek” (2021), w której opisał ludność Bojków wysiedlonych z bieszczadzkich dolin i wymazanych z polskiej historii. Ta ostatnia przyniosła mu nagrodę Krakowska Książka Miesiąca. Autor pochodzi z północy Polski, obecnie mieszka w okolicach Krakowa. Jest absolwentem prawa.

SOFIIA PADALKO
Specjalistka ds. rozwoju produktu „Vogue Polska”, odpowiedzialna za projekty reklamowe i promocję treści online. W latach 2019-2021 prowadziła panel Gemius, badający niemiecki rynek reklamy (digital, TV, radio). Trendy rozwoju i zjawiska socjalno-polityczne w branży mediowej to główne tematy jej zainteresowań, o których pisze dla międzynarodowego portalu The Fix.

MATEUSZ PAKUŁA
Dramatopisarz, dramaturg i reżyser teatralny. Urodzony w 1983 roku w Kielcach. Jako prozaik zadebiutował w 2021 roku książką „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” – brutalnie szczerą, groteskowo-tragiczną opowieścią o odchodzeniu ukochanej osoby. Za swoje sztuki, adaptacje i spektakle był wielokrotnie nagradzany. Jest laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i Nagrody Specjalnej miesięcznika „Teatr”. Wydał sześć książek z dramatami. Jego najważniejsze realizacje teatralne w ostatnim czasie to „Lem vs P. K. Dick” i „Pluton p-brane” w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie oraz „Wieloryb the Globe” w reżyserii Evy Rysovej. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzył m.in. takie spektakle jak: „Śnieg” i „Konformista” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego oraz „Wojna polsko-ruska” i „Paw królowej” w reżyserii Pawła Świątka.

ZOŚKA PAPUŻANKA
Debiutancka powieść „Szopka” przyniosła jej nominacje do Nagrody Literackiej „Nike” 2013 i do Paszportów „Polityki”. W 2016 r. wydała powieść, „On”, też nominowaną do Paszportów „Polityki”, a także do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia i wyróżnioną tytułem Krakowskiej Książki Miesiąca. W 2017 roku ukazał się jej zbiór opowiadań „Świat dla ciebie zrobiłem”. Najnowsza książka pisarki, „Kąkol”, to opowieść o powrocie do wakacji spędzanych na wsi, do przyrody i niełatwego dzieciństwa.
Mieszka i pracuje w Krakowie. Uczy języka polskiego, ma dyplom z teatrologii, a na Uniwersytecie Pedagogicznym obroniła pracę doktorską o recepcji sztuk teatralnych Federica Garcii Lorki na scenach polskich. Publikowała teksty i recenzje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Piśmie” i „Czasie Literatury”. Współpracowała z Teatrem Parawan i Teatrem Figur Kraków.

MAGDALENA PARYS
Pisarka, poetka, tłumaczka. Urodziła się w Gdańsku, od dwunastego roku życia mieszka w Niemczech. Pisze po polsku i niemiecku. Autorka trzech powieści historyczno-szpiegowskich, w których splata wątki polskiej i niemieckiej historii: „Tunel“, „Magik“ oraz „Książę”. Środkowa część trylogii przyniosła jej w 2015 roku Nagrodę Literacką Unii Europejskiej, a książkę przetłumaczono na kilkanaście języków. Parys jest też laureatką Literackiej Złotej Sowy przyznawanej w Wiedniu. W 2016 roku wydała „Białą Rikę” – opowieść o powikłanych losach polsko-niemieckiej rodziny i poszukiwaniu tożsamości.

JACEK PAŚNIK
Urodzony w 1997 roku w Łodzi. Wydał właśnie pierwszą powieść „Dzieci” – o dorastaniu na sennych przedmieściach i o tym, co z dzieciństwa zostaje, a co wraz z jego końcem umyka. Studiuje architekturę, prowadzi stronę „Dzieci Neo” na Facebooku, którą obserwuje kilkadziesiąt tysięcy osób. Jego teksty ukazywały się m.in. w „Popmodernie”, „Stonerze Polskim” i „Wizjach”.

RADEK RAK
Pisarz i lekarz weterynarii. Za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” otrzymał w 2020 roku Nagrodę Literacką „Nike”, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego oraz European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction. Wcześniej publikował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce” i „Lampie”. Jako powieściopisarz debiutował w 2014 roku („Kocham cię, Lilith”), a w 2017 roku za powieść „Puste niebo” (2016) otrzymał Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Jego nowa powieść „Agla. Alef” ma premierę na Big Book Festival 2022.

KAROLINA ROGASKA
Reporterka specjalizująca się w tematach równościowych, autorka odważnych reportaży wcieleniowych i akcji społecznych: „Miłość jest różna – miłość jest równa”, „#dzieciwpatosieci” i „#niepozwalam”. Współautorka poradnika „Jak pisać i mówić o osobach LGBT+”. Jest absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu, publikowała w Onecie, Wirtualnej Polsce, „Dużym Formacie” i „Newsweeku”. Jej reporterska książka „Bez wstydu. Sekspraca w Polsce” ma premierę podczas Big Book Festival 2022.

MAŁGORZATA RUSZKOWSKA
Do ilustrowanej książki dla dzieci „Dobra nasza” napisała teksty. Z wykształcenia etnolożka, z zawodu człowiek od wszystkiego. Przewodniczka po Warszawie, współzałożycielka duetu Mead Ladies, redaktorka, współautorka dwóch książek kulinarnych i dwóch dla dzieci oraz zawodowa zbieraczka dzikich roślin, właścicielka manufaktury kosmetyków i kadzideł, włóczykijka zawsze pakująca się w tarapaty i mama. Jest miłośniczką kotów i wszelkich czterołapnych stworzeń.

HANNA RYDLEWSKA
Dziennikarka z wszechstronną znajomością trendów, aktualnie związana z redakcją “Vogue”, w którym jest dyrektorką wydawniczą. W Chilli Zet prowadzi autorską audycję “Edycja limitowana”, w której rozmawia z twórcami i twórczyniami kultury. Prowadziła wpływowy magazyn “Exklusiv”, magazyn Gazeta.pl, portal Na Temat. Jest pasjonatką literatury, mody i teatru, autorką książek, m.in. “Slow sex: uwolnij miłość” oraz “Po prostu przyjaźń”.

MACIEJ SIEMBIEDA
Pisarz z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem reporterskim. W swoich książkach po mistrzowsku wykorzystuje elementy prawdziwych historii, nadając im sensacyjną ramę i tempo, co sprawia, że jest jedną z najoryginalniejszych postaci literatury kryminalnej i sensacyjnej w Polsce. Zajmuje się dziennikarskimi śledztwami historycznymi. Trzykrotnie otrzymał za nie tzw. „polskiego Pulitzera” – Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jest laureatem ponad dwudziestu nagród w konkursach na reportaż. Publikował w najważniejszych polskich tytułach prasowych – od paryskiej „Kultury” po gazety codzienne. Wydał cztery zbiory reportaży oraz cztery powieści, których głównym bohaterem jest prokurator Jakub Kania: „444”, „Miejsce i imię”, „Wotum” oraz „Kukły”. Ma w dorobku także powieść „Gambit” – historię wojenną splecioną z powojenną grą wywiadów. Najnowsza powieść zatytułowana „Katharsis” jest spełnieniem jego marzeń o prawdziwej sadze.

IZA SMELCZYŃSKA
Muzykolożka, autorka tekstów o muzyce. Obecnie związana z „Przekrojem”. Publikowała w „Ruchu Muzycznym”, „Dwutygodniku” i „Glissando”. Autorka muzyki do spektakli i słuchowisk. Prowadzi audycje w Radiu Kapitał. Na Big Book Festival 2022 poprowadzi spacer dźwiękowy z „Przekrojem”.

ADRIAN SOBIESZCZAŃSKI
Historyk, varsavianista, licencjonowany przewodnik miejski, pasjonat architektury i polskiej wojskowości, współtwórca projektu „Warszawa Historia Ukryta”. Na Big Book Festival 2022 poprowadzi spacery „Fabryki na Szmulkach” i „Legendy Szmulowizny”.

OLGA STANISŁAWSKA
Pisarka, reportażystka, eseistka, kuratorka. Za książkę „Rondo De Gaulle’a” otrzymała Nagrodę Kościelskich (2001). Współkuratorka wystaw i współtwórczyni filmów dokumentalnych. Publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Widoku”. Przez wiele lat była jurorką Nagrody za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego. Mieszka w Paryżu.

SYLWIA STANO
Kulturoznawczyni, pisarka, dziennikarka, autorka kampanii społecznych promujących czytelnictwo, m.in. cyklicznych spotkań literackich dla dzieci pod hasłem „Czytanie w trawie”, a wraz z Wydawnictwem Egmont – kampanii „Czytam sobie”, zachęcającej dzieci do samodzielnego czytania. Jest założycielką firmy Bibliocreatio. Pisała m.in. do „Elle“ i „Przekroju“. Wydała książki: „Oto jest Kaśka“, a wraz z Zofią Karaszewską – „Ada, to wypada” oraz „Pod podszewką. Prawdziwy wizerunek pisarza”.

MARTA STRZELECKA
Dziennikarka i krytyczka literacka. Pracowała w Polskim Radiu, prowadziła dział kultury w miesięczniku „Uroda życia“, współpracuje z magazynem „Vogue”.

MONIKA SZEWCZYK-WITTEK
Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją: fotografia. Fotoedytorka i kuratorka. Autorka tekstów oraz wywiadów z fotografami i fotografkami. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała archiwizacją i digitalizacją zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książki „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” (wyd. Dom Spotkań z Historią).

WIT SZOSTAK
Autor powieści, opowiadań i dramatów. Jego książki były nominowane do Nagrody Literackiej „Nike“ („Fuga”, 2012) i do Paszportów „Polityki” („Sto dni bez słońca”, 2014). Ostatnio wydał powieść „Cudze słowa” (2020). W dorobku pisarskim ma też „Oberki do końca świata” (2014), „Wróżenie z wnętrzności” (2015, nominowane do tytułu Książki roku serwisu Lubimyczytać.pl) oraz powieść „Dumanowski” zaadaptowaną na scenę w Narodowym Starym Teatrze i na potrzeby słuchowiska radiowego. W przeszłości związany z fantastyką. Z wykształcenia doktor filozofii. Jako Dobrosław Kot publikuje teksty filozoficzne, ostatnio „Tratwę Odysa. Esej o uchodźcach” (2020). Podczas Big Book Festival 2022 premierę ma jego nowa książka „Szczelinami”.

KATARZYNA TUBYLEWICZ
Pisarka, publicystka i tłumaczka literatury szwedzkiej. Autorka książek non-fiction: „Samotny jak Szwed”, „Moraliści” czy „Sztokholm”. Jej najnowsza książka to reportaż „Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy”. Wcześniej publikowała powieści: „Własne miejsca”, „Rówieśniczki”, „Ostatnia powieść Marcela”. Była pomysłodawczynią i współautorką antologii rozmów o czytelnictwie „Szwecja czyta. Polska czyta”. Ze szwedzkiego na polski przełożyła m.in. powieści Majgull Axelsson i głośną trylogię Jonasa Gardella o AIDS w Szwecji. Z wykształcenia jest kulturoznawczynią.

AGATA TUSZYŃSKA
Pisarka, poetka, reportażystka. Autorka m.in. biografii „Singer. Pejzaże pamięci”, „Krzywicka. Długie życie gorszycielki”, „Oskarżona: Wiera Gran”, „Narzeczona Schulza” oraz „Tyrmandowie. Romans amerykański”. Wydała też głośne książki na tematy osobiste: „Rodzinna historia lęku” i „Ćwiczenia z utraty” (wznowione w 2021 r. jako „Ćwiczenia z utraty. Po 15 latach”). O swoim pisarstwie mówi: „Bohaterką wszystkich moich książek jest pamięć. Znikające światy i odchodzący ludzie. Zapisuję, żeby nie przestały istnieć. Wierzę w ocalającą moc słowa”. Na Big Book Festival 2022 premierę ma jej nowa książka biograficzna „Żongler. Romain Gary”.
Agata Tuszyńska jest laureatką Nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu. W 2015 r. została uhonorowana srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, zaś w 2021 r. francuskim Orderem Sztuki i Literatury (Ordre des Arts et des Lettres). Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków.

KRZYSZTOF VARGA
Pisarz i felietonista. Laureat wielu nagród i kolekcjoner nominacji do prestiżowych wyróżnień. Pisze dużo i różnie. Jego książki tłumaczone są na wiele języków. Jest autorem powieści, m.in. „Chłopaki nie płaczą”, „Tequila”, „Nagrobek z lastryko”, „Trociny” i „Sonnenberg”. Pisze eseje, jak „Bildungsroman” czy „45 pomysłów na powieść”, za który otrzymał nagrodę Fundacji Kultury. Wspólnie z Pawłem Duninem-Wąsowiczem opublikował słownik literatury najnowszej „Parnas Bis. Słownik literatury polskiej urodzonej po 1960 roku”, współtworzył antologię wierszy najnowszych „Macie swoich poetów”. Wydał też biografię Edmunda Niziurskiego „Księga dla starych urwisów”. Pisze książki o historii i kulturze Węgier, jak „Gulasz z turula” i „Czardasz z mangalicą”. W 2016 roku ukazała się „Setka” czyli zbiór jego 100 najlepszych felietonów publikowanych w „Dużym Formacie” – magazynie „Gazety Wyborczej”. Obecnie Varga jest felietonistą „Newsweeka”. W 2020 r. wydał „Dziennik hipopotama”.

PAULINA WILK
Pisarka i dziennikarka prasowa. Zajmuje się literaturą i rozwojem globalnym. Debiutowała świetnie przyjętą książką reporterską „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii” (2011), w osobistych „Znakach szczególnych“ (2014) opisała doświadczenie dorastania w czasie polskiej transformacji, a w „Pojutrze. O miastach przyszłości“ (2017) – obserwacje z największych zurbanizowanych terenów świata. W serii bajek o misiu Kazimierzu (2014-2017) zmyśliła losy rezolutnego pluszowego jegomościa i grupy jego przyjaciół. Jest autorką działu kultury w kwartalniku „Przekrój“, działu zagranicy tygodnika „Polityka“ i felietonistką miesięcznika „W Drodze“.

BARTOSZ WĘGLARCZYK
Dziennikarz, od 2016 roku dyrektor programowy i redaktor naczelny portalu Onet. W latach 1989-2011 był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, w której przez wiele lat kierował działem zagranicznym. Był korespondentem „Gazety Wyborczej” w Moskwie, Brukseli i Waszyngtonie. Następnie był redaktorem naczelnym miesięcznika „Sukces” oraz zastępcą redaktora naczelnego w dzienniku „Rzeczpospolita”. Przez kilka lat współprowadził weekendowy program „Dzień Dobry TVN”.

CEZARY WYSZYŃSKI
Prezes Fundacji Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt „Viva!”, która od 2000 roku prowadzi działalność na rzecz poprawy losu zwierząt. Cel ten realizuje przez rozmaite działania – od reagowania w przypadkach znęcania się nad zwierzętami i prowadzenia spraw w sądach przeciwko ich oprawcom, przez szkolenia instytucji państwowych, po prowadzenie zakrojonych na szeroką skalę kampanii i akcji informacyjnych propagujących etyczne traktowanie zwierząt.

MARTYNA WOJCIECHOWSKA
Podróżniczka, dziennikarka, pisarka i działaczka społeczna, z wykształcenia ekonomistka. Prowadzi programy telewizyjne, największą popularność przyniósł jej emitowany w TVN cykl „Kobieta na krańcu świata”, w którym podróżuje po całym świecie i przedstawia historie niezwykłych kobiet.
Zafascynowana motoryzacją, jako pierwsza Polka i kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej ukończyła Rajd Paryż-Dakar 2002, a przez 12 lat prowadziła program „Automaniak” na antenie TVN. Jako trzecia i najmłodsza Polka zdobyła w 2006 roku najwyższą górę świata Mount Everest. Na swoim koncie ma siedem najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach, czyli tzw. Koronę Ziemi. Była redaktorką naczelną „National Geographic Polska” i „National Geographic Traveler”. Wydała kilkanaście książek o tematyce podróżniczej.
Jest honorową ambasadorką WWF Polska, a w 2019 r. założyła Fundację UNAWEZA, której celem jest pomoc kobietom i dzieciom w Polsce, Tanzanii, Meksyku oraz na Madagaskarze.