Spotkania i dyskusje DZIADEK WŁADEK

DZIADEK WŁADEK ⇓

Intymny portret Władysława Broniewskiego. O poecie w domowych pieleszach – dziadku, ojcu i mężu, jaki zapisał się w listach i rodzinnych wspomnieniach, opowiadają MARIA BRONIEWSKA-PIJANOWSKA i MARIOLA PRYZWAN.
Rozmawia Eliza Czapska


Spotkanie dla tych, których ciekawi powojenna Polska, życie prywatne wybitnych twórców, odbrązawianie mitów i odwaga pisania biografii prawdziwych. A także dla wszystkich, którzy lubią podróżować do przeszłości.

MARIA BRONIEWSKA-PIJANOWSKA

aktorka teatralna i filmowa, córka Marii Zarębińskiej, drugiej żony Władysława Broniewskiego. Podobnie jak jej matka została aktorką. Zadebiutowała na dużym ekranie jako ośmiolatka w 1939 roku”. Po wojnie grała w filmach i warszawskich teatrach. Rodzinne historie opowiedziała Anecie Kolańczyk w książce „44739. Wspomnienie o Marii Zarębińskiej – aktorce”.

MARIOLA PRYZWAN

pisarka i publicystka, z zawodu bibliotekarka. Jest autorką licznych książek biograficznych poświęconych m.in. Halinie Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Zbigniewowi Cybulskiemu. W 2003 roku ukazała się jej książka „Ja jestem jak kamień. Wspomnienia o Władysławie Broniewskim”, w której poetę wspominają m.in. Erwin Axer, Józef Czapski, Aleksander Wat i Antoni Słonimski.

WŁADYSŁAW BRONIEWSKI (1897-1962)

autor wierszy, poezji rewolucyjnej, liryki miłosnej oraz trenów, tłumacz. Twórca tomików „Bagnet na broń”, czy dramatycznego pożegnania z córką „Anka” dziś jest na nowo odkrywany jako autor erotyków. Zainteresowanie budzi także jego nietuzinkowa biografia. W willi przy ulicy Dąbrowskiego 51, gdzie dziś znajduje się Muzeum Broniewskiego poeta mieszkał przez ostatnich 9 lat życia.

Autorką książki “Dziadek Władek. O Broniewskim, Ance i rodzinie”, która zainspirowała spotkanie, jest
EWA ZAWISTOWSKA – córka ukochanej córki Broniewskiego – Anki, adresatki “nowych trenów” poety. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jej świetnie zapowiadającą się dziennikarską karierę przerwała nieuleczalna dziedziczna choroba. Odtąd pisała wiersze i piosenki dla dzieci, wydała kilka książek, współpracowała z czasopismami. Przed dwudziestoma laty przeprowadziła się do Grecji, gdzie mieszka w górskiej wiosce.

KUP KSIĄŻKĘ

29.08 SOBOTA
GODZ. 14:00
DOM I MUZEUM WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO
UL. JAROSŁAWA DĄBROWSKIEGO 51
Wstęp wolny
Wydarzenie bez transmisji!

  • Data: sobota, 29 sierpnia 2020, Godz. 14:00
  • Miejsce:
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie z transmisją na żywo!