Książki, które nas zauroczyły. W samą porę do czytania latem!

Grégoire Delacourt NA PIERWSZY RZUT OKA
tłum. Angelina Waśko-Bonigraud
Drzewo Babel
Laureat wielu nagród wydawany w blisko 40 krajach napisał filmową opowieść o kilku dniach spędzonych razem przez mechanika samochodowego i najpiękniejszą kobietę świata. Szczęście doprawione smutkiem, celebrycki raj przeciwstawiony bólowi samotności. A co ty zrobisz, gdy do twoich drzwi zapuka Scarlett Johansson?

Anna Kamińska WANDA. OPOWIEŚĆ O SILE ŻYCIA I ŚMIERCI
Wydawnictwo Literackie
Wanda Rutkiewicz, najsłynniejsza polska himalaistka, wiedziała, że zginie w górach. Szczytom poświęciła wszystko, żyła od wyprawy do wyprawy. Na dole zostawiała codzienność, na wysokościach zwalczała demony. Opowieść o sile i pasji, ale także o wysokiej cenie, jaką płaci się za niezwykłe pragnienia.

Agnieszka Nietresta-Zatoń OAZA SPOKOJU
Prószyński Media
Na peryferiach dużego miasta, w Lasku Menelskim, zjawia się dweloper węszący złoty interes oraz Miranda – dziennikarka, która właśnie wyleciała z pracy. Ma zastępstwo w lokalnej szkole oraz pierwszy trop, który rozwinie się w intrygujące śledztwo. Polska rzeczywistość, pełna małych sekretów i kłamstw, posypie się jak domek z kart.

Daniel Odija i Wojciech Stefaniec STOLP
Gildia
Pierwsza część trylogii o Bardo – dystopijnej metropolii przyszłości. Główny bohater – Stolp przemierz miasto w połowie opustoszałe i mroczne, a w połowie haluconogenne i barwne. Zamieszkują je ludzie uzależnieni od stymulantów, dwupłciowi lecz bezpłodni, żywiący się chemią. Odija i Stefaniec debiutują jako duet tekstowo-graficzny.

Waldemar Piasecki JAN KARSKI. JEDNO ŻYCIE (1939-1945) – INFERNO
Insignis
Kluczowy okres życia legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Biograficzna opowieść o ucieczce z niewoli, najważniejszych misjach, podróżach i ryzyku podjętym dla ratowania Żydów oraz niepodległości kraju. Druga część wielkiego życiorysu tworzonego przez długoletniego przyjaciela i sekretarza Jana Karskiego.

Mariusz Sieniewicz PLANKTON
Znak
Futuro-katolicka powieść popowa, polska odpowiedź na wizje Houellebecqa. Panorama świata w 2092 roku, po dwóch wielkich wojnach religijnych. Stolicę Apostolską przeniesiono pod Sztokholm, a Kraków zburzyli terroryści. Suma współczesnych lęków i panorama nowego ładu na chwilę przed nadejściem Apokalipsy