BIG BOOK FESTIVAL 2018

To będzie festiwal porywający umysłowo i uczuciowo. Pokażemy, że literatura może być intensywnym doznaniem– zapowiadały Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli“, po raz szósty organizujące międzynarodowy Duży Festiwal Czytania.

Festiwal odbył się w dniach 22-24 czerwca pod hasłem EKSPEDYCJA. ZAPOMNIJ O GRANICACH! – poruszaliśmy wyobraźnię, zachęcaliśmy do odkrywania nieznanych rejonów geograficznych, tematycznych i literackich. Tym razem adresem eksperymentującego z przestrzenią festiwalu była hala wspinaczkowa w Warszawie.

Poruszymy każdy neuron i mięsień. Sprawimy uczestnikom wiele radości, damy okazję do zachwytu, zadziwienia i wzruszenia. Stworzymy też klimat beztroski tak, aby tysiące czytających poczuły, że otwiera się przed nimi wspaniały wyobrażony świat literatury– zapowiadały organizatorki i zapraszają do udziału nietypowych formach spotkań.

Zadziwienie

Okazją do pozytywnego zadziwienia były specjalne wydarzenia na otwarcie i finał festiwalu. Pokazywaliśmy, jak duży potencjał widowiskowy i społeczny niesie literatura– mówiła Anna Król, która odpowiadała za reżyserię spektaklu multimedialnego MAM NA IMIĘ KOBIETA (piątek, 22.06 godz. 21.00) – opowieści o tresurze płci, wolności i zniewoleniu. Wystąpiły: Aleksandra Justa, Gabriela Muskała, Justyna Wasilewska i Julia Wyszyńska, muzykę przygotował Radek Łukasiewicz.

Na finał festiwalu równie silny akcent – stand-up literacki ŚWIAT WDŁUG DULSKICH z narracją pisarki Zośki Papużanki, w rolę współczesnych pań Dulskich z dramatu Gabrieli Zapolskiej wcieliły się: Katarzyna Kwiatkowska, Edyta Olszówka oraz Ilona Ostrowska, a muzykę zagrały Żelazne Waginy (niedziela, 24.06, godz. 20.00).

Wzruszenie

Na spotkaniu ZANIM KTOKOLWIEK PRZECZYTA autorzy: Natalia Fiedorczuk, Robert Rient i Zyta Rudzka mówili o tych chwilach, w których książka należy tylko do nich, jest wielką próbą, ale także siłą ratującą życie. Podczas rozmowy NIC DWA RAZY SIĘ NIE ZDARZA? pisarze Mikołaj Grynberg, Agata Tuszyńska i Ewa Winnicka zmierzyli się z  trzymającą nas w uścisku historią, poszukali ucieczki od przeszłości. Zaś ALFABET OSOBISTY KRZYSZTOFA VARGI był testem ze zdolności improwizatorskich jednego z naszych najważniejszych pisarzy i felietonistów.

Beztroska

Na Big Book Festival pisarze i dziennikarze utworzyli dwie drużyny, które wzieły udział w charytatywnej LEKCJI ODPADANIA. Wdrapywali się po ściance wspinaczkowej, zdobywając punkty i książki, które utworzyły biblioteki w ośrodkach opiekuńczych. Asekurowaniem zajęli się himalaiści Piotr Pustelnik oraz Kinga Baranowska.

Wiele spotkań Big Book Festival poświęconych było relacjom człowieka z naturą – roślinami i zwierzętami. O przyrodzie rozmawiać można było z pisarką Annie Proulx, botaniczką Lisen Sundgren lub z aktywistą Dariuszem Gzyrą. Czytania i rozmowy odbyły  się na ŁĄCE pełnej traw, kwiatów i ziół, specjalnie wysianej. Po festiwalu zieleń będzie kwitnąć i rosnąć zdrowo dla Warszawy.

W festiwalowym ogrodzie zaplanowana była wspólna praktyka JOGI Z KSIĄŻKĄ. To spotkanie dla każdego, kto lubi latem czytać na trawie lub plaży, a przy okazji relaksować kręgosłup, oczy i mięśnie. Lekcję poprowadziła utytułowana trenerka Kasia Bem.

 

Zachwyt

Wśród gości festiwalu były gwiazdy i autorzy bestsellerowi, np. dobrze znani w Polsce Antonio Muñoz Molina czy Michel Bussi, ale Big Book Festival to przede wszystkim okazja do książkowych odkryć. Spotkać można było francuskiego filzofa Bernarda Stieglera, muzułmańskiego intelektualistę Ziauddina Sardara, brytyjską poetkę i performerkę Karen McCarthy Woolf czy szwedzką lekarkę i eksploratorkę Beę Uusmę.

Dziesięć pisarek europejskich, w tym m.in.  Hila Blum z Izraela, Petra Hůlová z Czech, Josefine Klougart z Danii czy Sylwia Chutnik prognozowało, co by się zmieniło, gdyby kobiety rządziły światem.OKRĄGŁY STÓŁ BIG BOOK FESTIVAL gościł także polską debatę. Spotkali się przy nim artyści, m.in. Michał Rusinek, Gaba Kulka i Borys Lankosz, by rozmawiać o tym, czego życzą Polsce na kolejne 100 lat niepodległości.

Ekscytacja 

Dobrym powodem do ekscytacji było nowe odczytanie wielkich powieści niemieckich. Łukasz Garlicki i Jacek Jędrysik wspólnie z aktorami przygotują KONCERTY CZYTANE– adaptacje fragmentów „Czarodziejskiej góry“ Tomasza Manna, „Czarnego Obelisku“ Ericha Marii Remarque’a i „Utraconej czci Katarzyny Blum“ Heinricha Bölla. 

Zgodnie z hasłem EKSPEDYCJA. ZAPOMNIJ O GRANICACH! festiwal zapraszał także do odwiedzenia trzech instalacji. W specjalnie zaaranżowanych salach można było poczuć emocje EKSPEDYCJI: chłód i ciszę bieguna północnego, wysiłek wyprawy w Himalaje i wirtualny odlot w kosmos. W kameralnych scenografiach czekali himalaiści i eksperci.

W tym roku na Big Book Festival zapomnimy o granicach, o tym, co nas dzieli i zahamowuje. Będziemy razem, żeby przeżyć to, co dotąd wydawało się niemożliwe albo za trudne. Przyjdźcie, przyjedźcie, przylećcie, bo czytanie razem przedłuża i poszerza życie!– zapraszały organizatorki.