STARY MOKOTÓW / DĄBROWSKIEGO

Big Book Festival podróżuje i co roku odkrywa nową przestrzeń w innej części miasta. W 2019 r. robimy skok w bok.
Zabieramy Was na Stary Mokotów. Do jednej z najprzyjemniejszych dzielnic Warszawy i na tętniącą barwnym, choć niepozornym życiem ulicę Jarosława Dąbrowskiego.
Na trzy dni wciągamy Was w bermudzki trójkąt literacki rozciągający się pomiędzy trzema adresami.
Każdy z nich pochodzi z innej epoki.
Od miejsca innowacyjnych eksperymentów książkowych po klimatyczną rezydencję, w której koncentrowało się literackie życie tuż po wojnie.

OTO, GDZIE SIĘ SPOTKAMY:

DĄBROWSKIEGO 81

Tu działa Big Book Cafe, centrum literackie Fundacji „Kultura nie boli“, czytelniczy pępek Warszawy.
Utworzone w 2017 r. miejsce łączy intensywny program wydarzeń z kameralną księgarnią, wegetariańską kuchnią i nowatorską kawiarnią.
Dawniej była tu legendarna Centrala Rybna i kolejki po karpie, dziś jest stylowy adres, który znają sąsiedzi, pisarze, Agnieszka Holland i Andrzej Gołota. Big Book Cafe to zdobywca Wdechy i tytułu Miejsca Roku 2018.

ŁOWICKA 21 / RÓG DĄBROWSKIEGO

Budynek Centrum Łowicka był częścią najstarszej powojennej spółdzielni mieszkaniowej w Warszawie. Od 40 lat jest aktywnym domem kultury Mokotowa, słynie z koncertów, wystaw, dyskusji, zajęć sportowych i z tego, że dba o ciało oraz ducha u wszystkich – od małych po osoby dojrzałe. Wybudowany w latach 60. skrywa piękne sale, intrygujące piwnice i zielony dziedziniec. Wszystkie zakamarki festiwalowo ożywimy.

DĄBROWSKIEGO 51 / MUZEUM WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO

Willa, w której poeta mieszkał i pracował w ostatnich latach życia. Podarowany pisarzowi w 1950 r. zachował oryginalne wnętrza i umeblowanie, pozwala poczuć prywatną atmosferę życia literackiego z połowy ubiegłego stulecia.
Działa tam oddział Muzeum Literatury poświęcony Władysławowi Broniewskiemu.
W czasie Big Book Festival salon, gabinet, taras i ukryty na tyłach rezydencji ogród wypełnią czytania i rozmowy.

Na cały weekend odskoczymy z centrum wielkiego miasta do lokalności i niszy, w której nikt nie czuje się anonimowy, a kameralność pozwala utrzymać bliskie i pełne treści relacje – z innymi i otoczeniem. Tu każdy jest u siebie, a czytaniem cieszymy się razem.