Eksperymenty GDZIE JESTEŚ, PIĘKNY ŚWIECIE? Tańczymy do literatury

Tańczymy do literatury, bo jak pisała SALLY ROONEY: „Niektóre rzeczy trzeba przeżyć, zanim się je zrozumie”. Najpiękniejsze zdania z książek irlandzkiej pisarki interpretują BARBARA WYSOCKA i GRZEGORZ MAŁECKI. Ich zarejestrowane głosy splatają się z subtelną elektroniką i muzyką instrumentalną – dźwiękową aurę buduje BUSLAV. Interaktywne zabawy z cytatami z „Normalnych ludzi” czy „Rozmów z przyjaciółmi” pomagają przełamywać nieśmiałość wobec nieznajomych.
Celebrujemy otwarcie nowego centrum literatury i wznosimy pierwszy toast – niech “życie toczy się tutaj, w tym miejscu, a nie gdzieś daleko”!

Wstęp wolny.
Partner literacki: Wydawnictwo W.A.B

Trzygodzinny set muzyki inspirowanej powieściami młodej gwiazdy literackiej z Irlandii. W swoich powieściach Sally Rooney portretuje współczesną intymność młodych, a raczej jej poszukiwania i pragnienie zbliżenia otoczone atmosferą niemiłości, nieufności i rezerwy. Jaką cenę płacimy dziś za zbliżenie i ile kosztuje pozostawanie w pancerzu pojedynczości? Jak wyznawać uczucia w dobie krótkich komunikatów tekstowych i czy ze związku można wyjść, jak z zerwanego czatu – bez pożegnania?
Rooney zachwyciła czytelników i krytyków na świecie, okrzyknięto ją głosem pokolenia i szybko zaczęto ekranizować. My w jej słowach i muzyce związanej z literaturą szukamy drogi do czułości w czasach spowitych chłodną łuną światła bijącego z ekranów.

BUSLAV

Tomasz Busławski, komponuje i śpiewa piosenki, pisze teksty, gra też na instrumentach dętych (przede wszystkim saksofonie tenorowym) i klawiszowych. Karierę zaczynał jako instrumentalista w rozmaitych grupach – grał jazz, funk, reggae i hip-hop. Solową karierę rozpoczął albumem „Buslav” z 2016 roku, utrzymanym w gatunku elektronicznego i akustycznego popu. Otrzymał za nią nominacje do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategoriach Album Roku Pop oraz Fonograficzny Debiut Roku. Na Big Book Festival wystąpi po raz drugi, w roku 2022 grał podczas literackiego balu przebierańców „Jaką książką jesteś?”.

W tworzonej przez Buslava muzyce pojawią się głosy dwojga aktorów, cytujących bestsellerowe powieści Sally Rooney.

GRZEGORZ MAŁECKI

Aktor teatralny i filmowy. Od roku 2000 w zespole Teatru Narodowego. W Teatrze Polonia wyreżyserował monodram „Życie pani Pomsel” z Anną Seniuk. W kinie stworzył role m.in. w filmach „Lejdis”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” „Mistrz”, „Piłsudski”, „Kurier”, a niedawno w „Pogrom 1905. Miłość i hańba”. Wystąpił także w serialach „Osiecka” czy „Pakt”. Zdobył wiele nagród aktorskich. Regularnie udziela głosu w powieściach emitowanych na antenie Polskiego Radia, a na scenie Big Book Cafe czyta fragmenty premierowych książek. Wystąpił także w spektaklu otwarcia Big Book Festival 2022 „Czasy second-hand” na motywach książek Swietłany Aleksijewicz.

BARBARA WYSOCKA

Aktorka i reżyserka. W latach 2004-2014 związana ze Starym Teatrem w Krakowie, obecnie w zespole aktorskim Teatru Powszechnego w Warszawie. Współpracuje z Teatrem Narodowym w Warszawie. Reżyserowała m.in. w Berlinie, Monachium, Wiedniu, Barcelonie.
Instalacje audio i video tworzyła dla Schauspielhaus w Wiedniu oraz Komische Oper w Berlinie. Nagrodzona m.in. Złotym Yorickiem, Paszportem „Polityki”, główną nagrodą aktorską Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” za rolę Idalii w spektaklu Fantazy, główną nagrodą aktorską Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej za rolę w spektaklu Bieguni. Współtworzy grupę artystyczną Centrala.

  • Czyta: Barbara Wysocka
  • Czyta: Grzegorz Małecki
  • Gra: Buslav
  • Data: sobota, 24 czerwca 2023, Godz. 22:00 – niedziela, 25 czerwca 2023, Godz. 02:00
  • Miejsce: Big Book Cafe MDM – ul.Koszykowa 34/50
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie bez transmisji. Po prostu bądź!
Kup książkę
Gdzie jesteś, piękny świecie Normalni ludzie Rozmowy z przyjaciółmi