Czy odejście rodzica jest końcem, czy początkiem?
Z czym nie sposób się pożegnać. I co dobrego może wyniknąć z nieobecności, mówią autorki książek o żałobie INGA IWASIÓW i MIRA MARCINÓW.
Rozmawia Katarzyna Sroczyńska
Spotkanie dla każdego, kto przeżył stratę, kogo łączy silna i niejednoznaczna więź z rodzicem. Dla córek, synów, ojców i matek – bez względu na wiek i płeć. Dla tych, którzy sięgają po książki w najtrudniejszych chwilach. I dla tych, którzy jeszcze nie zaznali dotkliwej nieobecności.
Pisarka, krytyczka literacka i literaturoznawczyni, na co dzień pracuje na Uniwersytecie Szczecińskim. Autorka sześciu powieści, z których pierwsza, „Bambino“, trafiła do finału Nagrody Literackiej Nike 2008 i była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. W dorobku ma również opowiadania: debiutancki zbiór „ Miasto-ja-miasto“ (1998) i „Smaki i dotyki“ (2006), a także wspomnienia i eseje. Wśród tych ostatnich wyróżnia się autobiograficzny, poświęcony ojcu pisarki „Umarł mi. Notatnik żałoby“ (2013). W latach 1999-2012 była redaktorką naczelną dwumiesięcznika literackiego „Pogranicza”. Zasiadała w jury Nagrody Literackiej Nike, była pomysłodawczynią i przewodniczącą jury Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia“.
Doktor psychologii, pracuje w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Publikowała m.in. w „Znaku”, „Tygodniku Powszechnym” i francuskim piśmie o poezji „Orpheus”. Finalistka Nagrody Naukowej „Polityki” i laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów. Wydała książki: „Szaleństwo jako wybór”, „Niezabliźniona rana Narcyza” (z Bartłomiejem Dobroczyńskim) oraz „Historia polskiego szaleństwa”, za którą była nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej. Wydana w 2020 r. opowieść o matce i żałobie „Bezmatek” to jej debiut prozatorski.