Nie ma jednej starości, jednego zestawu objawów, schematu wsparcia. Opowieść o starzeniu się to opowieść o człowieczeństwie, o nieuniknionym etapie życia budzącym lęk.
Dramat rozpisany na trzy kobiety – babcię, matkę i córkę. Trzy różne osobowości i indywidualne historie. To także rzecz o nierozerwalnych związkach, dziedziczeniu, odkrywaniu śladów najbliższych w sobie. Poruszający dramat pokazuje, jak bardzo zależymy od siebie i jak trudno nam się do tego przyznać.
Występują: MARIA PAKULNIS, AGNIESZKA PODSIADLIK, AGNIESZKA RAJDA
Reżyseria i tekst: KAROLINA KOWALCZYK
Muzyka: JAKUB BUCHNER
Scenografia i kostiumy: MAREK IDZIKOWSKI
Po spektaklu zapraszamy do udziału rozmowie, w której głos zabiorą:
MAGDALENA RUTKIEWICZ i MACIEJ KONOPKA, zarządzający fundacją “Projekt starsi” oraz KAROLINA KOWALCZYK, autorka dramatu oraz reżyserka “Zespołu Kruchości”. Rozmowę poprowadzi dziennikarka KATARZYNA SROCZYŃSKA.
Spektakl “Zespół kruchości” dotyka tematów związanych ze starzeniem, przemijaniem, relacjami pomiędzy pokoleniami, wreszcie odpowiedzialności za życie seniorów. To nieoczywista opowieść o zamianie ról w rodzinie i mierzeniu się z nieuniknionym. Tego również będzie dotyczyła rozmowa, mamy nadzieję, że i Wy zabierzecie głos.
FUNDACJA “PROJEKT STARSI”
Fundacja powstała, aby chronić i dbać o potrzeby osób starszych. Jednym z kluczowych obszarów działalności fundacji jest zabieganie o godne, wolne od przemocy i cierpienia życie osób starszych w Polsce. Zespół wspiera starszych i ich otoczenie, ale również inicjuje zmiany systemowe i zabiega o promocję pozytywnych postaw wobec osób starszych. Fundacja realizuje kampanie społeczne na temat przemocy wobec starszych, edukuje seniorów, ich otoczenie i opinię publiczną. Udziela bezpłatnej pomocy osobom starszym doświadczającym przemocy.
Jednym z najważniejszych obszarów aktywności Fundacji jest inicjowanie realnych zmian prawnych zmierzające do zmniejszenia ryzyka przemocy wobec starszych.
AGNIESZKA PODSIADLIK
Aktorka teatralna i filmowa. W 2007 roku została podwójnie nominowana do nagrody Feliksa Warszawskiego za rolę pierwszoplanową w spektaklu Przemysława Wojcieszka „Cokolwiek się zdarzy, kocham cię” i za drugoplanową rolę w spektaklu” Helena S” w reżyserii Aleksandry Koniecznej. W 2012 r. zagrała główną rolę w spektaklu wyreżyserowanym przez Wojciecha Klemma „Wizyta Starszej Pani”, którego premiera odbyła się w szwajcarskim Luzerner Theater. W 2013 roku na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych otrzymała nagrodę Grand Prix Festiwalu za najlepszą kreację aktorską w spektaklu „Nietoperz” Kornela Mundruczó. W 2017 r. przyznano jej nagrodę aktorską za rolę Lipskiej w spektaklu telewizyjnym „Traktat o miłości” w reż. Agaty Piszcz na Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” w Sopocie.
MARIA PAKULNIS
Urodzona w Giżycku, jest polską aktorką filmową, teatralną i telewizyjną. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Debiutowała filmowo w 1982 roku w filmie “Dolina Issy”. Była aktorką w Teatrze Dramatycznym w warszawskich teatrach: Współczesnym, Dramatycznym, a obecnie Ateneum.
AGNIESZKA RAJDA
Aktorka teatralna i filmowa. Zaczynała w off’owym teatrze Tetraedr w Raciborzu. Studentka IV roku aktorstwa dramatycznego na Akademii Teatralnej w Warszawie. Niedawno zadebiutowała na scenie Teatru Powszechnego w ,,Wiśniowym sadzie” w reż. Pawła Łysaka. Na 43. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Matki w spektaklu dyplomowym ,,Ojciec” w reż. Agaty Dudy-Gracz otrzymała 1. Nagrodą Aktorską, Nagrodę Publiczności dla Najbardziej Elektryzującej Aktorki oraz Nagrodę ZASP Deskę Sceniczną. Filmowo zadebiutowała jeszcze przed szkołą w krótkometrażowym filmie w reż. Kamili Tarabury “Chodźmy w noc”. W 2023 roku na platformie Netflix pojawił się film “Fanfik” w reż. Marty Karwowskiej z jej udziałem. W 2025 roku czekamy na premierę filmu „LARP” Prywatnie miłośniczka wielogłosowych pieśni tradycyjnych, jezior i gór oraz zapalona biegaczka.
KAROLINA KOWALCZYK
Reżyserka teatralna, pedagożka teatru, absolwentka kierunku reżyseria Akademii Teatralnej w Warszawie. Reżyserka spektakli: m. in. “Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” w Teatrze Ochoty w Warszawie „Ciało. Pamiętnik” w Nowym Teatrze w Warszawie, “Co gryzie Gilberta Grape’a” w Teatrze Powszechnym w Warszawie, “Czarownice” w Teatrze Układ Formalny we Wrocławiu, “Długi” w Teatrze Żydowskim w Warszawie, “Żyjemy w najlepszym z możliwych światów” i “Anonim” w Teatrze Soho w Warszawie, „Dziadek do orzechów” w Teatrze Pinokio w Łodzi, oraz wielokrotnie nagradzanego filmu krótkometrażowego “Babcia Wandzia”. Zajmuje się również realizacją filmów dokumentalnych. Stypendystka międzynarodowego programu demokratyzacji praktyk teatralnych CHANGE-NOW!, Stypendium Rektora AT, programu „Perły nauki 2022”, laureatka konkursu na najlepszą pracę magisterską o teatrze (Instytut Teatralny 2024), laureatka II Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2024.
JAKUB BUCHNER
Kompozytor i producent muzyczny, w swojej twórczości płynnie przeplata muzykę rozrywkową z eksperymentem. Napisał ścieżkę dźwiękową do spektakli teatralnych “Co gryzie Gilberta Grape’a w Teatrze Powszechnym, “Ciało. Pamiętnik” w Nowym Teatrze, “Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” w Teatrze Ochoty. Stworzył ścieżkę dźwiękową do filmów krótkometrażowych “Czarne złoto Warszawy” oraz “Half Dream”. Od czterech lat związany z Komuną Warszawa i radiem kapitał jako realizator dźwięku, oraz kurator koncertów Studia Eksperymentalnego Radia Kapitał. Komponuje utwory z Marianną Linde do zespołu KIKIBUBA.
MAREK IDZIKOWSKI
Scenograf, reżyser, fotograf. W wydarzeniu odpowiada za koncepcję przestrzeni, scenografię i kostiumy. Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Warszawskiej Akademii Fotografii. Jego prace były prezentowane m.in. na 22 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Euroshorts, 9 Międzynarodowym Festiwalu Szkół Lalkowych “Lalka nie Lalka”, 10 Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych iTSelF oraz w ramach wystawy “Lalki: Teatr, Film, Polityka” w Narodowej Galerii Sztuki-Zachęta. Współzałożyciel fundacji Teatr Rzeczy oraz kolektywu twórczego BezBulu, których działania koncentrują się wokół twórczego wykorzystywania znalezionych obiektów, recyklingu materiałów i surowców oraz adaptacji zastanych przestrzeni.