Wydarzenia specjalne KONTURY. PRÓBA CZYTANA

KONTURY. PRÓBA CZYTANA ⇓


konstruowanie scen na żywo
WYDARZENIE SPECJALNE BIG BOOK FESTIVAL 2020

Scenariusz i reżyseria: Jakub Skrzywanek
Występują: Sara Celler-Jezierska i Maciej Pesta
Na podstawie tekstu „Kontury” Rachel Cusk
W przekładzie Jacka Żuławnika

Przypadkowe spotkania w samolocie czy w pociągu dają poczucie bezpieczeństwa, bo towarzyszy im myśl, że widzimy się po raz pierwszy i ostatni. Na ten krótki czas pojawia się możliwość stworzenia innej wersji siebie i opowiedzenia własnej wersji historii, która nie zostanie zweryfikowana. Zabawa w to, kim jestem i jak chcę być widziany, tu zaczyna się w samolocie do Aten między dwójką przypadkowych ludzi – gra toczy się w opowieści o celu wizyty, o relacji z byłą żoną, o czytanej książce. Możliwość odgrywania ról i stwarzania ich na nowo przed kolejnymi obserwatorami posłuży widzom za pretekst do przyjrzenia się temu, jak sami chcemy siebie opowiadać. Jest też zaproszeniem do gry w wyszukiwanie drobnych niuansów pozwalających odróżnić, co jest prawdą, a co kreacją.

Próba czytana to pierwsza odsłona nowego autorskiego projektu Big Book Cafe i Big Book Festival, do którego zapraszani są reżyserzy teatralni i filmowi. Na oczach widzów prezentują wraz z aktorami wybrane sceny z literatury. Reżyserują na żywo, dają wskazówki, poprawiają. To jedyna okazja, by uczestniczyć w intymnym procesie tworzenia spektaklu teatralnego na żywo.


JAKUB SKRZYWANEK

Reżyser, autor, twórca instalacji performatywnych. Często podejmuje tematy debaty publicznej, konfrontuje się z mitami i społecznymi tabu. Jego spektakle przybierają formę epickich widowisk łączących elementy dokumentu i teatru, a nawet opery. W swojej najsłynniejszej inscenizacji „Mein Kampf” podjął polemikę z manifestem Adolfa Hitlera. Współpracuje m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Współczesnym w Szczecinie oraz Teatrem21.


KONTURY. PRÓBA CZYTANA
29.08. 2020, 18.00
OGRÓD BIG BOOK CAFE
DĄBROWSKIEGO 81 (PLENER)
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

  • Data: sobota, 29 sierpnia 2020, Godz. 18:00
  • Miejsce:
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie z transmisją na żywo!