Współautorki esejów „Kłirówy” SYLWIA CHUTNIK i JUSTYNA BILIK zabierają w brawurową podróż tropami kobiet, które złamały zasady. Przyjdź, wypełnij ankietę i daj się porwać w trasę! Dla każdego mamy skrojoną na miarę wycieczkę do czyjegoś życia. Po drodze Ci do Meksyku z Fridą Kahlo czy wolisz spacerkiem przez Manhattan z Susan Sontag? Cofniesz się w czasie z Virginią Woolf czy wejdziesz do pracowni Judith Waterman? Tu wszystkie ścieżki prowadzą pod prąd. Zapnij pasy, bo będzie trzęsło!
Partner: Osnova Publishing
O AUTORKACH:
Sylwia Chutnik
Pisarka, publicystka i doktorka kulturoznawstwa. Autorka powieści, opowiadań i sztuk teatralnych. Laureatka Paszportu „Polityki”, Społecznego Nobla Ashoki oraz Nagrody Miasta Warszawy za działalność społeczną. Nominowana do wielu nagród kulturalnych i społecznych. Jej książki i teksty są tłumaczone na ponad 12 języków. Zajmuje się również literaturą, prowadząc programy telewizyjne i radiowe, oraz herstorią. Wykładowczyni akademicka.
Justyna Bilik
Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, scenarzystka filmów społecznie zaangażowanych. Nominowana do Norweskiej Nagrody Filmowej Amanda w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny za film „Norwegian Dream” w reżyserii Leiva Igora Devolda. Współscenarzystka spektaklu „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże. Finalistka konkursu scenariuszowego SCRIPT PRO. Jedna z tłumaczek tomu „Pomiędzy światami Ireny Klepfisz”.
O KSIĄŻCE:
To hołd osobom, które łamały zasady i żyły pomiędzy oczekiwaniami, szufladkami i stereotypami. Zbiór esejów biograficznych o 15 kobietach, wojowniczkach na rzecz Inności, na rzecz zmiany, które utorowały drogę dzisiejszym osobom queer. O osobach, którym nie da się przykleić jednej etykiety. Wśród nich są i te znane, jak: Frida Kahlo, Virginia Woolf, Maria Komornicka/Piotr Włast, Tove Jansson czy Susan Sontag, i te których nazwiska nie są powszechnie rozpoznawane: urodzona w 1900 roku w Bursztynie na terenie dzisiejszej Ukrainy, tworząca w jidysz i po polsku pisarka Debora Vogel czy zmarła 10 lat temu belgijska awangardowa reżyserka i aktorka Chantal Akerman. 11 tekstów w książce napisała Sylwia Chutnik, 4 – Justyna Bilik.
FRAGMENT KSIĄŻKI:
„(…) W czasie pracy nad książką wielokrotnie zastanawiałyśmy się, czy szukanie cech wspólnych naszych bohaterek w ogóle ma sens. Oczywiście, kiedy tworzy się zbiór tekstów czy antologię, to dobrze jest wytłumaczyć się z doboru osób, o których się pisze. Od szukania cech wspólnych o wiele ciekawsze jest pytanie o to, co zebrane w niniejszej książce postaci znaczą dla nas samych i dla nas współcześnie. Stąd forma tekstów daleka jest od klasycznego eseju, a my dałyśmy sobie możliwość, aby przedstawić postaci z osobistej, czasem wręcz intymnej strony.
Bo nie ma queeru bez obnażania się. Dopóki kultura wokół nas ciągle gnębi tych, którzy nie naginają się do większości, to każdy gest niezgody jest odsłonięciem się. Jak coming out – publiczne mówienie o swojej orientacji. Jak drobne gesty: zdjęcie swojej dziewczyny na tapecie telefonu, wspólne mieszkanie, tworzenie queerowych relacji i rodzin z wyboru. Każdy gest staje się niczym powiewanie flagą, ponieważ odróżnia się od większościowej opowieści. Dochodzą do tego kwestie samoświadomości, samodefinicji i samorealizacji w warunkach ekstremalnych. Czasem łatwo wpaść w pułapkę pozornie gładkich rozwiązań – slogan „życie na własnych warunkach” brzmi dobrze, ale czy ktoś zastanawiał się, jakim kosztem osoby queerowe walczą o swoją niezależność? A z drugiej strony biografie często milczą na temat tych nieoczywistości. Dotyczy to również naszych bohaterek. (…)”