Eksperymenty KAŻDE PIĘĆ MINUT Performance IZABELI CHAMCZYK

Czy KAŻDE 5 MINUT samotności musi być bolesne? Czy KAŻDE 5 MINUT snu, który można uznać za predoświadczenie stanu śmierci, jest samotnością?

Kiedy ktoś odchodzi, opuszcza nas, porzuca, umiera; kiedy my wybieramy, że zostaniemy sami/same – zaczyna się samotność.

W języku angielskim istnieją dwa określenia tego stanu.
Loneliness to samotność bolesna, kłująca, tęskniąca, a solitude to ta budująca, wzmacniająca, kreująca.

Tworząc performance Izabela Chamczyk wykorzystuje emocje, doświadczenia i przekraczanie granicy komfortu. Te działania współtworzą odbiorcy i odbiorczynie, bo bez nich one nie istnieją. Poczuj, czym dla artystki jest KAŻDE 5 MINUT samotności. Czym może się ono stać – dla niej, dla Ciebie? Odważ się w nim współuczestniczyć.

Po zakończeniu performance’u zapraszamy do Big Book Cafe MDM na rozmowę z artystką. O KAŻDE 5 MINUT, o samotność twórcy i sztukę jako poszukiwanie kontaktu pyta Katarzyna Ostrowska.

Uwaga: wydarzenie tylko dla dorosłych.

Performance częściowo odbywa się w przestrzeni publicznej.
Prosimy o zachowanie ostrożności.

IZABELA CHAMCZYK

Malarka – performerka – artystka wideo.

Ukończyła z wyróżnieniem malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu w 2009, studiowała również na ASP w Poznaniu.

Tworzy sztukę procesualną, sensualną, emocjonalną, nawiązującą do seksualności i cielesności. Stworzyła sformułowanie malarstwo performatywne, łączące obraz z performancem. Pracuje wykorzystując wiele mediów i redefiniując ich granice. Konfrontuje się i wchodzi w kontakt z odbiorcą, angażuje przy tym silne emocje. Poprzez sztukę stara się dotrzeć do świata zewnętrznego, poza galeryjnego.

Jest trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i finalistką prestiżowych konkursów. Ma za sobą wiele wystaw i działań indywidualnych oraz zbiorowych m.in. w: Galerii Foksal w Warszawie, Galerii SCC w Isfahanie (Iran), na festiwalu Musrara w Izraelu i festiwalu ERARTA w Rosji, w Miejscu Projektów Zachęty Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerii Entropia we Wrocławiu, BWA w Zielonej Górze, CSW w Toruniu

Jej prace znajdują się m.in. w kolekcjach: Muzeum Narodowego w Lublinie, MCSW Elektrownia w Radomiu, Imago Mundi Collection we Włoszech, CSW Toruń, Dolnośląskiej Zachęty we Wrocławiu, Archiwum Performensu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Więcej o artystce: http://izabelachamczyk.com/

 

  • Występuje: Izabela Chamczyk
  • Data: sobota, 24 czerwca 2023, Godz. 16:00
  • Miejsce: Big Book Cafe MDM – ul.Koszykowa 34/50
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie bez transmisji. Po prostu bądź!