Ćwiczenia terenowe CHODŹ Z NAMI! FABRYKI NA SZMULKACH

Spacerujemy tropem rewolucji przemysłowej na Szmulowiźnie. Od wyrobów gumowych, przez tapety, gwoździe, wódkę, aż po mydło i czekoladę. Prowadzi i opowiada Adrian Sobieszczański.

Szmulowizna

czyli historyczne tereny należące dawniej do kupca i liweranta królewskiego, Szmula Jakubowicza Sonnenberga Zbytkowera, zajmuje dziś dużą część warszawskiej Pragi Północ. Rozwijała się w II poł XIX w., głównie dzięki powstaniu oplatających ją linii kolejowych. W 1862 r. otwarto kolej petersburską, pięć lat później – terespolską, a w latach 1875-77 – kolej nadwiślańską. Łatwo było na Szmulowiznę transportować towary i robotników do tutejszych fabryk. To one zdefiniowały charakter okolicy. Poza słynną wytwórnią Wódek Koneser w okolicy można odnaleźć wiele innych fabrycznych zabytków. Spacer tropem przedsiębiorców i producentów zaczynamy przy Otwockiej 14, w dawnym zakładzie wyrobów gumowych. Po drodze poznamy losy wytwórni mydła „Sport”, Fabryki Mydła i Świec Władysława Adamczewskiego, Parowej Fabryki Listew na Ramy i do Tapet Domański W. i Zabłocki S., Fabryki Farb Drukarskich Pigment Sp. Akc., Wytwórni Maszyn Precyzyjnych AVIA, Fabryki Cukrów i Czekolady Framboli oraz Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftów i Gwoździ tzw. Drucianki. Spacer potrwa około 2 godziny.

Nasi goście:

ADRIAN SOBIESZCZAŃSKI
Historyk, varsavianista, licencjonowany przewodnik miejski, pasjonat architektury i polskiej wojskowości, współtwórca projektu „Warszawa Historia Ukryta”. Prowadzi wycieczki, spacery miejskie i wykłady o Warszawie.

  • Prowadzi i opowiada: Adrian Sobieszczański
  • Data: sobota, 25 czerwca 2022, Godz. 12:00
  • Miejsce: MAŁA WARSZAWA, Otwocka 14, PODWÓRZE – stąd wyruszamy i tu wrócimy
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie bez transmisji. Po prostu bądź!