CO ROKU ZAPRASZAMY DO OGLADANIA NA ŻYWO WYBRANYCH SPOTKAŃ.

Zapraszamy do oglądania zarchiwizowanych:

INSTRUKCJA PRZETRWANIA
O tym, jak cały świat zafałszował tragedię w Czarnobylu. O życiu w cieniu chorób i wielkiej polityki mówi amerykańska historyk KATE BROWN.Prowadzi Adam Szaja.

Instrukcja przetrwania

O tym, jak cały świat zafałszował tragedię w Czarnobylu. O życiu w cieniu chorób i wielkiej polityki mówi amerykańska historyk KATE BROWN. Prowadzi Adam Szaja.

Opublikowany przez Big Book Festival Piątek, 21 czerwca 2019

NIE MA CZASU NA CZYTANIE
Jak literatura rywalizuje o naszą uwagę z produktami kultury wirtualnej, ile kosztuje czas poświęcony na czytanie i co składa się na prawdziwą cenę książki. Dyskutują kulturoznawca MIROSŁAW FILICIAK, ekonomista IGNACY MORAWSKI oraz filozof TOMASZ STAWISZYŃSKI. Pyta Katarzyna Ostrowska.
Debatę wspiera Fundacja Aequilibrium

NIE MA CZASU NA CZYTANIE. Debata kulturalno-ekonomiczna Big Book Festival

NIE MA CZASU NA CZYTANIE. Debata kulturalno-ekonomiczna Big Book FestivalRozmawiamy z ekspertami o tym, jak zmienia się rynkowa i kulturowa wartość książki. Jak literatura rywalizuje o naszą uwagę z produktami kultury wirtualnej, ile kosztuje czas poświęcony na czytanie i co składa się na prawdziwą cenę książki. Czy w dobie pośpiechu, multitaskingu i nadprodukcji tytułów literackich książka będzie coraz droższa i stanie się towarem luksusowym, czy też jej status będzie coraz tańszy i pospolity?Dyskutują: kulturoznawca MIROSŁAW FILICIAK, ekonomista IGNACY MORAWSKI oraz filozof TOMASZ STAWISZYŃSKI. Pyta Katarzyna Ostrowska.Debatę wspiera Fundacja Aequilibrium

Opublikowany przez Big Book Festival Sobota, 22 czerwca 2019

NOWY DUCH KOBIECOŚCI
O przebudzeniu Nigeryjek, sile tradycji i rozwibrowanym życiu w wielomilionowym Lagosie opowiada nowa gwiazda literacka z Afryki AYỌ̀BÁMI ADÉBÁYỌ̀.
Rozmawia Marta Perchuć-Burzyńska

NOWY DUCH KOBIECOŚCI

NOWY DUCH KOBIECOŚCIO przebudzeniu Nigeryjek, sile tradycji i rozwibrowanym życiu w wielomilionowym Lagosie opowiada nowa gwiazda literacka z Afryki Ayobami Adebayo. Rozmawia Marta Perchuć-Burzyńska

Opublikowany przez Big Book Festival Sobota, 22 czerwca 2019

CIAŁO KOBIETY: TERYTORIUM PRZEMOCY
O przymusowej pracy seksualnej i eksperymentach medycznych w czasie wojny, o niedokończonych biografiach ofiar i przemilczeniu zła mówią HANS JOACHIM LANG oraz JOANNA OSTROWSKA.
Rozmawia Renata Kim

CIAŁO KOBIETY: TERYTORIUM PRZEMOCY

CIAŁO KOBIETY: TERYTORIUM PRZEMOCYO przymusowej pracy seksualnej i eksperymentach medycznych w czasie wojny, o niedokończonych biografiach ofiar i przemilczeniu zła mówią HANS JOACHIM LANG oraz JOANNA OSTROWSKA.Rozmawia Renata Kim

Opublikowany przez Big Book Festival Sobota, 22 czerwca 2019

ŻYWYM TEKSTEM
Najlepsze polskie książki uhonorowane Nagrodą Literacką m.st. Warszawy. Wybór tekstów w aktorskich wykonaniach, z muzyką na żywo, w ogrodzie i pięknej willi, czytanie symultaniczne.
Występują: MARIA MAJ, WERONIKA HUMAJ, MARTA KURZAK, ALINA MLECZKO (saksofon).
Adaptacja i reżyseria – TOMASZ CYZ.
Partnerem wydarzenia jest Miasto Stołeczne Warszawa

ŻYWYM TEKSTEM. Czytanie performatywne. Wydarzenie specjalne Big Book Festival

ŻYWYM TEKSTEM. Czytanie performatywne. Wydarzenie specjalne Big Book Festival. Najlepsze polskie książki uhonorowane Nagrodą Literacką m.st. Warszawy w aktorskich interpretacjach m.in. Marii Maj, Weroniki Humaj, Marty Kurzak oraz z muzyką Aliny Mleczko (saksofon). Adaptacja i reżyseria Tomasz Cyz.Partnerem wydarzenia jest m.st. Warszawa – organizator 12 edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.Muzeum im. W. Broniewskiego, ul. Dąbrowskiego 51W ogrodzie oraz salonie willi Muzeum Broniewskiego zabrzmią fragmenty książek-laureatek Nagrody Literackiej Miasta st. Warszawy. Równolegle w kilku miejscach: przy frontowej bramie, w ogrodzie oraz salonie aktorzy przeczytają książki nagrodzone w dziedzinie poezji (ogród), literatury dla dzieci (także ogród), Varsaviana (brama frontowa) oraz prozy (salon). Widz-uczestnik, spacerując od miejsca do miejsca, usłyszy każdy z fragmentów. Finałem będzie wspólna lektura dla wszystkich książek laureata nagrody za całokształt twórczości. Oprawę muzyczną stworzy saksofonistka Alina Mleczko.

Opublikowany przez Big Book Festival Sobota, 22 czerwca 2019

GŁOS MA MOC
Najbardziej przejmujące mowy wszech czasów interpretują aktorzy: ALEKSANDRA JUSTA, JANUSZ CHABIOR i WOJCIECH CHORĄŻY. Miejsce akcji: powojenna willa i ogród – dom Władysława Broniewskiego.
Muzyka i inscenizacja: HANNA KLEPACKA
Scenariusz: ANNA KRÓL

GŁOS MA MOC. Widowisko literackie z muzyką na żywo. Wydarzenie specjalne Big Book Festival

GŁOS MA MOC. Widowisko literackie z muzyką na żywo. Wydarzenie specjalne Big Book Festival. Widowisko z muzyką na żywo. Występują: JANUSZ CHABIOR, ALEKSANDRA JUSTA, WOJCIECH CHORĄŻYAdaptacja i inscenizacja : Hanna Klepacka i Anna KrólPunktem wyjścia wieczoru jest zbiór kilkunastu przemów wszech czasów – najsłynniejszych słów, jakie w ostatnich stuleciach padły z ust polityków, wojowników, feministek, a także gwiazd ekranu.Splot zdań, które układają się w niewesołą opowieść o świecie, w którym jak niepokojący refren następują po sobie kolejne wojny, okresy walk o pokój, prawa człowieka i wolność. To także prezentacja wyjątkowych liderów – charyzmatycznych przewodników, którzy siłą argumentów i emocji poruszali tłumy i zmieniali historię.Wśród prezentowanych przemów usłyszymy m.in. głosy: Martina Lutera Kinga, Josepha Goebbelsa, Simone de Beauvior, Johna F. Kenediego, Arnolda Schawrzeneggera, Jezusa Chrystusa, Wisławy Szymborskiej, Lecha Wałęsy a także Madonny, Angeliny Jolie i Donalda Trumpa. – Przygotowując scenariusz odkrywałam, że przemowy polityków od wieków dotyczą tych samych tematów – wolności lub jej braku, wzywania do walki lub jej zaprzestania, oraz walki przeciwko bardziej lub mniej rzeczywistym wrogom – mówi Anna Król, autorka scenariusza. – Te same słowa, podobna melodia, powtarzająca się narracja. Od wieków mówimy o tym samym, tych samych wartości staramy się bronić i temu samemu przeciwstawiać. Dziwne, że wciąż tak daleko nam do osiągnięcia upragnionego celu – dodaje Król.

Opublikowany przez Big Book Festival Sobota, 22 czerwca 2019

JAK INTERNET ZABIJA DEMOKRACJĘ
O wpływie technologii na wolność, przywództwo i nasze wybory. I o tym, jak ocalić demokrację, mówi brytyjski ekspert JAMIE BARTLETT.
Wykład i rozmowa z publicznością.

JAK INTERNET ZABIJA DEMOKRACJĘ

O wpływie technologii na wolność, przywództwo i nasze wybory. I o tym, jak ocalić demokrację mówi brytyjski ekspert JAMIE BARTLETT. Wykład i rozmowa z publicznością.

Opublikowany przez Big Book Festival Niedziela, 23 czerwca 2019

PERFEKCYJNY PAN DOMU
O mężczyznach wobec wyzwań rodzinności i emancypacji. O domu jako scenerii dramatów literackich i filmowych mówi holenderski pisarz ARNON GRUNBERG.
Rozmawia Łukasz Maciejewski

PERFEKCYJNY PAN DOMU

O mężczyznach wobec wyzwań rodzinności i emancypacji. O domu jako scenerii dramatów literackich i filmowych mówi holenderski pisarz ARNON GRUNBERG. Rozmawia Łukasz Maciejewski.

Opublikowany przez Big Book Festival Niedziela, 23 czerwca 2019

W CYRKU ŻYCIA
Najwyżej ceniony, a zarazem najbardziej lubiany włoski pisarz ALESSANDRO BARICCO – filozof, pianista, reżyser i eks-copywriter, mówi o bogactwie rzeczywistości i liryce powieści. Rozmawia Magda Sendecka.

W CYRKU ŻYCIA

Najwyżej ceniony, a zarazem najbardziej lubiany włoski pisarz ALESSANDRO BARICCO – filozof, pianista, reżyser i eks-copywriter, mówi o bogactwie rzeczywistości i liryce powieści. Rozmawia Magda Sendecka.

Opublikowany przez Big Book Festival Niedziela, 23 czerwca 2019

NAJDZIKSZY ZAKĄTEK
O granicy, której nie ma. O śladach, jakie w bułgarsko-grecko-tureckiej ziemi i kulturze zostawili dawni migranci. O ludziach trwających na krawędzi światów mówi bułgarska eseistka KAPKA KASSABOVA.
Rozmawia Cveta Dimitrova.

NAJDZIKSZY ZAKĄTEK

O granicy, której nie ma. O śladach, jakie w bułgarsko-grecko-tureckiej ziemi i kulturze zostawili dawni migranci. O ludziach trwających na krawędzi światów mówi bułgarska eseistka KAPKA KASSABOVA. Rozmawia Cveta Dimitrova.

Opublikowany przez Big Book Festival Niedziela, 23 czerwca 2019

KSIĄŻKI MOJEGO ŻYCIA
O pierwszej, którą przeczytał samodzielnie. O tej, którą ma teraz przy łóżku. O pisarzach, którzy dodają mu odwagi. I o tym, czy konstytucja to dobra lektura mówi ADAM BODNAR, Rzecznik Praw Obywatelskich. Rozmawia Paulina Wilk.

KSIĄŻKI MOJEGO ŻYCIA

O pierwszej, którą przeczytał samodzielnie. O tej, którą ma teraz przy łóżku. O pisarzach, którzy dodają mu odwagi. I o tym, czy konstytucja to dobra lektura mów ADAM BODNAR, Rzecznik Praw Obywatelskich. Rozmawia Paulina Wilk.

Opublikowany przez Big Book Festival Niedziela, 23 czerwca 2019