big book festival 2017 // POWRÓT DO POCZĄTKU I BACK TO BEGINNING

LEKCJE ANGIELSKIEGO – SCENA BRYTYJSKA
Odkrywamy Wielką Brytanię na nowo. Zaskakujący goście, widowiska, wykłady.
Partnerem serii był BRITISH COUNCIL.

MIŁOŚĆ – wydarzenie otwarcia
Spektakl multimedialny. Miłość, feminizm, przemoc i zdrada. Jane Austen kontra Jeanette Winterson.
Występili: Ilona Ostrowska, Janusz Chabior, Magdalena Koleśnik, Michał Meyer. Ze specjalnym udziałem Marii Peszek. Muzyka – Leski, reżyseria – Anna Król
PT, 23.06, godz. 21.30, Dziedziniec
Partnerem spektaklu był British Council i Instytut Książki.

ZBRODNIE, KTÓRE WSTRZĄSNĘŁY WIELKĄ BRYTANIĄ
Dlaczego „w dzisiejszych czasach trudno o porządne morderstwo“ i jak społeczne tło zabójstw opisują poeci oraz prozaicy z Wysp mówił dr hab. Marzena Sokołowska-Paryż.
SB, 24.06, godz. 12.00, Sala Antywykładów

ANGLIK NA POKŁADZIE
O podróżach poprzez język, wyprawach geograficznych i międzykulturowych.
Matthew Kneale opowiadał Juliuszowi Kurkiewiczowi.
SB, 24.06, godz. 14.00, Audytorium Medium

AN EVENING WITH A POET
Miejska i globalna poezja w wykonaniu autora migrującego między kontynentami i dyscyplinami sztuki. Inua Ellams prezentował wybór swoich wierszy.
SB, 24.06, godz. 18.00, Sala Eksperymentów.

JAK CZYTAĆ I PRZETRWAĆ W ŚWIECIE POST-PRAWDY?
Czy prawda literatury i sztuki może uratować przed inwazją faktów alternatywnych i jak będziemy czytać w przyszłości rozważała szefowa Guardian Books Claire Armitstead.
ND, 25.06, godz. 16.00, Audytorium Medium

CHEMIA ŚMIERCI
O tym, jak krwawe zbrodnie na brytyjskiej prowincji prowadzą do zgłębienia wiedzy o człowieku mówił Mateuszowi Trojanowi mistrz thrillerów Simon Beckett.
ND, 25.06, godz. 16.00, Audytorium Maximum

BITCH DOCTRINE
O złości na Brexit, feminizmie, niesprawiedliwości i sezonie na radykałów z pazurem i dowcipem opowiadała elektryzująca Brytyjczyków eseistka Laurie Penny.
ND, 25.06, godz. 18.00, Sala Eksperymentów.

SOMETHING TO SAVE. George Michael Birthday Party, czyli biografia zapisana w piosenkach – wydarzenie zamknięcia. Podróż przez trzydzieści lat muzycznej kariery najsłynniejszego brytyjskiego artysty ostatnich dekad i przegląd jego najważniejszych utworów. Stylizacje nawiązujące do mody lat 90. Mile widziane. Do słuchania, oglądania i tańczenia zapraszali Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś.
ND, 25.06, godz. 20.00, Dziedziniec

LEKCJE JĘZYKÓW OBCYCH
Pisarze z czterech stron świata pomagają go zrozumieć.

NOWY WSPANIAŁY ŁAD?
Jaką Europę widać z Waszyngtonu, czego uczą nas losy wielkich miast i jak długo potrwają globalne turbulencje wyjaśniał Charles King pytany przez Jarosława Gugałę.
SB, 24.06, godz. 12.00, Audytorium Medium

PREMIERA: NA PIERWSZY RZUT OKA
O mediach zastępujących bliskość, o smutku, który jest bliźniakiem szczęścia i o najpiękniejszej dziewczynie pod słońcem mówił Grégoire Delacourt. Pytali Anna Sańczuk i Maciej Ulewicz.
SB, 24.06, godz. 12.00, Audytorium Maximum

MIĘDZY MANGĄ A LEGENDĄ
Dlaczego oniryczna baśń to najlepszy sposób opisania współczesnej Japonii i jak wygląda życie po szoku przyszłości mówiła Kazuki Sakuraba, autorka „Czerwonych dziewczyn“. Pytała Katarzyna Boni.
SB, 24.06, godz. 14.00, Audytorium Maximum

KOSMOPOLITA Z KRAINY NOSTALGII
O istotę duszy rosyjskiej, tęsknoty i ratunek odnajdowany w cielesnych zachwytach pytał Wiktora Jerofiejewa, niesfornego erudytę, Piotr Kieżun.
SB, 24.06. godz. 16.00, Audytorium Medium

SPOKÓJ DUCHA DLA MŁODYCH I DOJRZEWAJĄCYCH
Jakie mądrości i wymiary spełnienia zyskujemy z wiekiem? Kiedy zaczyna się dojrzałość i dlaczego nie ma powodów, by bać się starości? Z filozofem Wilhelmem Schmidem i psychoterapeutką Justyną Dąbrowską rozmawiał Tomasz Stawiszyński.
SB, 24.06, godz. 16.00, Audytorium Maximum

ALTERNATYWY PRZYSZŁOŚCI
O wizjach jutra, fantastycznej wyobraźni, podziemnej Rosji i literaturze, która staje się grą komputerową mówił Dmitry Glukhovsky, a pyta prawdziwy fan – Łukasz Kamiński.
SB, 24.06, godz. 18.00, Audytorium Medium

OBŁĘD I MELANCHOLIA
O zderzeniu świeckiego państwa z odradzającym się konserwatyzmem religijnym i autorytaryzmem, o chaosie współczesności, szukaniu sensu w gwałtownych przemianach. I o tym, czy dzisiejsza Turcja jest przyszłością Europy z Ece Temelkuran rozmawiała Karolina Wigura.
SB, 24.06, godz. 18.00, Audytorium Maximum

HYGGE – INSTRUKCJA SZCZĘŚCIA
Czy Duńczycy mogą nauczyć nas sztuki dobrego życia? Ile jest treści, a ile waty w filozofii przytulności? Dlaczego protestanci lepiej radzą sobie z budowaniem zaufania niż katolicy? Trudne pytania aktorce i pisarce Marie Tourell Søderberg stawiała Anita Zuchora.
ND, 25.06, godz. 12.00, Audytorium Medium

POLSKA-NIEMCY 1:1 – OPOWIEŚĆ RÓWNOLEGŁA
Jacy bohaterowie zamieszkują polskie i niemieckie powieści? Kim są ludzie ze współczesnych fabuł i jak prozaicy obu krajów biorą się za barki z rzeczywistością?
Próbę porównania podjeli Olaf Kühl i Magdalena Parys, pyta Marcin Wilk.
ND, 25.06, godz. 12.00, Audytorium Maximum

MIŁOŚĆ W CZASACH PARANOI
Trwoga wybucha w romantycznym Paryżu, terroryści zabijają w Marsylii, Sztokholmie i Londynie. Czy potrafimy jeszcze kochać bliźniego i szukać bliskości w rozdzieranej lękiem Europie? Stefana Hertmansa, pisarza niderlandzkiego, pyta Dariusz Bugalski.
ND, 25.06, godz. 14.00, Audytorium Medium

OUTSIDERKI
O wychodzeniu za linię, przekraczaniu gatunku, byciu jedyną w swoim rodzaju oraz cenie, jaką płaci się za literacką odrębność, opowiadały autorki nie-kryminałów Leonie Swann i Gaja Grzegorzewska. Pytał Łukasz Wojtusik.
ND, 25.06, godz. 14.00, Audytorium Maximum

Z METAFIZYKĄ WŚRÓD ZWIERZĄT
Czy zwierzęta umierają inaczej niż my? Jaką mądrość można odnaleźć żyjąc wśród nich w lesie i czy ludzie słusznie oszaleli na punkcie literatury okołoprzyrodniczej mówił prof.a, miłośnik kruków, polskiemu entuzjaście srok – Stanisławowi Łubieńskiemu.
ND, 25.06, godz. 18.00, Audytorium Medium

Z KOMUNAŁKI NA DACZĘ – NOWA INTYMNOŚĆ W ROSJI
Jak przestrzeń określa prywatność, o bohaterach wymuszonej zbiorowości i związkach chwiejących się w czterech ścianach. O Rosji, która szuka dobrego miejsca na miłość Jelena Czyżowa opowiadała Michałowi Nogasiowi.
ND, 25.06, godz. 18.00, Audytorium Maximum

LEKCJA POLSKIEGO
Co nas rozpala, dręczy, niepokoi. Sprawy ważne tu i teraz.

OKRĄGŁY STÓŁ PISARZY I CZYTELNIKÓW
Publiczne debaty, w których każdy głos się liczy.
STRACH SIĘ BAĆ. PO CO NAM ODWAGA CYWILNA?
O tym, jak być odważnym w pisarstwie i na co dzień, dyskutują czytelnicy oraz:
Katarzyna Bonda, Jacek Dehnel, Marcin Kącki, Justyna Kopińska, Sylwia Kubryńska, Tomasz Łubieński, Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Tulli, Krzysztof Varga, Wojciech Widłak. Prowadziła Renata Kim.
SB, 24.06, GODZ. 12.00, Boisko

W POGONI ZA PANEM TADEUSZEM. JAK PISAĆ O POLSCE?
O tym, czy literatura nadąża za rzeczywistością i chwyta ducha czasu, dyskutowali czytelnicy oraz: Wojciech Chmielarz, Natalia Fiedorczuk, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Tomasz Jastrun, Jakobe Mansztajn, Michał Olszewski, Magdalena Parys, Marian Pilot, Krzysztof Tomasik, Agata Tuszyńska.
Prowadziła Katarzyna Janowska.
ND, 25.06, GODZ. 16.00, Boisko

PREMIERA: PLANKTON
Mariusz Sieniewicz i najnowsza powieść o świecie po wojnach religijnych, terrorystach w Krakowie i zakonniku z tajną misją. Pytali Anna Sańczuk i Maciej Ulewicz.

SB, GODZ. 14.00, Sala od polskiego

BĄDŹ MĘŻCZYZNĄ
O twardzielach, wrażliwcach i amantach, męskich ideałach w literaturze i dobrze opisanych facetach mówili Ignacy Karpowicz, Hubert Klimko-Dobrzaniecki i Marcin Kącki. Pyta Magda Mołek.
SB, 24.06, GODZ. 16.00, Sala od polskiego

PREMIERA: STOLP
O pierwszym komiksowym kroku w przyszłość, miastach pozbawionych młodości i ucieczce od utopii mówił tekstowo-graficzny tandem: Daniel Odija i Wojciech Stefaniec. Pytają Anna Sańczuk i Maciej Ulewicz.
SB, 24.06, GODZ. 18.00, Sala od polskiego

RZECZY PIERWSZE
Wielkie pytania dla małych i dużych. Jak mógłby wyglądać powrót do początku wszechświata? Jakie pierwsze słowo wypowiedział człowiek? Filozoficzne wyzwania podjeli Katarzyna Stoparczyk, Novika i artyści.
ND, 25.06, godz. 12.00, Sala od polskiego

PREMIERA: JAN KARSKI. JEDNO ŻYCIE (1939-1945) – INFERNO
O najważniejszym okresie w życiu emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, o pojedynczym człowieku, który dążył do prawdy wbrew potężnej machinie zła, mówił Waldemar Piasecki. Pytają Anna Sańczuk i Maciej Ulewicz.
ND, 25.06, godz. 14.00, Sala od polskiego

PREMIERA: OAZA SPOKOJU
Dlaczego polska rzeczywistość przypomina domek z kart i czy na obrzeżach naszej codzienności jest jeszcze miejsce na szczerość. Agnieszkę Nietrestę-Zatoń pytali Anna Sańczuk i Maciej Ulewicz.
ND, 25.06, godz. 16.00, Sala od polskiego

PREMIERA: WANDA
Czy można kochać wspinanie bardziej niż własne życie? Co pchało Wandę Rutkiewicz w strefę śmierci i dlaczego na historię o niej czekaliśmy aż ćwierć wieku mówiła Anna Kamińska. Pytali Anna Sańczuk i Maciej Ulewicz.
ND, 25.06, godz. 18.00, Sala od polskiego

NAUKA – WIERSZ JULIANA TUWIMA NA PAMIĘĆ
„Nauczyli mnie mnóstwa mądrości (…), nauczali mnie nieskończoności“. Uczniowie czwartej klasy dostali zadanie domowe. Wraz z rodzicami starali się zinterpretować wiersz „Nauka“ Juliana Tuwima. Dokument odsłania paradoksy edukacji szkolnej.
SB, 24.06 i ND, 25.06 w godz. 12.00-17.00, Sala eksperymentów

LEKCJE BIOLOGII
Wybitne umysły pochylali się nad zagadkami istnienia.

CIAŁO: CZY MUSIMY UMIERAĆ?
„Z punktu widzenia biologii umieranie jest warunkiem życia i doskonalenia“. Świat bez śmierci byłby mało interesujący. O aktywności genów od dzieciństwa do starości i o ewolucji gatunku ludzkiego opowiadał prof. Magdalena Fikus, biochemiczka.
SB, 24.06, godz. 14.00, Sala antywykładów

UMYSŁ: JAK CZYTA MÓZG?
Co robią neurony, kiedy czytamy i czy każda lektura bezpowrotnie zmienia nasze mózgi? Zdolność pisania i przechowywania informacji nie została zapisana z genach, dlaczego więc umysł tak dobrze sobie z nią radzi? Wyjaśniał dr Paweł Boguszewski, neurobiolog.
SB, 24.06, godz. 16.00, Sala antywykładów

DUSZA: GDZIE MIESZKA I CZYM SIĘ ZAJMUJE?
“Dusza z ciała wyleciała, na zielonej łące stała”i od tej pory szuka dopełnienia. Dąży do złączenia z materią. W chrześcijańskiej wizji człowiek składa się z ciała i duszy. Co należy do jej zadań i czy da się ją zobaczyć opowiadał Paweł Krupa OP, dominikanin.
ND, 25.06, godz. 14.00, Sala antywykładów

KSIĄŻKA, KTÓRA ZMIENIŁA ŚWIAT: O POWSTAWANIU GATUNKÓW
Czy Karol Darwin, gdy publikował tę pracę w 1859 r., wiedział, jak wielkie trzęsienie wywoła? Czy o doborze naturalnym wiemy już wszystko? Dlaczego spory o ewolucję nie stygną i co będzie dalej z homo sapiens wyjaśniał dr Szymon Drobniak, biolog ewolucyjny.
ND, 25.06, godz. 16.00, Sala antywykładów

LEKCJE WUEFU
Kultura fizyczna w służbie tężyzny umysłowej. Lub odwrotnie.

MECZ O BIBLIOTEKĘ
Dwie drużyny koszykarzy na szkolnym boisku. Charytatywny pojedynek pisarzy i dziennikarzy. Best Selery kontra Powolni Strzelcy. Stawką były książki, które pozwoliły utworzyć biblioteki w ośrodkach opiekuńczych dla młodzieży. Grali: Sylwia Chutnik, Wojciech Chmielarz, Anna Dziewit-Meller, Sylwia Kubryńska, Paweł Potoroczyn, Marta Perchuć-Burzyńska, Marcin Meller, Agnieszka Obszańska, Agata Passent, Łukasz Wojtusik
SB, 24.06, godz. 15.00, Boisko

W SAMO POŁUDNIE Z JANE AUSTEN
Ustanawialiśmy rekord świata w liczbie osób czytających razem na wolnym powietrzu.
Czytaliśmy wspólnie  „Dumę i uprzedzenie“ Jane Austen.
ND, 25.06., godz. 12.00, Boisko. Rejestracja rusza o 11.00

ĆWICZENIA TERENOWE
Literackie spacery przez Warszawę.

TAJEMNICE OCALONYCH KAMIENIC
Jaki adres odwiedzał Witkiewicz, gdzie na balkonie przesiadywał Waldorff, jak daleko miałby Staff do Sienkiewicza? Śledztwo z „Tajnym Detektywem“ pod pachą. Prowadziła Marlena Salwowska
SB, 24.06, godz. 12.00, start: Centrum Festiwalowe

ŚLADAMI WARSZAWSKICH PENSJONAREK
Z legendarnej szkoły pójdziemy ścieżką edukacji sprzed stu lat. Jakie pensje były najbardziej szanowane, który pisarz ukończył słynną bursę, a kto nie dostał dyplomu. Prowadziła Anna Cyrych-Bajkowska.
SB, 24.06, godz. 16.00, start: Centrum Festiwalowe

ŚRÓDMIEŚCIE W POWIEŚCI I POEZJI
W centrum miasta krzyżują się losy bohaterów i autorów kilku epok. Natkniemy się na Białoszewskiego i Prusa, Tyrmanda i Zawieyskiego. Wkroczyliśmy w sceny napisane przez Chwina, Twardocha i Pilcha. Prowadziła Agnieszka Trepkowska.
ND, 25.06, godz. 14.00, start: Centrum Festiwalowe

HOTELE DAWNEJ WARSZAWY
Najwytworniejsze adresy – istniejące i zapomniane. Od Hotelu Warszawsko-Wiedeńskiego, przez Marywil, powieściowy „Hotel Varsovie“ opisany przez Sylwię Zientek, aż do Bristolu. Przez szyk i luksus powadzili Jerzy S. Majewski i Sylwia Zientek.
ND, 25.06, godz. 16.00, start: Centrum Festiwalowe

DOMOWE PIELESZE
Wyprawy do domów, w których czekali ulubieni autorzy.
Kameralne salony literackie.

DOLINA MUMINKÓW
Co czytać z dziećmi, jak wspierać literackie odkrycia i samemu praktykować dziecięcą radość z liter i obrazów. Joanna Olech, autorka i ilustratorka czekała na małych i dużych w idyllicznej mokotowskiej dolince.
SB, 24.06, godz. 14.00

WYSOKIE C
Jak się ma estetyka do codzienności, jakie nici splatają literaturę z kinem Bergmana, muzyką i sztuką wokalną odsłaniał prof. Wiesław Juszczak, teoretyk i filozof sztuki z wysokości wieżowca na Żoliborzu.
SB, 24.06, godz. 18.00

TRUSKAWKI W MILANÓWKU
Opowieść o roślinnych smakach z krańców świata podana wśród pięknego polskiego szkła i porcelany. Marta Dymek – propagatorka wegańskiego stylu życia czeka w kwitnącym ogrodzie podmiejskiej willi.
ND, 25.06, godz.16.00

CWANIARY I CINKCIARZE
Dzielnica dziarskich dziewczyn, dancingów i smutnych naciągaczy, to rewir pisarki i aktywistki. Literackie tropy i prywatne ścieżki Sylwii Chutnik przecinały się w pewnej przedwojennej oficynie na Starym Mokotowie.
ND, 25.06, godz. 18.00

ZAJĘCIA FAKULTATYWNE
Interdyscyplinarne ćwiczenia ze słuchania, patrzenia, recytacji i argumentacji.

SALA PRZESŁUCHAŃ

Polskie bestsellery i światowa klasyka – wciągające audiobooki w komfortowych okolicznościach.
Partnerem wydarzenia jest AUDIOTEKA.

Sobota, 24.06
12.00-12.50 David Walliams „Babcia Rabuś“ czyta Jarosław Boberek (fragment)

13.00-13.50 Julian Tuwim „Wiersze dla dzieci“ czyta Piotr Fronczewski (wybrane)

14.00 – 14.50 Stanisław Lem „Niezwyciężony“ czyta Daniel Olbrychski, Eryk Lubos i zespół aktorów (fragment)

15.00 – 15.50 Szczepan Twardoch „Król“ czyta Maciej Stuhr (fragment)

16.00 – 16.50 Sławomir Mrożek „Krótkie, ale całe historie“ czyta autor, Artur Barciś i Olgierd Łukaszewicz

17.00 – 17.50 Mario Puzo „Ojciec chrzestny“ czyja Janusz Gajos (fragment)

18.00 – 18.50 Remigiusz Mróz „Inwigilacja“ czyta Krzysztof Gosztyła (fragmenty)

19.00 – 19.50 Jo Nesbø „Karaluchy“ czyta Borys Szyc i zespół aktorów (fragment)

20.00 – 04.00 Nocne słuchanie: Arthur C. Clark „Kosmiczna Odyseja 2001“ (cały utwór) – zapraszamy z jaśkiem, kocykiem, termosem i kanapką. Słuchamy do świtu!

Niedziela, 25.06
12.00 – 12.50 David Walliams „Wielka ucieczka Dziadka“ czyta Jarosław Boberek (fragment)

13.00-13.50 Polscy poeci dla dzieci – wiersze czyta Marian Kociniak (wybrane)

14.00 – 14.50 Leopold Tyrmand „Zły“ czyta Adam Ferency (fragment)

15.00 – 15.50 Sylwia Chutnik „Smutek cinkciarza“ czyta Krzysztof Buczkowski (fragment)

16.00-16.50 Witold Gombrowicz „Trans-Atlantyk“ czyta Wojciech Pszoniak (fragment)

17.00-17.50 Stephen King „Lśnienie“ czyta Agata Kulesza, Adam Woronowicz, Maria Opana i zespół aktorów

18.00-18.50 Arthur C. Clark „Kosmiczna Odyseja 2010“ (fragment)

19.00 – 19.50 Tomasz Mann „Czarodziejska Góra“ czyta Przemysław Bluszcz (fragment, produkcja specjalna – Fundacja „Kultura nie boli“)

SALA WIDZEŃ

Nowe polskie teksty teatralne zekranizowane dzięki technologiom filmowym. Pokazy.
Cykl został przygotowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Partnerem wydarzenia jest Instytut Teatralny.

WALENTYNA
Spektakl i koncert. Aktorka i chór śpiewaczek. Ona to jedna z najbardziej znanych kobiet XX wieku – Walentyna Tiereszkowa. One to bezimienna zbiorowość symbolizująca radzieckie kosmonautki. W spektaklu wykorzystano fragmenty pamiętników Tiereszkowej.
reż. Wojciech Faruga, występują: Julia Kijowska, Warszawski Żeński Chór „Harfa”
SB, 24.06, godz. 16.00

WIZYTA
Jurek wraca w rodzinne strony. Wizyta jest wyzwaniem i koniecznością. Aby pokonać życiowy kryzys, musi zmierzyć się ze wspomnieniami i z duchami. Teatralna opowieść o dojrzewaniu toczy się w rytmie podróży nocnym pociągiem.

reż. Agnieszka Maskovic, występują: Dawid Ogrodnik, Ewa Wencel, Jerzy Radziwiłowicz
SB, 24.06, godz. 17.00

ZAKŁAD DOŚWIADCZALNY SOLIDARNOŚĆ
Grażyna w 1980 roku zaczyna pracę w fabryce i zapisuje się do Solidarności. Z montażu wspomnień przyjaciół i rodziny powstaje portret młodej, pełnej wiary kobiety, która konfrontuje ideały z realiami. Pod przykrywką wolnościowych haseł ludzie Solidarności realizują przyziemne interesy.
reż. Adam Sajnuk, występują: Bartłomiej Topa, Edyta Olszówka
SB 24.06, godz. 18.00

FEINWEINBLEIN
Górny Śląsk, po wojnie. Ludzie zawieszeni między traumą i niepewnym jutrem. Żyją w marazmie, jako ofiary propagandy. Jej narzędziem jest radio, które daje namiastkę normalności i poczucia kontaktu ze światem.
reż. Mateusz Bednarkiewicz, występują: Ewa Dałkowska, Łukasz Simlat, Jacek Braciak
SB, 24.06, godz. 19.00

CUKIER STANIK
Tytuł to nazwa rodzinnej pracowni gorseciarskiej. Po staniki w PRL przychodziły tu żony towarzyszy i gwiazdy estrady. Ale teraz w warsztacie na Lesznie brak klientek. Starzejący się mistrz podejmują walkę z chińską tandetą.
reż. Zyta Rudzka, występują: Krzysztof Stroiński, Maria Maj
ND, 25.06, godz. 16.00

KOBIETA W LUSTRZE
Pięćdziesięcioletnia Zofia poznaje Annę, prawniczkę. Zofia została oskarżona o przekroczenie uprawnień psychoterapeutki – wejście w intymną relację z nastoletnim pacjentem. Co połączyło tę dwójkę – pożądanie, uzależnienie, fascynacja odmiennością?
reż. Waldemar Raźniak, występują: Dorota Segda, Patrycja Soliman
ND, 25.06, godz. 17.00

MISS HIV
Sztuka zainspirowana autentycznymi wyborami Miss HIV w Botswanie. Konkurs ma formę show, w którym wszystko jest na sprzedaż: prywatność, intymność, zagubienie kandydatek. Cztery kobiety tuż przed finałową rozgrywką.
reż. Krzysztof Czeczot, występują: Adam Woronowicz, Dorota Kolak, Olga Bołądź
ND, 25.06, godz. 18.00

PRAWDA
Mężczyzna zostaje oskarżony o zabójstwo sąsiadki ponad 20 lat po dokonaniu zbrodni. Jest już innym człowiekiem, ma rodzinę. Jest niewinny czy uruchamia „mechanizm wyparcia”? Pokrzywdzonymi w tej historii staną się także jego krewni.
reż. Adam Wojtyszko, występują: Łukasz Simlat, Beata Fudalej
ND, 25.06, godz. 19.00

POCZYTALNI NA ŻYWO Z BBF!
Audycja radia TOK FM nadawana z Big Book Festival. Dziennikarze dyskutują, a czytelnicy wychodzą ze skóry słuchaczy i dołączają do rozmowy. Otwarta debata o dwóch książkach –„Dumie i uprzedzeniu” Jane Austen oraz eseju „Turcja: Obłęd i melancholia” Ece Temelkuran. Przy mikrofonach: Agnieszka Lichnerowicz, Paulina Nawrocka, Adam Ozga, Marta Perchuć-Burzyńska, Zuzanna Piechowicz i Łukasz Wojtusik.
SB, 24.06, godz. 17.00, Boisko

LEKCJE GOTOWANIA
Powrót do początku smaku. Dobrze przyprawione spotkania i rozmowy.
Partnerem serii jest MAGAZYN KULTURALNO-KULINARNY KUKBUK.

WIELKA KSIĘGA CHLEBA
Wspólne tworzenie opasłego tomu wypełnionego rodzinnymi historiami i wspomnieniami o pieczeniu chleba. 
SB, 24.06 i ND, 25.06 godz. 12.00-14.00

KUCHNIA W PODRÓŻY
O kuchni roślinnej, literaturze i byciu w drodze z Martą Dymek rozmawiała Daria Pawlewska.
SB, 24.06 godz. 14.00

WYPIEK LITERACKI
Na początku był chleb, to on otwiera dzieje gastronomii i do dziś jest obecny w języku. O „łamaniu się chlebem“ i jedzeniu go „z niejednego pieca“ piekąc bochen rozmawiali Daria Pawlewska (redaktor naczelna magazynu KUKBUK), Małgosia Minta i Monika Walecka.
SB, 24.06 godz. 14.30

AUKCJA ZAKWASU
Monika Walecka wystawiała swój zakwas pod hasłem “Licytuj i wesprzyj polskich poetów”.
SB, 24.06 godz. 15.00

GORĄCA KROMKA
Dziennikarki KUKBUKa wspierały  zaczytanych kanapkami ze świeżo upieczonego chleba.
SB, 24.06 godz. 15.30

CZYTANIE Z KSIĘGI CHLEBA
Premierowe odczytanie opowieści wypieczonych przez uczestników festiwalu.
ND, 25.06, godz. 14.00

FELIETON KULINARNY
Co to za gatunek prasowy? Z jakich literackich źródeł przy pisaniu czerpie Agata Wojda, skrzypaczka i muzykolożka. Pyta Basia Starecka.
ND, 25.06, godz. 14.30

SŁOŃCE KOROWOJA
W różnych tradycjach proces wypiekania ma niezwykłe znaczenia. O weselnym kołaczu, na którym kwitną kwiaty i rumienią się jagody mówi Małgorzata Litwinowicz ze Stowarzyszenia Opowiadaczy Grupa Studnia O, na skrzypcach gra Olena Yeremenko.
ND, 25.06, godz. 15.00