Stanisław Ignacy Witkiewicz przedstawiał samego siebie w malarstwie i w fotografii, niektóre jego postaci literackie również mają cechy autoportretu. Część tych wizerunków odzwierciedlała jego osobisty styl i filozofię, a część wytyczyła nowe ścieżki w pisarstwie i sztuce.
Ile jest lustrzanych odbić artysty w jego twórczości i dlaczego tak wiele, wyjaśnia PRZEMYSŁAW PAWLAK, autor nowej biografii „Witkacy”.
Wykład z pokazem zdjęć i reprodukcji towarzyszy wystawie „Autoportrety” w MNW.
Partner: Muzeum Narodowe w Warszawie
PRZEMYSŁAW PAWLAK
Doktor teatrologii Instytutu Sztuki PAN, współfundator i prezes Instytutu Witkacego, pomysłodawca i zastępca redaktorki naczelnej półrocznika „Witkacy!” oraz autor pierwszej popularnej biografii Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy” (Wydawnictwo Iskry).
Wykład jest częścią wydarzeń projektu „Autografy”, które Fundacja „Kultura nie boli” tworzy wspólnie z Muzeum Narodowym.
Po wykładzie zapraszamy na JAK SIĘ WIDZĄ, TAK SIĘ PISZĄ aktorskie czytanie słynnych autoportretów w literaturze (godz. 16.00, DZIEDZINIEC LORENTZA, MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE), a następnie – na zwiedzanie wystawy „Autoportrety” w Muzeum Narodowym w Warszawie.