GOŚCIE ZAGRANICZNI

Eve Ainsworth, Wielka Brytania
pisze o młodzieży i dla nastolatków, w zaskakujący i pełen wyczucia sposób podejmuje trudne tematy. W powieściach „7 dni”, „Krzywda” czy „Zadurzenie” zajęła się m.in. samookaleczeniami, przemocą rówieśniczą, seksualnością. W jej książkach młodzi odnajdują siebie. Pracuje w szkole, ma rodzinę i stukniętego kota.

Clémentine Beauvais, Francja
francuska nowa gwiazda literatury młodzieżowej. Ma 28 lat, napisała kilkanaście książek, zdobyła wiele nagród i czytelników w różnych krajach. Polacy znają „Pasztety, do boju!” arcyzabawną opowieść o dojrzewaniu i akceptacji siebie. Beauvais jest wykładowczynią, ma doktorat z pedagogiki, pisze po francusku i angielsku.

Jana Beňová, Słowacja
słowacka powieściopisarka i poetka. Jej powieść „Café Hyena/Plán odprevádzania” otrzymała w roku 2012 Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie literatury i została przetłumaczona na 12 języków. Jest autorką trzech tomików poezji oraz czterech powieści. Pracowała jako redaktorka w dzienniku „Sme” oraz jako edytorka w Instytucie Teatralnym. Obecnie współpracuje z niezależnym „Dziennikiem N”.

Sigríður Hagalín Björnsdóttir, Islandia
ważna dziennikarka radiowa, komentatorka i autorka wywiadów. Dobrze zna mechanizmy władzy i polityki. Jako autorka debiutowała książką „Wyspa” – połączeniem antyutopii
z political fiction, w której konfrontuje nas z wizją przywrócenia granic i odcięcia od świata.

Hila Blum, Izrael
izraelska dziennikarka, od 17 lat pracuje jako redaktorka w jednym z największych izraelskich wydawnictw. Współpracowała z cała plejadą izraelskich pisarzy, m.in. z Etgarem Keretem i Eskholem Nevo. Urodziła się w Jerozolimie, gdzie mieszka również i dziś. Przebywała na Hawajach, w Paryżu i Nowym Jorku.

Karin Bojs, Szwecja
znakomita dziennikarka naukowa i pisarka. Otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Sztokholmskiego i wiele nagród. W świecie zasłynęła książką „Moja europejska rodzina – ostatnie 54 000 lat”, która wiosną ukaże się w Polsce. To fascynujący zapis wyprawy genetycznej, jaką odbyła do kilkunastu krajów, by ustalić swe prehistoryczne i biologiczne korzenie.

Anna Bolavá, Czechy
ceniona poetka i prozaiczka. W przełożonej na polski powieści „W ciemność” pisze o samotnym, dusznym życiu w postkomunistycznej miejscowości, o ucieczce do świata ziół i natury. Wzruszająco opowiada o obsesji, pokazuje studium rozpadu osobowości.

Michel Bussi, Francja
jeden z najpopularniejszych pisarzy europejskich, jego książki zna 5 milionów czytelników
w 35 krajach. Akcję powieści osadza w różnych rejonach Francji, łączy elementy kryminalne
z głębią psychologiczną. W czerwcu w Polsce ukaże się jego nowa książka – „Mówili, że jest piękna”, historia zabójstwa rozgrywająca się wśród imigrantów w Marsylii.

Svetlana Cârstean, Rumunia
rumuńska poetka i tłumaczka. Zadebiutowała w 1994 r. zbiorowym tomikiem „Tablou de familie/Portret rodzinny”, za debiut indywidualny „Floarea de menghină/Kwiat w imadle” otrzymała nagrodę Związku Pisarzy Rumuńskich, czasopisma „România literară”, państwową nagrodę poetycką im. Mihaia Eminescu oraz nagrodę Radia România Cultural w kategorii poezja. Poezje Svetlany Cârstean tłumaczone są na liczne języki.

Petra Hůlová, Czechy
czeska autorka powieści przetłumaczonych na ponad 10 języków, czterech sztuk teatralnych, scenarzystka. Laureatka wielu europejskich nagród literackich. Sztukę „Buňka Číslo” zaliczono do pięciu najlepszych europejskich sztuk politycznych berlińskiego Stueckemarktu 2017. Ostatnio przygotowała prasko-stuttgarcko-norymberską adaptację teatralną swojej ostatniej prozy „Stručné dějiny Hnutí”, feministycznej dystopii, wydanej jako powieść w kwietniu 2018 roku.

Karen McCarthy Woolf, Wielka Brytania
poetka i performerka literacka, debiutowała jako nastolatka. Słynie z przejmujących odczytań swoich wierszy. Prezentowała je w Tate Modern, Victoria & Albert Museum i Barbican Centre, a także w Singapurze, Szwecji, na Karaibach. Ma angielskie i jamajskie korzenie. Nową antologię „An Aviary of Small Birds” poświęciła zmarłemu przy porodzie synowi.

Antonio Muñoz Molina, Hiszpania
pisarz, dziennikarz i eseista, członek Królewskiej Akademii Hiszpańskiej. Cieszy się międzynarodowym uznaniem. Jego świetne powieści – „Zima w Lizbonie” i „Beltenebros” zostały zekranizowane, a najnowsza – „Jak przemijający cień” otrzymała właśnie nominację do nagrody Man Booker International, wiosną ukaże się w Polsce.

Maria Parr, Norwegia
gwiazda literatury dziecięcej, porównywana do Astrid Lindgren. Dwukrotnie już zdobyła najważniejsze norweskie wyróżnienie przyznawane autorom książek dla najmłodszych. Zasłynęła bestsellerowym „Gofrowym sercem”, opowieścią o prawdziwej przyjaźni. W czerwcu polscy czytelnicy poznają kontynuację tej historii – „Bramkarkę i morze”.

Laline Paull, Wielka Brytania
pisarka, autorka scenariuszy i sztuk teatralnych. Urodziła się w Londynie jako dziecko indyjskich imigrantów, zdobyła stypendium na Oxfordzie i w Los Angeles. Powieściami zajęła się późno, ale z sukcesem. Opublikowała „Rój” – thriller rozgrywający się w pszczelim ulu. Nowa książka — „Lód” opowiada o przyszłości i topnieniu Arktyki, ukaże się po polsku wiosną.

Linda Polman, Holandia
nagradzana reporterka, pracowała w strefach konfliktów zbrojnych i w Afryce. Polacy znają jej „Karawanę kryzysu” poświęconą kulisom pomocy humanitarnej. Wiosną ukaże się nowa książka „Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci” pokazująca codzienność osób osadzonych w amerykańskich więzieniach i czekających na wykonanie wyroku pozbawienia życia.

Annie Proulx, USA
wybitna pisarka amerykańska, laureatka nagrody Pulitzera i National Book Award.
Jest autorką zekranizowanego przez Anga Lee opowiadania „Tajemnica Brokeback Mountain” oraz „Kronik portowych” nakręconych z udziałem Julianne Moore i Kevina Spacey. Nowa powieść „Drwale”, uznawana za opus magnum autorki, rozgrywa się na przestrzeni 300 lat i jest świadectwem ekologicznej zagłady dokonanej przez ludzi.

Dan Richards, Wielka Brytania
jest Walijczykiem, autorem subtelnych opowieści o pejzażach, naturze, relacji z otoczeniem. Z Robertem Macfarlane’em i Stanleyem Donwoodem pieszo wędrował przez Dorset, razem napisali „Holloway”. Przygotował antologię rozmów z wybitnymi artystami, jak Judi Dench i Bill Drummond. Podczas Big Book Festival przybliży historię Dorothy Pilley, swej pra-pra-ciotki i uznanej alpinistki, której poświęcił książkę „Climbing Days”.

Ziauddin Sardar, Wielka Brytania
uważany za jednego z najważniejszych intelektualistów muzułmańskich, pisarz, publicysta
i krytyk. Współtwórca Instytutu Muzułmańskiego w Londynie i redaktor kwartalnika „Critical Muslim”. Jest autorem ponad 40 książek o islamie, nauce i kulturze współczesnej. W Polsce ukazała się „Mekka. Święte miasto”.

Dalia Staponkutė, Litwa
litewska powieściopisarka, eseistka i tłumaczka z języka greckiego. Doktor filozofii na Uniwersytecie Cypryjskim. Jej najnowsza książka, zbiór esejów „Iš dviejų renkuosi trečią: mano mažoji odisėja“/Faced with Two Options, I Choose the Third. My Personal Odyssey” została doskonale przyjęta przez krytyków i czytelników. Książkę wyróżniono dwiema prestiżowymi litewskimi nagrodami literackimi. W swoim pisarstwie porusza tematy doświadczeń wielokulturowości, emigracji i multijęzykowości w świecie współczesnego globalizmu.

Bernard Stiegler, Francja
znakomity filozof, zajmuje się wpływem technologii cyfrowych na życie społeczne. Założył
międzynarodowe towarzystwo Ars Industrialis, a także Instytut Badań i Innowacji przy Centre Pompidou. Napisał kilkanaście książek, w Polsce ukazała się „Wstrząsy. Głupota i wiedza w XXI wieku”.

Kristina Stoltz, Dania
duńska powieściopisarka i poetka. Zadebiutowała w 2000 roku tomem wierszy „Seriemordere og andre selvlysende blomsterkranse/Seryjni mordercy i inne lśniące wianki z kwiatów”. Od tamtej pory wydaje wiersze, powieści, opowiadania i książki dla dzieci. Najnowsza jej publikacja to powieść „Som om/Jakby” o relacji rodziców i dzieci, miłości i rozwodzie. Prowadzi kierunek kreatywnego pisania Johan Borups Højskole w Kopenhadze oraz pisuje dla norweskiej gazety „Klassekampen”.
Lisen Sundgren, Szwecja
pasjonatka natury — zgłębia i praktykuje wiedzę o tym, w jaki sposób bliskość przyrody pozwala utrzymać ciało w sprawności i sile. Jest botanikiem, zdobyła wykształcenie w dziedzinie zielarstwa i homeopatii. Organizuje warsztaty i spacery naukowe, współpracuje z szefami kuchni. Wiosną w Polsce ukaże się jej „Zielnik”.

Tatiana Țîbuleac, Mołdawia
mołdawska dziennikarka i pisarka. W dzienniku „Flux” prowadziła popularną rubrykę „Poveşti adevărate/Prawdziwe historie”. Była wydawcą, reporterką i prezenterką wiadomości w stacji telewizyjnej PRO TV Chișinău, którą założyła wraz z gronem młodych dziennikarzy. Zadebiutowała zbiorem prozy „Fabule moderne/Nowoczesne bajki”. W 2017 roku wydała pierwszą powieść zatytułowaną „Vara în care mama a avut ochii verzi/To lato, gdy mama miała zielone oczy”. Od 2008 r. mieszka w Paryżu. Wychowuje dwoje dzieci i prowadzi blog tatianatibuleac.net.

Bea Uusma, Szwecja
jest lekarką i pisarką. Poświęciła kilkanaście lat, by rozwikłać zagadkę zaginionej ekspedycji baloniarskiej na Biegun Północny. Sto lat po zniknięciu szwedzkich eksploratorów, przekopywała archiwa i zmarzniętą ziemię. Owocem tej pasji stała się „Ekspedycja”, książka-śledztwo pełna map i wykresów. Kiedyś ilustrowała książki dla dzieci. Teraz pracuje w szpitalu.

GOŚCIE POLSCY

Kamil Bałuk
absolwent socjologii, filologii niderlandzkiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Urodzony w Hannoverze, jest z Wrocławia, mieszka w Warszawie. Reportaże publikował w „Dużym Formacie” i „Przekroju” oraz w zbiorach książkowych „Grzech jest kobietą” i „Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli”. Jego teksty były kilkukrotnie nominowane do Nagrody Newsweeka im. T. Torańskiej w kategorii Młody Talent. Opublikował znakomicie przyjęty reportaż „Wszystkie dzieci Louisa“.

Joanna Bator
pisarka, kulturoznawczyni i filozofka. Pracowała jako adiunkt w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Dla literatury porzuciła pracę naukową. Autorka m.in „Japońskiego wachlarza” oraz tłumaczonych na wiele języków powieści „Piaskowa Góra” i „Chmurdalia”. Laureatka Nagrody Literackiej NIKE 2013 za powieść „Ciemno, prawie noc”. W 2017 roku uhonorowana niemiecką nagrodą literacką im Stefana Heyma za całokształt twórczości w niemieckim tłumaczeniu.

Kinga Baranowska
himalaistka, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka – Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej, a także Wiceprezes Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Realizuje plan związany ze zdobyciem Korony Himalajów, sztuka ta nie udała się do tej pory żadnej Polce. Na wszystkie ośmiotysięczniki wspięła się bez używania tlenu z butli.

Kasia Bem
nauczycielka jogi i medytacji, posiada tytuł Master of Yoga. O sobie mówi: “Robię tylko to, co kocham, dlatego kocham to, co robię.” Uwielbia dzielić się wiedzą na temat jogi, oddechu, medytacji, uważności. Uczy i pisze z pasją. Od lat prowadzi autorskie warsztaty, programy wyjazdowe i aktywnie propaguje jogę i zrównoważony styl życia.Pisze min dla: „Urody Życia”, „Jogi” oraz „Kukbuka”. Autorka bestsellerów książkowych: „Happy Detoks”, “Happy Uroda” oraz “Happy Joga”.

Roman Bielecki OP
dominikanin, absolwent prawa KUL oraz teologii PAT, od 2010 roku redaktor naczelny miesięcznika „W drodze”, współautor zbioru rozmów „ Smaki życia”; czytelnik i podróżnik.

Aleksandra Boćkowska
dziennikarka i autorka książek non-fiction, współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą” i „Wysokimi Obcasami Extra”. Wcześniej redaktorka w magazynach „Elle” i „Viva! Moda”. Autorka książki To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL, a także Księżyc z Peweksu, w której przybliżyła to, jak Polacy w czasach niedoboru przeżywali, definiowali i wytwarzali luksus. Pracuje nad kolejną książką i trochę ćwiczy, więc na Big Book Festival wdrapie się na ściankę wspinaczkową w słusznej sprawie.

Katarzyna Borowiecka
dziennikarka radiowa, w Trójce od ponad dekady. Przez te lata na antenie rozmawiała między innymi z Jane Birkin, Danym Boonem, Lennym Abrahamsonem czy Antonio Banderasem. Prezentowała materiały związane z kinem, zarażała słuchaczy popkulturą, prowadzi m.in. audycje „Do Południa” i wyszukuje uzdolnionych w konkursie Talenty Trójki.

Marta Perchuć – Burzyńska
dziennikarka radiowa i telewizyjna.Wydawca porannych informacji w Radiu Tok Fm i autorka programów kulturalnych, współprowadząca audycję Poczytalni. W TVP Kultura od początku istnienia kanału – jako autorka wywiadów z najważniejszymi autorami i programów informacyjnych oraz publicystycznych. Na Big Book Festival grała już w koszykarskim Meczu o bibliotekę.

Wojciech Chmielarz
autor kryminałów, pięciokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, nagrodzony nią w 2015 roku za „Przyjęcie”. Popularność przyniosła mu seria o komisarzu Mortce – jej druga część „Farma lalek” ma wkrótce trafić na duży ekran. Natomiast najnowszy kryminał „Zombie” od końca maja – w księgarniach.

Sylwia Chutnik
polska powieściopisarka i felietonistka. Działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich. Autorka powieści, książki historycznej, bajki dla dzieci, felietonów, opowiadań i rozmów oraz sztuk teatralnych. Laureatka Paszportu Polityki. Trzykrotnie nominowana do Nagrody NIKE. Nagradzana za działalność społeczną.

Piotr Cieplak
reżyser teatralny, wykładowca, autor książki „O niewiedzy w praktyce, czyli droga do Portugalii”. Zrealizował kilkadziesiąt spektakli na scenach teatrów w całej Polsce. Od 2014 związany z Teatrem Narodowym. Laureat licznych nagród, m.in.: Paszportu Polityki i Nagrody im. Zygmunta Hubnera „Człowiek teatru” 2017. Ogrodnik (zaawansowany), ptasiarz (początkujący).

Natalia Fiedorczuk-Cieślak
publicystka, kompozytorka i wokalistka występująca jako Nathalie and The Loners. Jest psychopedagogiem, pracuje jako animatorka kultury, zajmuje się aktywizacją obywatelską w społecznościach lokalnych. W listopadzie 2016 nakładem Wielkiej Litery ukazała się jej debiutancka powieść „Jak pokochać centra handlowe”, za którą nagrodzona została Paszportem „Polityki”.

Hubert Czemierowski
psycholog, trener w Stowarzyszenia “Bliżej Dziecka” oraz „Spójrz Inaczej”. Współpracuje z Fundacją Rozwoju Dzieci im. J.Amosa Komeńskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy profilaktyczno-edukacyjnej z dziećmi i dorosłymi. Prowadzi ogólnopolskie szkolenia dla nauczycieli z zakresu przeciwdziałania przemocy w szkole. Jest autorem programu profilaktycznego dla dzieci młodszych pt. “Spotkania z Leonem”.

Katarzyna Surmiak-Domańska
polska reporterka związana od lat z „Gazetą Wyborczą”. Wydała dwa zbiory reportaży: „Beznadziejna ucieczka przed Basią” i „Żyletka”, a także opowieść reporterską pt. „Mokradełko”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej NIKE. Za książkę „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość” ponownie nominowana do NIKE oraz do Nagrody im. Beaty Pawlak.

Szymon Drobniak
Biolog ewolucyjny na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz University of New South Wales in Sydney. Bada ptasie zwyczaje miłosne oraz wszystko, co jest związane z kolorem w naturze. Od niedawna zajmuje się także zwierzęcym życiem rodzinnym, próbuje zrozumieć dlaczego zwierzęta czasem współpracują. Gdy nie zajmuje się nauką, projektuje ilustracje i infografiki.

Teresa Drozda
dziennikarka radiowa, stworzyła audycje autorskie i reportaże radiowe. Znawczyni i entuzjastka kultury czeskiej. Współtworzy i prowadzi festiwale piosenki, pisze także ich teksty. Związana z różnymi antenami Polskiego Radia, ostatnio w RDC. Prowadzi bloga o teatrze i serwis poświęcony piosenkom artystycznym.

Łukasz Garlicki
aktor i muzyk. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W 2008 roku dostał nagrodę dla najlepszego aktora festiwalu za rolę w filmie “Lekcje pana Kuki” (w reżyserii Dariusza Gajewskiego) na I Festiwal The East and the West w Orenburgu. Grał m.in. w “Bitwie warszawskiej, “Bożej podszewce”, “BrzydUli” i “Pitbullu”. Stworzył brawurowe zespoły muzyczne – Projekt Warszawiak i SoulTeeth.

Barbara Gawryluk
autorka książek, dziennikarka i tłumaczka. Absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet. Książka Dżok. Legenda o psiej wierności została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC, zaś powieść Zuzanka z pistacjowego domu otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. Jej najnowsze książki „Pies na medal” tworzą serię przybliżającą czworonogi o towarzyszące ludziom w szczególnych sytuacji.

Kamila Gelert
licencjonowana przewodniczka po Warszawie. Pracę przed komputerem porzuciła na rzecz czynnego i aktywnego oprowadzania po swoim ukochanym mieście. Mieszka w stolicy od urodzenia, ale przez lata prawie jej nie znała. Kiedy zaczęła zgłębiać wiedzę na jej temat złapała bakcyla, a po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu z dumą prezentuje swoje miasto i jego niesamowitą historię. Z Big Book Festivalem wędrowała już nieraz, współtworzy też spotkania „Kierunek Mokotów“ w Big Book Cafe.

Karolina Głowacka
dziennikarka radiowa, prowadzi weekendowe “Poranki Radia TOK FM” i sobotni “Magazyn TOK FM”, często podejmuje tematy naukowe. Wyróżniona w konkursie “Popularyzator Nauki 2016” organizowanym przez PAP i MNiSW. Współautorka wraz z prof. Jean-Pierrem Lasotą książki popularnonaukowej “Czy Wielki Wybuch był głośny?”

Mikołaj Grynberg
fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009), Auschwitz – co ja tu robię? (2010) oraz Ocaleni z XX wieku (2012). Wydał zbiór rozmów Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014), tom opowiadań Rejwach (2016) oraz Księgę wyjścia (2018). Zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. Przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich przeżycia i historie.

Jarosław Gugała
dziennikarz telewizyjny i radiowy, felietonista. Gospodarz „Wydarzeń” w Polsacie. Zbiór jego felietonów i tekstów poświęconych Polsce i Polakom „Doskonale a nawet gorzej” ukazał się w 2012 r. Ukończył iberystykę na UW. Pasjonuje się piosenką autorską, jest współzałożycielem Zespołu Reprezentacyjnego, popularyzatorem twórczości Brassensa i Nohavicy.

Marta Guzowska
jest archeologiem i pisarką. Pracowała w Troi, w najbardziej prestiżowych wykopaliskach świata. Autostopem zjeździła całą Turcję, wyspy greckie i pół basenu Morza Śródziemnego. Mieszkała w wielu miejscach na świecie, nie zawsze bezpiecznych. Żyje z rodziną w Wiedniu i tam pisze swoje książki. Współprowadzi portal „Zbrodnicze siostrzyczki”. Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru w 2013 za debiut literacki – Ofiarę Polikseny.

Dariusz Gzyra
działacz społeczny, publicysta, badacz. Zajmuje się kwestiami etycznymi związanymi z relacjami człowieka z resztą zwierząt oraz estetyką. Jest autorem wielu artykułów naukowych i tekstów prasowych, regularnie uczestniczy w konferencjach krajowych i międzynarodowych. Założył Stowarzyszenie Empatia, jest weganinem. W czerwcu ukaże się jego nowa książka „Dziękuję za świńskie oczy“ .

Cezary Harasimowicz
scenarzysta, aktor, dramaturg, pisarz. Autor powieści dla dorosłych, sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych i opowiadań dla dzieci. Współpracuje z najlepszymi polskimi reżyseriami. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Niedawno ukazała się jego wspomnieniowa „Saga czyli filiżanka, której nie ma”, a dla mniejszych czytelników – „Uśmiech” oraz „Mirabelka”.

Jerzy Haszczyński
szef działu zagranicznego „Rzeczpospolitej“, absolwent Instytutu Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Reporter i komentator spraw międzynarodowych. Pracował w Wilnie i Berlinie. Wydał zbiór reportaży z Niemiec Nie tylko pani Steinbach. Laureat pierwszej edycji Nagrody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego (2011) za książkę Mój brat obalił dyktatora, w której znalazły się reportaże z krajów muzułmańskich — Tunezji, Egiptu, Libii, Jemenu, Maroka, Iranu, Turcji oraz Strefy Gazy.

Karol Jachymek
doktor kulturoznawstwa, filmoznawca związany z Uniwersytetem SWPS. Zajmuje się społeczną i kulturową historią kina i codzienności, zagadnieniem filmu i innych przekazów audio-wizualnych jako świadectw historycznych, problematyką ciała, płci i seksualności, a także wszelkimi przejawami kultury popularnej. Prowadzi warsztaty i szkolenia z edukacji kulturowej, myślenia projektowego i tworzenia innowacji społecznych. Współtwórca i wykładowca School of Ideas. Autor książki “Film – ciało – historia. Kino polskie lat sześćdziesiątych”, w której zajmuje się m.in. problematyką cielesności w kinie polskim.

Katarzyna Janowska
dziennikarka, szefowa działu kultury w Onet. Prowadzi tam m.in. cykle rozmów „Rezerwacja“ i „Siła kobiet“. Wcześniej dyrektor TVP Kultura, redaktor naczelna „Przekroju“. Z Piotrem Mucharskim prowadziła telewizyjne „Rozmowy na koniec wieku“, wcześniej związana także z „Polityką“ i „Gazetą Wyborczą“.

Joanna Jeśmian
doktor kulturoznawstwa i anglistka, związana z Uniwersytetem SWPS. Prowadzi badania o życiu w perspektywie posthumanistyki, studiów nad nauką i humanistyki medycznej. Współtwórczyni i wykładowczyni School of Ideas, nowoczesnego kierunku służącego projektowaniu innowacji społecznych i społeczno-biznesowych. Autorka książki „Żywa sztuka. Wielkowymiarowość bioartu w kontekście posthumanistycznym”, w której porusza tematy związane ze współczesną medycyną i biotechnologiami.

Jacek Jędrasik
muzyk, autor tekstów, copywriter, tworzy wartstwę tekstową do muzyki oraz przedstawień teatralnych m.in. z Teatrze Studio, Dramatycznym i Powszechnym w Warszawie. Współtworzył kilka offowych projektów muzycznych, jednym z nich jest Projekt Warszawiak stworzony z Łukaszem Garlickim.

Aleksandra Justa
aktorka teatralna i filmowa, ukończyła wydział aktorski w Łódzkiej Filmówce. Związana z Teatrem Narodowym i często angażowana w najpopularniejszych polskich serialach, m.in. „Lekarze“, „Ojciec Mateusz“ czy „Komisarz Aleks“.

Jacek Kaczyński
dziennikarz, prezenter i producent telewizyjny, charyzmatyczny i optymistyczny. Związany był m.in. z MTV, Polsatem, Fokus TV oraz Atomic TV. Prowadził popularne reality show, produkował serie programów. Telewizje zna na wylot! Pasjonat książek, muzyki i wszelkich odmian kultury. Na Big Book Festival prowadził już rekord w liczbie osób czytających na wolnym powietrzu, ty mrazem będzie zagrzewał wspinających się pisarzy i dziennikarzy w LEKCJI ODPADANIA.

Małgorzata Kalicińska
pisarka, jedna z najpoczytniejszych w Polsce. Zanim opublikowała bestsellerowy i ekranizowany w telewizji „Dom nad Rozlewiskiem“ czy „Lilkę“, pracowała w szkołach jako nauczycielka, w telewizji jaki riserczerka i prowadziła własną agencję reklamową. Prowadzi bloga.

Łukasz Kamiński
dziennikarz i krytyk muzyczny, związany z „Gazetą Wyborczą“ i magazynem „Co Jest Grane 24“. Znawca scen warszawskich, entuzjasta Berlina, zatwardziały fan festiwalu SXSW w Austin w Teksasie, weganin i psiarz.

Lucyna Kicińska
absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW, rocznego kursu prowadzenia warsztatów i treningów w oparciu o proces grupowy, Studium Terapii Narracyjnej (afiliacja Centre for Narrative Practice w Manchesterze). Od 14 lat współpracuje organizacjami pozarządowymi specjalizującymi się w świadczeniu pomocy telefonicznej i online. Jest autorką narzędzi edukacyjnych dot. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Od 2009 r. odpowiada m.in. za działanie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży oraz Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci.

Renata Kim
dziennikarka i publicystka tygodnika „Newsweek”. Pracowała też we „Wprost”, „Przekroju” i „Dzienniku”. Zaczynała od radia. Przez kilkanaście lat była związana z rozgłośniami: RMF FM, Trójką i Sekcją Polską BBC. Nie może żyć bez sportu. Uprawia taekwondo (ma czwarty dan), jeździ na snowboardzie, gra w golfa, uwielbia burleskę.

Justyna Dżbik-Kluge
dziennikarka radiowo-telewizyjna. Od 2016 roku związana z Radiem ZET. Wcześniej w Polskim Radiu – Czwórce i Jedynce. Wcześniej w Telewizji Polskiej prowadziła i redagowała program młodzieżowy “Rower Błażeja”. Przez siedem lat była gospodynią magazynu kulturalnego TVP Warszawa “Qadrans Qltury”. Prowadziła również program “Poziom 2.0” w TVP 2. Dziennikarstwo to jej życie, prowadzi spotkania z autorami, debaty i konferencje. Na Big Book Festival prowadziła bicie rekordu w liczbie osób czytających razem. Tym razem poprowadzi debatę Okrągłego Stołu BBF.

Anna Król
wymyśliła i szefuje Big Book Festiwalowi. Jest autorką książki. „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie“ oraz opracowania korespondencji miłosnej Jarosława Iwaszkiewicza do Jerzego Błeszyńskiego – „Wszystko jak chcesz“. Powołała do życia Fundację „Kultura nie boli“ oraz Big Book Cafe – nowe miejsce literackie w Warszawie. Projektuje i wydaje książki, tworzy oprawę estetyczną dla festiwalu, a gdy ma wolną chwilę wspina się, spaceruje z psem i dogląda pomidorów w ogródku.

Andrzej Kruszewicz
jest ornitologiem, podróżnikiem i direktorem Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, w którym utworzył Azyl dla ptaków. Przetłumaczył wiele prac ornitologicznych. Wykształcenia jest lekarzem weterynarii. Opublikował kilkanaście książek, najnowsza to „Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami“, w której pisze o tym, co go boli w naszym podejściu do innych istot żywych.

Wojciech Kuczok
pisarz i felietonista, pisze dla kina i teatru. Już za powieść „Gnój“ otrzymał Paszport Polityki, napisał scenariusz do głośnych filmów „Pręgi“ i „Senność“. Jest także speleologiem – bada jaskinie i wspina się w górach, kibicuje Ruchowi Chorzów i pisuje felietonu sportowe. Niedawno w Big Book Cafe debiutował w Stand-upie Literackim interpretują ‚Tango“ Mrożka. W roku 2017 ukazała się jego powieść „Czarna“ – historia oparta na autentycznych i tragicznych wydarzeniach.

Gaba Kulka
wokalistka, pianistka, autorka słów i muzyki, mama. Wydała pięć własnych płyt, śpiewała i grała na tuzinie innych. Koncertuje niestrudzenie w Polsce i okolicach (Berlin, Oslo, Tajpej), pisze również piosenki dla innych artystów (Hey, Reni Jusis, Piotra Zioły) i prowadzi audycję w Programie Trzecim Polskiego Radia (głowa.serce.baza).

Maja Kuźmicz
psycholożka, trenerka, certyfikowana specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zoopsychologiem. Od kilkunastu lat pracuje w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Związana z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia PTP oraz z Fundacją Projekt Starsi. Lubi spotkania z ludźmi, dużymi, małymi, młodymi i starymi.

Jarosław Kuźniar
dziennikarz telewizyjny i podróżnik. Pracował w TVN i TVN 24, jest direktorem programowym w Onet i prowadzi program Onet Rano, w którym przeprowadza rozmowy wożąc nietuzinkowych gości ulicami Warszawy. Założył firmę organizującą unikalne wyjazdy w niedostępne rejony świata. Na Big Book Festival próbował już sił w interpretowaniu Mrożka i roli śledczego w duecie z Sophie Hannah.

Katarzyna Kwiatkowska
aktorka teatralna i filmowa, której popularność przyniosły telewizyjne wcielenia komediowe i serialowe. Uznanie krytyków zyskała m.in. za rolę w filmie „Dzień kobiet“.
Prowadziła popularne audycje radiowe, współtworzy „Szkło kontaktowe“ w TVN 24.

Borys Lankosz
reżyser, aktor i scenarzysta filmowy, członek Europejskiej Akademii Filmowej. Autor filmów dokumentalnych i filmów fabularnych. Za debiutancki „Rewers” otrzymał nagrodę główną Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni oraz 8 Polskich Nagród Filmowych „Orzeł”, film był polskim kandydat do Oscara. Obecnie pracuje nad filmem „Ciemno, prawie noc”, który jest adaptacją powieści Joanny Bator.

Grażyna Lutosławska
dziennikarka radiowa, pisarka, autorka słuchowisk radiowych, książek dla dzieci (najnowsza to „Bajki od rzeczy“), sztuk teatralnych (m.in. „Anioł za lodówką“, esejów, tekstów piosenek, wykładowczyni, moderatorka wydarzeń kulturalnych. Ma dyplom z filozofii, od lat związana jest z Polskim Radiem Lublin , otrzymała tytuł Mistrza Mowy Polskiej.

Agnieszka Łukowiak
psycholog Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej ze specjalizacją społeczna psychologia kliniczna. Odbyła staż zawodowy w Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia” IPZ., a obecnie doskonali swoje kompetencje w Ośrodku pomocy i edukacji psychologicznej INTRA. Prowadzi konsultacje indywidualne oraz grupy edukacyjne i wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie oraz pokrzywdzonych innymi przestępstwami.

Aleksandra Machniak
absolwentka Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w trakcie zdobywania uprawnień pedagogicznych w Studium Pedagogicznym UJ. Związana z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, gdzie pracuje w Programie Pomocy Telefonicznej jako konsultantka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz udzielając pomocy online.

Anna Dziewit-Meller
pisarka, blogerka i dziennikarka. Opublikowała m.in. „Damy, dziewczyny, dziewuchy. Historia w spódnicy”, „Gaumardżos. Opowieści z Gruzji” (wspólnie z Marcinem Mellerem), powieść „Disko”oraz „Górę Tajget”. Pracowała m.in. w TVN, gdzie polecała książki. Prowadzi literacki kanał video-blogowy bukbuk.pl.

Tomek Michniewicz
dziennikarz, reportażysta, fotograf, podróżnik i organizator wypraw. Autor czterech bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych. Autor programu “Inny świat” w telewizji TTV, audycji “Mapa świata” w Radiu Zet (a wcześniej “Reszty świata” w Jedynce i “Trójka Przekracza Granice” w Trójce) i założyciel projektu Manufaktura Podróży. Członek jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce.

Joanna Mikołajczuk
doktorantka w Zakładzie Edytorstwa i Stylistyki na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, edytorka, naukowo zajmuje się literaturą popularną XIX-wieku: fantastyką, powieściami gotyckimi, horrorem oraz science fiction. Opublikowała edycję krytyczną Lunatyka podróż po Księżycu Teodora Tripplina Uczestniczy w przygotowaniu wydania dzieł zebranych Stanisława Przybyszewskiego.

Jarosław Mikołajewski
wielokrotnie nagradzany poeta, reporter, autor książek dla dzieci. Tłumacz literatury włoskiej. Ostatnio wydał m. in. zbiory wierszy „Listy do przyjaciółki” i „Basso continuo”; a także reportaże „Wielki przypływ” i „Terremoto”. Jego prace zostały przełożone na wiele języków. Pracuje w Muzeum Literatury w Warszawie.

Gabriela Muskała
jest aktorką i autorką sztuk teatralnych, m.in. „Daily Soup“, wystawianej na deskach Teatru Narodowego z udziałem Danuty Szaflarskiej. W teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi grała m.in. w „Marylin Mongoł“ i sztukach reżyserowanych przez Barbarę Sass i Mariusza Grzegorzka. W kinie zasłynęła świetnymi rolami m.in. w filmach: „Moje córki krowy“, a także „Chce się żyć“ i „Wymyk“.

Jan Niebudek
dziennikarz radiowy, od roku 2010 związany z Trójką, gdzie współtworzy audycje audycjach takie jak: „Do Południa“ czy „Radiowy Dom Kultury“, na antenie zajmuje się zwykle kulturą i sztuką.

Michał Nogaś
dziennikarz radiowy i prasowy, związany z „Gazetą Wyborczą“. Jeden z najpopularniejszych dziennikarzy literackich, przeprowadza wywiady z pisarzami, poleca książki, realizuje materiały wideo oraz audycje internetowe. Przez lata pracował w radiowej Trójce, gdzie stworzył m.in. audycję „Z najwyższej półki“.

Joanna Olech
autorka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży, absolwentka ASP w Warszawie. Krytyk literacki, teksty (nie tylko o książkach dla dzieci) publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Do jej najpopularniejszych książek należy „Dynastia Miziołków”, za którą otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Edyta Olszówka
aktorka teatralna i filmowa, w dorobku ma m.in. głośne role w „ Spisie cudzołożnic“,„Lejdis“, „Ciele“ oraz nagrodzone wcielenie komediowe w „Pół serio“. Przez lata związana z warszawskim Teatrem Powszechnym, aktualnie – z Teatrem Narodowym, gdzie gra m.in. w „Kotce na gorącym blaszanym dachu“, „Garderobianym“ czy „Białym małżeństwie“.

Ilona Ostrowska
aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Występowała m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, później w stołecznym Teatrze Współczesnym, a także Teatrze Telewizji. Popularność przyniósł jej serial „Ranczo“ i rola w filmie „Ile waży koń trojański?“ Juliusza Machulskiego. Na Big Book Festival podejmowała się już interpretacji dzieł Mrożka i wystąpiła w spektaklu „Miłość“ z Januszem Chabiorem.

Emilia Padoł
dziennikarka i autorka książek. Związana z działem kultury serwisu Onet. Autorka wielu wywiadów z twórcami kultury i naukowcami, nominowana do wyróżnień i nagradzana. Opublikowała książki poświęcone twórcom: „Damy PRL-u“, „Dżentelmeni PRL-u“ i „Piosenkarki PRL-u“.

Zośka Papużanka
pisarka, uczy języka polskiego, ma doktorat z wiedzy o teatrze. Opublikowała dwie dobrze przyjęte i wyróżniane powieści: „Szopka“ i „On“. Otrzymała m.in. nominacje do nagrody Literackiej Nike i Paszportu Polityki. Mieszka w Krakowie.

Agata Passent
dziennikarka i felietonistka, prezeska Fundacji „Okularnicy“ im. Agnieszki Osieckiej, która dba o dorobek poetki i organizuje konkurs na interpretację jej piosenek – Pamiętajmy o Osieckiej. Opublikowała zbiory felietonów, m.in. „Miastówka“, „Pałac wiecznie żywy“ i „Dziecko? O matko!“. Wygłaszała felietony radiowe, współprowadziła program literacki Xięgarnia w TVN. Na Big Book Festival grała już w koszykówkę, teraz będzie rozmawiać z Krzysztofem Vargą.

Daria Pawlewska
współtwórczyni i redaktor naczelna magazynu kulturalno-kulinarnego KUKBUK. Pisała do „Gazety Wyborczej“, była copywriterką w znaczących agencjach reklamowych, felietonistką niszowych magazynów lajfstajlowych, autorką opowiadań.

Marian Pilot
literat, dziennikarz, scenarzysta, leksykograf, długoletni redaktor poświęconego kulturze chłopskiej kwartalnika „Regiony”, autor powieści, opowiadań i esejów, wyróżniony m.in. Nagrodą im. Wł. St. Reymonta i Nagrodą Literacką NIKE, odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP. Znawca twórczości Waleriana Nekanda-Trepki, miłośnik malarstwa Edwarda Prymasa, animator ruchu na rzecz rehabilitacji osób w I Rzeczypospolitej skazanych na śmierć na stosie pod zarzutem praktyk czarowniczych.

Maciej Podyma
współzałożyciel Stowarzyszenia Łąka, którego misją jest zastępowania nudnych trawników ukwieconymi łąkami, które nie tylko są piękniejsze, ale wymagają dużo rzadszego koszenia. Edukuje dzieci, przekonuje urzędników, prowadzi badania. I pokazuje niezwykły mikrokosmos łąkowego życia.

Jan Pomierny
współzałożyciel i prezes Science Now, pierwszego w Polsce studia kreatywnego specjalizującego się w obszarze nauki, edukacji i nowych technologii. Współpracuje ze studiem Platige Image. Był inicjatorem i producentem projektów zrealizowanych w partnerstwie z Europejską Agencją Kosmiczną – „Ambition”, „Ambition – Epilogue” oraz „Rosetta VR”. Jeden z autorów raportu „Otwarte innowacje na pograniczu przemysłów kreatywnych, nauki i biznesu. Prezes New Space Foundation – organizacji, która wspiera rozwój polskiego sektora kosmicznego oraz realizuje projekty edukacyjnej. Stały współpracownik Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu w Lejdzie.

Katarzyna Pruchnicka
dziennikarka radiowej Trójki. Prowadzi autorską audycję “Godzina wychowawcza”. O problemach wychowawczych, rozwojowych i emocjonalnych u dzieci. O relacjach w rodzinie, ale również o nowych ideach, pomysłach, teoriach wychowawczych i edukacyjnych. O tym, jak budować dobre relacje, jak wspierać rozwój dziecka, ale również o tym, jak nie przesadzić z nowinkami wychowawczym.

Piotr Pustelnik
himalaista, wszedł na szczyt czternastu ośmiotysięczników w 20 lat. Trzeci Polak, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Swój pierwszy ośmiotysięcznik, Gaszerbrum II, zdobył w 1990 roku. Miał wówczas 39 lat. Nic nie zapowiadało, że w wysokich górach osiągnie tak wiele. Z wykształcenia jest inżynierem chemikiem. W 2016 został prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. W 2017 roku ukazała się jego autobiograficzna książka „Ja, Pustelnik” napisana wspólnie z Piotrem Trybalskim.

Katarzyna Puzyńska
autorka powieści kryminalnych i sagi o policjantach z miejscowości Lipowo. Jedna z najpoczytniejszych autorek gatunku w Polsce. Najnowszy tom „Nora“ ukazał się w kwietniu 2018. Jest psycholożką, zanim oddała się pisaniu, pracowała jako nauczyciel akademicki. Na Big Book Festival po raz drugi, miała tu już premierę jej powieść „Łaskun“. W Big Book Cafe weszła nawet za bar, by z Wojtkiem Chmielarzem parzyć kawę w akcji charytatywnej. Teraz spróbuje wspinaczki.

Paweł Pyrka
kulturoznawca, wykładowca w Katedrze Anglistyki Uniwersytetu SWPS, prowadzi zajęcia z literatury amerykańskiej oraz kultury popularnej. Pracę doktorską napisał o mitologicznej obecności klasycznej literatury pulp w kulturze amerykańskiej. Interesuje go teoria gatunków literackich i filmowych, badania nad grami komputerowymi i fabularnymi, a także nowe media i technologie.

Marek Raczkowski
rysownik, plakacista i satyryk. Zadebiutował jako rysownik prasowy w „Obserwatorze Codziennym”, współpracował m.in. z „Życiem”, „Polityką”, „Zwierciadłem”, „Wall Street Journal” oraz pewnym czasopismem francuskim, którego nazwy nie jest w stanie zapamiętać. W 2003 roku związał się z „Przekrojem” (jest głównym rysownikiem tego kwartalnika), a już rok później narysował swojego pierwszego kosmitę.

Robert Rient
dziennikarz i pisarz urodzony w Szklarskiej Porębie. Autor powieści „Chodziło o miłość”, reportażu „Świadek” (2015) i powieści „Duchy Jeremiego”. Publikował m.in. w magazynach: Coaching, Duży Format, Focus, Przekrój, Sekrety Nauki, Sens, Wprost, Wysokie Obcasy, Zwierciadło. Pracował jako wykładowca, prezenter radiowy i trener treningu interpersonalnego z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Zyta Rudzka
dramatopisarka, pisarka, poetka i scenarzystka filmów o sztuce. Absolwentka Wydziału Psychologii Akademii Teologii Katolickiej. Niedawno opublikowała znakomicie przyjętą powieść „Krótka wymiana ognia“. Wcześniej napisała m.in. „Białe klisze“, „Pałac cezarów“ czy „Ślicznotkę doktora Josefa“. Operuje unikalnym językiem, a tekst lubi fragmentaryzować.

Michał Rusinek
był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i warsztaty creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

Anna Sańczuk
dziennikarka telewizyjna i prasowa, z wykształcenia historyczka sztuki, czasem zajmuje się również PR-em kultury. Razem z Maciejem Ulewiczem prowadzi program “Kultura do kwadratu” na antenie Polsat News 2, współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Vogue“ oraz internetowym tygodnikiem Weekend Gazeta.

Magda Sendecka
dziennikarka i psychoterapeutka. Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i Szkoły Psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Redaktorka miesięcznika „Kino“ oraz „Tygodnika Kulturalnego“ w TVP Kultura. Współpracuje z radiową Dwójką. Od 2012 jest kuratorką programu filmowego w lubelskim Teatrze Starym. Ekspertka PISF, jurorka konkursów scenariuszowych.

Ewa Siedlecka
dziennikarka i publicystka, aktualnie związana z „Polityką“, przez lata w redakcji „Gazety Wyborczej“. Specjalizuje się w tematyce prawnej, ze szczególnym uzwględnieniem systemu sprawiedliwości, praw obywatelskich oraz praw zwierząt. Studiowała resocjalizację, ukończyła Szkołę Praw Człowieka HFPC. Jest laureatką najbardziej prestiżowych nagród dziennikarskich.

Adrian Sobieszczański
młody przewodnik miejski i historyk, specjalizujący się w tematycznych (często literackich) ekspedycjach przez Warszawę. Choć pochodzi z Lublina, właśnie stolicę obrał jako przestrzeń swych działań terenowych. Wie dużo o przeszłości, zabiera w fascynujące zakamarki i mówi tak porywająco, że zwykły spacer staje się podróżą w czasie. Na BBF po raz pierwszy – zabierze czytelników tropem odważnych mieszkańców Mokotowa i śladami Stanisława Grzesiuka.

Katarzyna Sroczyńska
szefowa sekcji Zdrowie Życie w Kwartalniku „Przekrój“, doświadczona dziennikarka i redaktorka prasowa, dawniej redaktor prowadząca magazynu „Coaching“, autorka „Wysokich Obcasów“ czy magazynu „Focus“. Pracowała też w Kancelarii Sejmu RP i Polskiej Agencji Prasowej. Pomaga imigrantom odnajdować się w języku polskim, walczy o spokój i stara się żyć zdrowo.

Tomasz Stawiszyński
dziennikarz i publicysta związany z kwartalnikiem „Przekrój“, w którym m.in. przeprowadza wywiady z najważniejszymi myślicielami XXI wieku, a także autor cyklu Godzina Filozofów w TOK FM. Był m.in. redaktorem działu kultura w „Dzienniku“ oraz szefem działu krajowego i publicystyki w „Newsweeku“. Autor książki “Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013). Wciąż ma nadzieję, że jednak ukończy pracę doktorską o filozoficznym rozumieniu pojęcia zaburzeń psychicznych.

Katarzyna Stoparczyk
dziennikarka radiowa, od piętnastu lat związana z Trójką. Autorka słynnych audycji z udziałem dzieci, m.in. „Zagadkowej niedzieli“ oraz cyklicznych „Politycy w piaskownicy“ i „Dzieci wiedzą lepiej“. Ukończyła Akademię Muzyczną, współtwórczyni spektakli i widowisk z udziałem dzieci.

Klementyna Suchanow
redaktorka, reportażystka i tłumaczka, a także aktywistka. Autorka książek: „Argentyńskie przygody Gombrowicza” i „Królowa Karaibów”. Redaktorka, razem z Jerzym Jarzębskim, „Kronosu” Gombrowicza. W 2017 wydała biografię „Gombrowicz. Ja, geniusz”. Książka otrzymała nagrodę O!lśnienia 2017 Onetu w kategorii literatura. Wagabunda. Porusza się zazwyczaj na rowerze. Lubi wszystkie kierunki świata.

Adam Szaja
dziennikarz i autor internetowe serwisu literackiego Smak Książki. Przez dziesięć lat pracował jako reporter telewizyjny, wreszcie postawił wszystko na jedną – książkową kartę. Przeprowadza wywiady z pisarzami, współpracuje z różnymi mediami i wydawnictwami, prowadzi spotkania autorskie.

Agnieszka Szydłowska
dziennikarka radiowa i telewizyjna, z wykształcenia – teatrolożka.
W radiowej Trójce tworzy Radiowy Dom Kultury oraz Program Alternatywny, w TVP Kultura prowadzi m.in. cykl „Niedziela z…“ poświęcony najważniejszym polskim artystom. Współtworzyła także programy „Pegaz“ i „Po godzinach“. Dla Big Book Festivalu została na chwilę baristką i specjalistką do spraw George’a Michaela.

Ten Typ Mes
polski raper, wokalista, producent muzyczny, realizator nagrań, autor tekstów, wydawca i felietonista. Artysta ma na koncie dziesięć albumów, w tym trzy złote. Dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. Ten Typ Mes jest jednym z założycieli niezależnej wytwórni płytowej oraz producenta ubrań – Alkopoligamia.com.

Piotr Trybalski
fotograf w podróży, przemieszcza się tworząc historie słowem i obrazem. Przez dekadę był szefem serwisu Onet Podróże, publikuje m.in. w „National Geographic Traveler“, „Polityce“, „Focus Historii“. Jest autorem i współautorem książek: „Fotograf w podróży“, „Podróże z adrenaliną“ oraz biograficznej „Ja, pustelnik“ poświęconej Piotrowi Pustelnikowi, swoje prace prezentował podczas wielu wystaw fotograficznych.

Agata Tuszyńska
pisarka z tytułem doktora nauk humanistycznych, uczyła reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Opublikowała jedne z najważniejszych polskich powieści współczesnych, m.in. bestsellerowych i sięgających do jej osobistych doświadczeń „Rodzinnej historii lęku“ oraz „Ćwiczeń z utraty“, a także cenionych tytułów biograficznych – „Oskarżona: Wiera Gran“ czy „Tyrmandowie. Romans amerykański“ oraz „narzeczona Schultza“. Tuszyńska jest także poetką, napisała także książkę dla entuzjastów jamników – „Jamnikarium“.

Krzysztof Varga
pisarz, krytyk literacki i dziennikarz, wieloletni redaktor działu kultury „Gazety Wyborczej”. Trzykrotny finalista Nike za „Tequilę” (2002), „Nagrobek z lastryko” (2008), „Gulasz z turula” (2009). Ta ostatnia przyniosła mu nagrodę czytelników Nike. Jego ostatnie książki to „Sonnenberg“, „Langosz w Juracie” oraz „Setka”, czyli zbiór najlepszych felietonów z „Dużego Formacie”.

Anna Warso
amerykanistka i tłumaczka, wykłada w Katedrze Anglistyki Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się literaturą amerykańską, kulturą popularną i science fiction. Pisze o dwudziestowiecznej prozie i poezji. W tym roku prowadzi zajęcia o potworach, poezji i przekładzie.

Justyna Wasilewska
aktorka z dyplomem łódzkiej Filmówki. W latach 2010-2012 była związana z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. W 2013 aktorka Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Później dołączyła do zespołu TR Warszawa. Zdobyła Grand Prix w konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 30. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Nagrodzona „Talentem Trójki“, nominowana do Paszportu Polityki. W kinie zagrała m.in. w „Sercu miłości“ i „Sztuce kochania“.

Weronika Wawrzkowicz
dziennikarka radiowa, entuzjastyczna czytelniczka, autorka spokojnych i odbywanych w skupieniu rozmów. Przez lata związana z anteną Zet Chilli, teraz prowadzi videoblog Czytam, bo lubię oraz autorskiego cyklu spotkań Rozmawiam, bo lubię. Jako dziennikarka pracowała także w TVP, TVN Style, Canal+ czy TVN Warszawa.

Joanna Węgrzynowska
psycholog, wiceprezeska Stowarzyszenia „Bliżej Dziecka”. Problemem przemocy rówieśniczej zajmuje się od ponad 20 lat. Jest współautorką „Treningu Pewności Siebie” i twórczynią „Programu Przeciwdziałania Przemocy – STOP”. Autorka i koordynatorka programu „Bezpieczne Dzieciaki” dotyczącego problemu przemocy fizycznej i seksualnej dorosłych wobec dzieci. Tworzyła pierwszą w Polsce stronę internetową poświęconą problemom przemocy rówieśniczej.

Ewa Winnicka
reporterka, studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę. Związana z „Polityką” i „Dużym Formatem”, publikowała w „Tygodniku Powszechnym” i włoskim „Internazionale”. Dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press. Autorka książek: Londyńczycy, Angole, Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej Johnson, a także najnowszych Był sobie chłopczyk oraz napisaner wspólnie z Cezarym łazarewiczem „1968. Czasy nadchodzą nowe“.

Łukasz Wojtusik
dziennikarz, wydawca i szef krakowskiego newsroomu Grupy Radiowej Agory. W TOK FM prowadzi „Poczytalnych“ i „Krakowskie Przedmieście“. Przeprowadza wywiady, czyta na potęgę, emanuje pozytywną energią. Żyje i podróżuje z Zośką Papużanką. Właśnie ukazała się jego pierwsza książka „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani“.

Julia Wyszyńska
aktorka filmowa i teatralna, w ostatnim czasie wystąpiła w filmie „Atak Paniki“ oraz kontrowersyjnym spektaklu „Klątwa“ w warszawskim Teatrze Powszechnym, gdzie wcieliła się w postać Młodej, kobiety mającej dzieci z wiejskim księdzem. Wcześniej w teatrze zasłynęła rolami w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Maję Kleczewską i Pawła Łysaka. Popularność zdobyła rolami telewizyjnymi m.in. w serialach „Czas honoru“ i „Na dobre i na złe“.

Marta Ziółek
choreografka i performerka łączącą taniec z malarstwem, modą, sztukami wizualnymi i teledyskami z lat 90. Występuje na polskich i zagranicznych scenach, m.in. w Holandii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii i USA. Współpracuje z Komuną // Warszawa, zrealizowała tam m.in. projekt “Ciało oko” i “Black on Black/Czarne na czarnym”. Swoje performanse łączyła też z modą, np. w “Twerk like a teen spirit”. Poza pracą własnymi spektaklami przygotowuje ruch sceniczny także w realizacjach innych reżyserów.

Żelazne Waginy
feministyczny punkband tworzony przez aktorki kabaretu „Pożar w Burdelu”. Zespół zaliczany jest do nowego nurtu punk-latte, łączącego liryczne ballady ze współczesnymi protest songami. Grają w domach samotnej matki, na czarnych marszach, porodówkach, weselach i w więzieniach dla kobiet. Śpiewają m.in. o 500+ i karmieniu piersią w miejscach publicznych.