Autorzy zagraniczni BIG BOOK FESTIVAL 2022 JØRN LIER HORST

JØRN LIER HORST
spotkanie: KRAJOBRAZ PO ZBRODNI
AUTOR POŁĄCZY SIĘ Z NAMI ON-LINE ⇓

O tym, czy pisarstwo pozwala oswajać zło i czy powieść bywa ostatnią instancją sprawiedliwości, mówi były śledczy i bestsellerowy pisarz JØRN LIER HORST.


autor m.in. powieści:

PUNKT ZERO

ZŁA WOLA

KLUCZOWY ŚWIADEK

JASKINIOWIEC

Norweski autor powieści kryminalnych i dramaturg. Do września 2013 r. pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold, obecnie jest pełnoetatowym pisarzem.

Zadebiutował w 2004 r. powieścią KLUCZOWY ŚWIADEK (w Polsce wydanej w 2017 roku przez Smak Słowa, tłum. Milena Skoczko). Fabułę oparł na autentycznej sprawie zabójstwa z 1995 r., które nadal pozostaje niewyjaśnione. Sprawcy nigdy nie ujęto. Inaczej niż w rzeczywistości w powieści czytelnicy poznają rozwiązanie zagadki. Książka Horsta sprawiła, że w sprawie pojawiły się nowe poszlaki i wątki, śledztwo po latach wznowiono.

KLUCZOWY ŚWIADEK zapoczątkował cykl powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest William Wisting, oficer wydziału śledczego w Larviku. Od lat znajdują się na szczytach norweskich list bestsellerów. Za powieść POZA SEZONEM Horst otrzymał Nagrodę Księgarzy Norweskich, natomiast PSY GOŃCZE zostały uhonorowane Nagrodą Rivertona i Szklanym Kluczem. Z kolei JASKINIOWIEC otrzymał The Petrona Award jako najlepsza skandynawska powieść roku. W Polsce ukazało się dotychczas dwanaście książek cyklu.

Horst, zestawiany często z krajanem Jo Nesbø, odżegnuje się od podobnych porównań, wskazując, że jego własny styl jest mniej brutalny. W swoich książkach tak buduje nastrój grozy, żeby czytelnicy podskórnie wyczuwali, że gdzieś w pobliżu czai się zło. Jego sposób narracji ma więcej wspólnego z kryminałami Szwedów, Henninga Mankella i Håkana Nessera. Horst podkreśla zwłaszcza wpływ tego pierwszego – nie tylko na swoją twórczość, ale też na pracę w policji. Na pierwszym roku studiów dostał od matki MORDERCĘ BEZ TWARZY Mankella. Po lekturze zdecydował, że chce być takim policjantem, jak Kurt Wallander.

Pisząc pierwszą powieść nie chciał tworzyć policyjnego superbohatera. Miał przypominać policjantów, których Horst poznał w czasie pracy w policji.

Seria o Williamie Wistingu pozostaje sztandarowym projektem pisarza. Horst tworzy też powieści kryminalne dla dzieci (seria BIURO DETEKTYWISTYCZNE NR 2) oraz dla młodzieży (seria CLUE). Jako dramaturg współpracuje z Teater Ibsen w Skien. W ubiegłym roku w Norwegii powstał serial kryminalny na podstawie jego dwóch książek: PSY GOŃCZE i JASKINIOWIEC.

Jørn Lier Horst studiował kryminologię, filozofię i psychologię. Mieszka z żoną Beate i dwojgiem dzieci w Stavern niedaleko Larviku.

Za twórczość literacką Jørn Lier Horst otrzymał m.in. nagrody:

⇒ Bokhandlerprisen

⇒ Rivertonprisen

⇒ Brageprisen

⇒ Martin Beck Award

⇒ Ned Kelly Awards


Spotkanie on-line z Jørnem Lierem Horstem na Big Book Festival 2020 poprowadzi Przemysław Poznański.

29.08 SOBOTA

GODZ. 12:00

JØRN LIER HORST


NA SPOTKANIE ZAPRASZAMY DO CENTRUM ŁOWICKA (ul. Łowicka 21, Warszawa), A DO OGLĄDANIA TRANSMISJI NA WWW.BIGBOOKFESTIVAL.PL I WWW.YOUTUBE.COM/BIGBOOKFESTIVAL. Po zakończeniu spotkania dostępna tam będzie jego rejestracja.
Spotkanie dostępne będzie w polskiej oraz angielskiej wersji językowej.

  • Data: sobota, 29 sierpnia 2020, Godz. 12:00
  • Miejsce:
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie z transmisją na żywo!