Eksperymenty DUŻY TEATR Niepokój przychodzi o zmierzchu

Dziewczynka i jej najbliżsi nie mogą poradzić sobie ze śmiercią i stratą. Dziecko zmuszone nagle dorosnąć. Mała rodzina przygnieciona wielką traumą.
Jeśli założą pancerz, on ich ochroni czy uwięzi na zawsze?
Z wirtuozerskiego debiutu powieściowego Marieke Lucasa Rijnevelda w przekładzie Jerzego Kocha artyści wydobywają nieocenzurowaną szczerość dziecięcego języka.
W roli głównej NATALIA LANGE, która przygotowała tę adaptację książki holenderskiego pisarza, najmłodszego laureata w dziejach Nagrody Bookera. Reżyseruje YURA DZIVAKOU.

Spektakl jest częścią Stałego Programu Kulturalnego dofinansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa i wydarzeniem towarzyszącym Big Book Festival.

Otwiera cykl adaptacji znakomitych dzieł współczesnych na nowej scenie literackiej Big Book Cafe MDM.

Partner wydarzenia: Wydawnictwo Literackie.
Dziękujemy wydawnictwu i autorowi za udzielenie zgody na wykorzystanie tekstu w przekładzie Jerzego Kocha.

„NIEPOKÓJ PRZYCHODZI O ZMIERZCHU”

Odważna i bezkompromisowa powieść, jakich mało w literaturze światowej. Wyróżniona międzynarodową Nagrodą Bookera 2020.
Mała wioska na holenderskiej prowincji. Tuż przed świętami rodzina skromnych i pobożnych rolników doświadcza wielkiej tragedii – w wypadku ginie najstarszy syn Matthies. Niedługo potem kolejne nieszczęścia nawiedzają farmę, której życie zaczyna przypominać koszmarną wizję z obrazów Boscha. To kara za grzechy? Tak sądzą rodzice. Zatracając się w bólu i poczuciu winy, zaniedbują trójkę dorastających dzieci, które niewiele rozumieją i są przerażone atmosferą panującą w domu. Na ziemi niczyjej, gdzieś między dzieciństwem a dorosłością, kończy się niewinność. W tej powieści o braku miłości i osamotnieniu, ujmującej wrażliwością i surowym, wręcz brutalnym pięknem języka, Marieke Lucas Rijneveld stawia pytania, które podważają nasze najświętsze przekonania.

MARIEKE LUCAS RIJNEVELD

Urodził się w 1991 r. w Holandii. Tworzy prozę i poezję. Jego debiutancka powieść otrzymała wiele wyróżnień, m.in. była nominowana do prestiżowej nagrody Libris Literatuur Prijs oraz zdobyła nagrodę ANV przyznawaną za debiut. Najważniejszym dotąd wyróżnieniem dla autora była Międzynarodowa Nagroda Bookera. W Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się dwie książki: „Niepokój przychodzi o zmierzchu” oraz „Mój mały zwierzaku” – obie w tłumaczeniu Jerzego Kocha.
Marieke Lucas Rijneveld (on/jemu) określa siebie jako osobę niebinarną.

  • Występuje: Natalia Lange
  • Reżyseria: Yury Dzivakou
  • Data: niedziela, 25 czerwca 2023, Godz. 21:00
  • Miejsce: Big Book Cafe MDM – ul.Koszykowa 34/50
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie bez transmisji. Po prostu bądź!
Kup książkę
Niepokój przychodzi o zmierzchu