Co odpala w nas wspomnienia? Czy możemy pamiętać to, czego nie przeżyliśmy? Bo może pamięć wcale nie jest od pamiętania, tylko – jak pisał autor „Ostatniego rozdania” – od wspominania. Jedne sytuacje z przeszłości wyświetlamy precyzyjnie niczym film dokumentalny, a inne widzimy jak przez mgłę. Jak to się dzieje? I czemu za sprawą literatury wracają do nas ból i przyjemność, których kiedyś doświadczyliśmy.
Eksperymentalny wykład, w którym literatura i nauka wspierają się w rozszyfrowaniu zagadek pamięci. Skomplikowane mechanizmy pamięci przybliża neurobiolog dr PAWEŁ BOGUSZEWSKI. Z pomocą przychodzą profesorowie z katedry wspomnień: Annie Ernaux, Julian Barnes i Wiesław Myśliwski – cytaty z ich książek podsuwa aktorka ANNA CZARTORYSKA-NIEMCZYCKA.
Usłyszymy fragmenty książek, takich jak: „Poczucie kresu” Juliana Barnesa (przeł. Jan Kabat), „Lata” i „Życie zewnętrzne” Annie Ernaux (przeł. Małgdalena Budzińska, Krzysztof Jarosz) oraz „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego.
Dziękujemy Wydawnictwu Świat Książki, Wydawnictwu Czarne i Wydawnictwu Literackiemu za zgodę na wykorzystanie krótkich fragmentów utworów.
PAWEŁ BOGUSZEWSKI
Neurobiolog, kierownik Pracowni Metod Behawioralnych Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Neckiego PAN. Ekspert obdarzony talentem do opowiadania w prosty i zajmujący sposób o trudnych i złożonych procesach.
ANNA CZARTORYSKA-NIEMCZYCKA
Aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Gra w filmach, serialach i na teatralnych scenach. Świetnie śpiewa i interpretuje teksy. Łączy wrażliwość, talent i profesjonalizm.