2022

10. edycji Big Book Festival towarzyszy hasło „Do widzenia, do jutra!”

Tegoroczne hasło, zaczerpnięte z tytułu debiutanckiego filmu Janusza Morgensterna, oddaje moment, w jakim znalazł się nasz festiwal. Big Book Festival, choć obchodzi dziesiąte urodziny, pozostaje młody i nieprzewidywalny. Słynie z eksperymentów, nowatorskich formuł spotkań i spontanicznych zdarzeń. Karmi się zmienną energią ludzi i miasta, czerpie inspiracje z nowych tekstów i nieustannie poszukuje, lubi też reinterpretować przeszłość i literacką klasykę. Dlatego tegoroczna atmosfera pozwoli z jednej strony podsumować i ucieszyć się wszystkim, co się nam wspólnie udało w czasie spędzonej z Wami dekady, ale też da wyraz naszej ciekawości tego, co niesie przyszłość. Spodziewajcie się więc porcji zaskoczeń!

Anna Król, dyrektorka i pomysłodawczyni Big Book Festival:

„Za nami dziesięć lat Big Book Festival, czas intensywnych zmian, szalonych pomysłów na odkrywanie literatury, dekada eksperymentów. A przede wszystkim czas emocjonujących spotkań z ludźmi i wspólnego życia czytaniem. Chcemy świętować wszystko, co się nam razem udało.

Czytanie jest dziś wśród najbardziej ekscytujących sektorów kultury, powiązaliśmy je ze sztukami wizualnymi, muzyką i teatrem. Książki są w centrum twórczych rozmów, budzą wzruszenia, a pisarze pomagają rozumieć świat. To jest wspólne osiągnięcie twórców literatury, jej promotorów i odbiorców.

Big Book Festival od dekady jest nakręcaczem nowatorskich przemian – to żywy fenomen, który powstaje spontanicznie i dzięki energii społecznej. W tym roku chcemy więc celebrować to, co dokonane, ale jeszcze bardziej chcemy pobiec naprzód. Literatura co dzień przynosi zachwyty, a my otwieramy się na nieznane i już czekamy na nowe jutro.”

Idealną scenerią łączącą nastrój tego, co zostawiamy za sobą i co dalej chcemy odkrywać, będzie tegoroczna lokalizacja festiwalu – wydarzenia odbędą się w zrewitalizowanych postindustrialnych przestrzeniach warszawskiej Pragi. Więcej o Otwockiej 14 w zakładce MIEJSCE.