Autorzy zagraniczni BIG BOOK FESTIVAL 2022 AUÐUR AVA ÓLAFSDÓTTIR

AUÐUR AVA ÓLAFSDÓTTIR
spotkanie: A JA JESTEM NA ZAKRĘCIE
AUTORKA POŁĄCZY SIĘ Z NAMI ON-LINE ⇓

Jak codzienność zmieniać w sztukę i czy w życiu, niczym w literaturze, człowiek może dostać drugą szansę, opowiada islandzka pisarka AUÐUR AVA ÓLAFSDÓTTIR.


autorka m.in. książki

BLIZNA

Islandzka powieściopisarka, poetka, autorka sztuk teatralnych i tekstów piosenek. Jej utwory znają czytelnicy mówiący w 25 językach.
Autorka sześciu powieści, zbiorów poetyckich i sztuk pokazywanych na deskach najważniejszych teatrów w Reykjaviku. Sztuką zajmowała się także jako autorka tekstów publicystycznych i kuratorka wystaw, w tym islandzkich prezentacji na Biennale w Wenecji.

Jej talent literacki rozkwitł późno (pierwsza powieść ukazała się w 1998 r.), podobnie jak samo zaciekawienie literaturą światową, którą zachwyciła się jako studentka we Włoszech i Francji. Zajęła się fikcją, bo – jak mawia – potrzebowała nieskrępowanej wolności dla swej wyobraźni, a poza tym miała zawsze własne, przez wielu uznawane za skrzywione, postrzeganie świata.

Jest silnie związana z Francją i bardzo nad Sekwaną ceniona – otrzymała tam kilka nagród literackich. Środkowe imię – Ava przyjęła jakiś czas temu w hołdzie dla niewidomej francuskiej świętej, żyjącej we Francji w czasach średniowiecza. Powieści przyniosły jej także jedną z najważniejszych nagród w Skandynawii – Nagrodę literacką Rady Nordyckiej oraz prestiżowe Icelandic Literary Prize i Best Icelandic Novel w ojczyźnie.
Współpracuje z duetem Milkywhale, dla którego tworzy teksty piosenek do ich twórczości z pogranicza elektro-popu i performansu.

Urodziła się w Reykjaviku, studiowała historię i teorię sztuki w Paryżu. Wykładała na University of Iceland i kierowała kolekcją sztuki tej uczelni, ostatnio jednak poświęca się wyłącznie pisaniu. W Polsce ukazała się jej powieść BLIZNA (Wydawnictwo Poznańskie, tłum. Jacek Godek), której bohaterem jest dobiegający pięćdziesiątki Jonas, mężczyzna niezależny, który lubi naprawiać wszystko wokół, jednak nie udaje mu się naprawić własnego życia. Rozwiedziony, niemłody, popada w egzystencjalny kryzys i stawia sobie pytania, na jakie mało kto ma odwagę odpowiedzieć: Czy świat za mną zatęskni?
Autorka w swych powieściach skupia się na drobnych zdarzeniach i codzienności. Charakterystyczne dla jej prozy jest mroczne poczucie humoru.

Za twórczość literacką Auður Ava Ólafsdóttir otrzymała m.in. nagrody:

⇒ Nordic Council Literature Prize

⇒ Icelandic Literary Prize


Spotkanie on-line z Auður Avą Ólafsdóttir na Big Book Festival 2020 poprowadzi Michał Kukawski.
29.08 SOBOTA
GODZ. 14:00
AUÐUR AVA ÓLAFSDÓTTIR

NA SPOTKANIE ZAPRASZAMY DO CENTRUM ŁOWICKA (UL. ŁOWICKA 21, WARSZAWA), A DO OGLĄDANIA TRANSMISJI NA WWW.BIGBOOKFESTIVAL.PL I WWW.YOUTUBE.COM/BIGBOOKFESTIVAL. PO ZAKOŃCZENIU SPOTKANIA DOSTĘPNA TAM BĘDZIE JEGO REJESTRACJA.
SPOTKANIE DOSTĘPNE BĘDZIE W POLSKIEJ ORAZ ANGIELSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ.

  • Data: sobota, 29 sierpnia 2020, Godz. 14:00
  • Miejsce:
  • Rodzaj spotkania: Wydarzenie z transmisją na żywo!