Autorzy zagraniczni BIG BOOK FESTIVAL 2022 CAROLYN STEEL

CAROLYN STEEL
spotkanie: OBIAD NASZ NIEDZIELNY
AUTORka POŁĄCZY SIĘ Z NAMI ON-LINE ⇓

O jedzeniu, które zmieni przyszłość i uratuje świat, mówi prof. CAROLYN STEEL, brytyjska wizjonerka, która w książkach dowodzi, że dzielenie się posiłkiem to najlepsza forma ekonomii.


autorka książek:

THE HUNGRY CITY: HOW FOOD SHAPES OUR LIVES

SITOPIA: HOW FOOD CAN SAVE THE WORLD

Brytyjska wizjonerka żywienia i miast przyszłości. Autorka rewolucyjnych koncepcji zmian społecznych i ekonomicznych poprzez jedzenie. Magazyn „The Ecologist“ uznał ją za jeden z najważniejszych umysłów XXI wieku. Wykładowczyni, prezenterka BBC, spikerka serii TED.

Profesor Carolyn Steel uważa, że wspólny posiłek to podstawa lepszej ekonomii i metafora zdrowej wspólnoty. Z wykształcenia jest architektką, specjalizującą się w codziennym funkcjonowaniu miast i relacji ich mieszkańców. Ukuła termin Sitopia na określenie świata zdefiniowanego przez myślenie o jedzeniu, mechanizmy produkowania i dystrybucji żywności.

Mieszka i pracuje w Londynie, na dachu uprawia ogród, w którym hoduje gigantyczne ogórki i robi z nich pikle. Jedzenie kupuje w rolniczych kooperatywach. Uważa, że tania żywność to jedno z kluczowych kłamstw kapitalizmu, bo do niedrogiego jedzenia doliczyć należy koszty związane z niszczeniem klimatu np. na skutek masowych upraw i hodowli.

Carolyn Steel patrzy na świat przez filtr jedzenia, badając, jak żywność kształtuje nasze relacje, codzienność, hierarchię społeczną. Szuka także związku pomiędzy dobrym jedzeniem i dobrym życiem.

W pierwszej głośnej książce THE HUNGRY CITY: HOW FOOD SHAPES OUR LIVES kompleksowo ukazała, że technologia produkcji żywności i jej transportu ukształtowała współczesne miasta.

W nowej książce SITOPIA: HOW FOOD CAN SAVE THE WORLD (polskie wydanie w przygotowaniu) przewiduje oddolną rewolucję. Pokazuje, że jedzenie może stać się wywrotową walutą w nowej, lepszej gospodarce i bardziej zrównoważonym społeczeństwie. Przypomina, że posiłek to najcenniejsze dobro w życiu, cenny zasób, którym ludzie dzielą się chętnie i otwarcie, na co dzień. Zupełnie odwrotnie niż pieniędzmi. Co by się stało, gdybyśmy przywrócili żywności prawdziwą wartość? Czy jedzenie sezonowo i lokalnie może przemeblować światowy ład?

I co w XXI wieku znaczy jeść oraz żyć naprawdę dobrze?

Carolyn Steel pracuje w Wielkiej Brytanii, prowadziła studia architektoniczne, jest wizytującą wykładowczynią uniwersytetów w Cambridge i Wageningen, wykładała m.in. w London School of Economics, współtworzyła projekty architektoniczne związane m.in. z budową miejskich farm żywności. W swych nowatorskich badaniach łączy filozofię, ekonomię, historię idei z obserwacją codzienności. Jest uznawana za jedną z myślicielek proponujących rozwiązania dla największych wyzwań przyszłości.


Spotkanie on-line z Carolyn Steel na Big Book Festival 2020 poprowadzi Łukasz Modelski.

30.08 NIEDZIELA

GODZ. 14:00

CAROLYN STEEL

NA SPOTKANIE ZAPRASZAMY DO CENTRUM ŁOWICKA (UL. ŁOWICKA 21, WARSZAWA), A DO OGLĄDANIA TRANSMISJI NA WWW.BIGBOOKFESTIVAL.PL I WWW.YOUTUBE.COM/BIGBOOKFESTIVAL. PO ZAKOŃCZENIU SPOTKANIA DOSTĘPNA TAM BĘDZIE JEGO REJESTRACJA.
SPOTKANIE DOSTĘPNE BĘDZIE W POLSKIEJ ORAZ ANGIELSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ

 

  • Data: niedziela, 30 sierpnia 2020, Godz. 14:00
  • Miejsce:
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie z transmisją na żywo!