O literaturze prawdziwszej niż rzeczywistość. O pisarstwie, w którym każde słowo ma wagę i miejsce, mówią autorzy opowieści inspirowanych historiami swych rodzin MIKOŁAJ GRYNBERG oraz MIKOŁAJ ŁOZIŃSKI.
Rozmawia Łukasz Wojtusik
Spotkanie dla osób, które z własną rodziną łączy trudna miłość, dla osób zaciekawionych losami polskich Żydów przed, po wojnie i współcześnie, a także dla miłośników subtelności i minimalizmu w literaturze.
Fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. W swojej twórczości od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX w., przyjmując perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009) i „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010), zbiorów rozmów: „Ocaleni z XX wieku” (2012), „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) i „Księga wyjścia” (2018). Jego tom opowiadań „Rejwach” (2017) trafił do finału Nagrody Literackiej Nike. W 2019 r. autor nominowany był do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima za a całokształt twórczości. Jego najnowsza książka to „Poufne” – opowieść o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej długim cieniem historii.
Pisarz i fotografik, autor tłumaczonych na wiele języków powieści. Ukończył socjologię w Paryżu. Był tłumaczem telewizji francusko-niemieckiej, robił zdjęcia dla „Przekroju” i „Rzeczpospolitej”. Debiutował powieścią „Reisefieber” (2006), za którą został uhonorowany Nagrodą im. Kościelskich (2007). Następnie wydał tom prozy nawiązującej do formuły bajki zwierzęcej „Bajki dla Idy” oraz „Książkę”, za którą w 2011 r. otrzymał Paszport „Polityki”. Jego najnowsza powieść, „Stramer”, sugestywna, wielogłosowa opowieść o losach żydowskiej rodziny w międzywojennym Tarnowie, nominowana jest w tym roku do Nagrody Literackiej Nike.