Goście zagraniczni Big Book Festival 2017

SIMON BECKETT//WIELKA BRYTANIA
autor thrillerów psychologicznych i serii światowych bestsellerów z udziałem kryminologa-antropologa Davida Huntera: Chemia śmierci, Zapisane w kościach, Szepty zmarłych oraz Wołanie grobu. Niedawno ukazały się Zimne ognie. Zwykle osadza fabułę na brytyjskiej prowincji, eksploruje wątki antropologiczne i medyczne. W jego powieściach jest tyle mroku, że bardziej nawet niż w ojczyźnie kochany jest w Skandynawii.

JELENA CZYŻOWA//ROSJA
powieściopisarka i eseistka, tłumaczka z języka angielskiego. Mieszka w Petersburgu. Rodzinne miasto oraz kobiety to główni bohaterowie jej twórczości. Powieść Czas kobiet była nominowana do nagrody Angelus i zdobyła Rosyjskiego Bookera w 2009 r. Najnowsza książka „Grzybnia“ otrzymała nominację do Angelusa (2017).

GRÉGOIRE DELACOURT // FRANCJA
pisarz, w dniu 18. urodzin debiutował na łamach Le Monde. Jako 22-latek zaczął tworzyć reklamy i założył własną agencję. W 2011 roku wydał głośną i nagradzaną powieść Pisarz rodzinny. Rok później – Listę moich zachcianek, ekranizowaną i bestsellerową. Jego książki są czytane w 35 krajach. Najnowsza Na pierwszy rzut oka będzie miała premierę podczas Big Book Festival.

INUA ELLAMS// WIELKA BRYTANIA
poeta i performer, pochodzi z Nigerii, mieszka w Londynie. Tworzy poetyckie spektakle, wiersze, miejskie akcje odbywające się w nocy i w ruchu. Występował na festiwalach w Glastonbury i Edynburgu, w The National Theatre i Tate Modern. Jego spektakl „An Evening with an Immigrant“ bazuje na doświadczeniach chłopca z Lagos, który przeistoczył się w globalnego twórcę podejmującego tematy tożsamości, przemieszczenia i przeznaczenia. Na Big Book Festival zaprezentuje swoją poezję.

DMITRY GLUKHOVSKY // ROSJA
pisarz, dziennikarz i felietonista. Należy do pokolenia literatów krytycznie oceniających politykę Kremla, wzywa do demokratyzacji.Rozgłos przyniosła mu postapokaliptyczna powieść Metro 2033 i jej kontynuacje. Na podstawie tej fabuły powstały gry komputerowe, planowana jest hollywoodzka ekranizacja. Napisał także „FUTU.RE” – powieść science fiction z refleksją o kondycji społeczeństw Europy, Ameryki i Rosji. Współpracuje z prasą międzynarodową i stacjami informacyjnymi.

BERND HEINRICH//STANY ZJEDNOCZONE
emerytowany profesor biologii na Uniwersytecie w Vermont, autor kilkunastu książek z zakresu zoologii, ekologii i ewolucji. Koncentruje się na badaniach nad fizjologią, zachowaniami owadów i ptaków oraz nad strategiami adaptacji ewolucyjnych. Dzieli się z czytelnikiem osobi­stymi refleksjami i eseistyczną erudycją. W Polsce ukazały się Wieczne życie. O zwierzęcej formie śmierci oraz Chrapiący Ptak.

STEFAN HERTMANS // BELGIA
pisarz i naukowiec, dawniej wykładowca w University College w Gandawie, tworzy w języku niderlandzkim. Autor nagradzanych powieści, opowiadań, esejów i wierszy. Jego najsłynniejsza powieść Wojna i terpentyna zdobyła nominację do nagrody Bookera. W Polsce wydano także tom poezji Krajobraz według Carpaccia, a w kwietniu 2017 r. ukazuje się nowa książka Głośniej niż śnieg o miłości w dobie terroryzmu i paranoi.

WIKTOR JEROFIEJEW // ROSJA
pisarz i publicysta. Jeden z najpoczytniejszych w Polsce autorów tworzących w języku rosyjskim. Często sięga po satyrę, ironię i groteskę, splata realia z marzeniami sennymi, słynie z pisarstwa o dużej swobodzie erotycznej. Ma opinię literackiego skandalisty i prowokatora, bo bezpardonowo rozlicza się z rosyjskimi mitami i historią. Właśnie ukazał się nowy tom opowiadań „Ciało“.

CHARLES KING// STANY ZJEDNOCZONE
pisarz i wykładowca. Mieszka w Waszyngtonie, wykłada stosunki międzynarodowe i administrację na Uniwersytecie Georgetown. Jest autorem pięciu książek poświęconych Europie Wschodniej, często komentuje wydarzenia w tym regionie. W Polsce ukazały się jego biografie wielkich metropolii: O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu oraz Odessa.

MATTHEW KNEALE // WIELKA BRYTANIA
pisarz, mieszka we Włoszech. Ukończył historię nowożytną na Oksfordzie i zaczął podróżować. Odwiedził 80 krajów. Owocem pobytu w Japonii była pierwsza powieść Whore Banquets. Konflikty kulturowe i subiektywne postrzeganie świata to ważne wątki jego pisarstwa. Rozgłos przyniosła mu powieść Anglicy na pokładzie, otrzymał nominację do Bookera. Później wydał zbiór opowiadań Drobne występki w czasach obfitości oraz powieść Rzymianami bendąc, której narratorem jest dziewięciolatek.

OLAF KÜHL // NIEMCY
pisarz, tłumacz literatury, doradca polityczny. Wspólnie z Andrzejem Stasiukiem dotarł do syberyjskiego łagru, w którym siedział Michał Chodorkowski. Na podstawie tej ekspedycji powstała powieść Martwe zwierzęta. W Prawdziwym synu opisał losy pewnej rodziny w Kijowie. Tłumacz Masłowskiej i Twardocha, wielokrotnie nagradzany. Jako literaturoznawca zajmował się prozą Gombrowicza. Od 20 lat jest doradcą prezydenta Berlina do spraw Rosji i państw byłego ZSRR.

LAURIE PENNY // WIELKA BRYTANIA
eseistka, publicysta i mówczyni publiczna. Jest aktywistką i internetową sławą, autorka sześciu książek, poczytnego bloga, współpracuje m.in. z „New Statesman”, „Time” i „The Guardian”. Pisze eseje, felietony i reportaże stylu gonzo, dotyczące zmian społecznych, sprawiedliwości społecznej, mniejszości, feminizmu, popkultury. Pisze z empatią, werwą i czarnym humorem. Jej najnowszy zbiór esejów „Bitch Doctrine. Essays for Dissenting Adults” ukaże się w sierpniu 2017 r.

KAZUKI SAKURABA// JAPONIA
bestsellerowa pisarka, laureatka prestiżowej Naoki Prize. Saga „Czerwone dziewczny” przyniosła jej Mystery Writers of Japan Award za najlepszą powieść oraz nominacje do innych wyróżnień. Jej książki były kilkakrotnie ekranizowane – jako filmy fabularne i anime. Po raz pierwszy wydawana w Polsce autorka jest w ojczyźnie gwiazdą przełamującą granice gatunków, a bohaterkami jej powieści są wyraziste i radykalne kobiety.

WILHELM SCHMID // NIEMCY
filozof i eseista, specjalizuje się w zagadnieniach filozofii życia. Wykłada na Uniwersytecie w Erfurcie. W 2012 roku otrzymał Nagrodę Filozoficzną Meckatzer za zasługi w edukacji filozoficznej. Jego książki ukazały się w łącznym nakładzie miliona egzemplarzy i zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Bestseller Spokój ducha. Co zyskujemy z wiekiem ukazał się w Polsce na początku roku. Autor mieszka w Berlinie.

LEONIE SWANN// NIEMCY
pisarka, mieszka w Berlinie i Londynie. Studiowała filozofię, psychologię i literaturę angielską. Dwie pierwsze powieści łączyły elementy kryminałów z moralitetami – „Sprawiedliwość owiec” i „Triumf owiec” okazały się sensacją, miesiącami utrzymywały się na szczycie list bestsellerów i zostały przetłumaczone na 25 języków. W Polsce ukazała się także „Krocząc w ciemności“, a najnowsza powieść autorki trafi do księgarń późną wiosną.

ECE TEMELKURAN// TURCJA
powieściopisarka i komentatorka polityczna. Publikuje m.in. w The Guardian i Newstatesman. Mieszkała w wielu krajach, m.in. Libanie i Tunezji, gdzie pisała powieści. W reportażach podejmuje kontrowersyjne tematy, np. problematykę kurdyjską, wolność wypowiedzi. Jest ważnym głosem mediów społecznościowych w Turcji. Współpracuje z Amnesty International i Freeword Center. W maju w Polsce ukazał się jej esej Turcja. Obłęd i melancholia.

MARIE TOURELL SØDERBERG // DANIA
aktorka filmowa i teatralna, której międzynarodową sławę przyniósł książkowy eksperyment. Przejechała ojczyste wyspy, rozmawiała z wieloma ludźmi, by ustalić i opisać, czym w istocie jest sztuka cieszenia się życiem i doznawania szczęścia, z jakiej słyną Duńczycy. Poradnik „Hygge“ jest jedną z najczęściej kupowanych w Polsce książek ostatnich miesięcy. Autorka mieszka w Kopenhadze, według wielu rankingów najszczęśliwszym mieście świata.

Goście polscy Big Book Festival 2017

PAWEŁ BOGUSZEWSKI
neurobiolog i popularyzator nauki. Adiunkt w Centrum Neurobiologii w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk oraz kierownik Pracowni Biologicznych Podstaw Zachowania w Akademii Pedagogiki Specjalnej. Zajmuje się badaniem mechanizmów zachowania się oraz emocji i ich korelatów neurobiologicznych. Studiował biologię na Uniwersytecie Warszawskim, tytuł doktora nauk biologicznych z zakresu neurofizjologii uzyskał w Instytucie Nenckiego PAN. W latach 2005-2008 odbył staż podoktorski na Wydziale Psychologii Yale University w New Haven w Stanach Zjednoczonych. Prywatnie jest pasjonatem programowania i żeglarstwa.

KATARZYNA BONDA (ur. 1977)
autorka kryminałów, scenarzystka i dziennikarka. Debiutowała w 2007 roku powieścią kryminalną „Sprawa Niny Frank”, za którą zdobyła nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru. Od 2014 roku listy bestsellerów podbija jej tetralogia kryminalna „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”. Pisarka pracuje właśnie nad ostatnią, czwartą częścią „Czerwony pająk”.

KATARZYNA BONI (ur. 1982)
pisarka, autorka reportaży, specjalizuje się w pisaniu o Azji. W 2014 roku zadebiutowała książką „Kontener” stworzoną wspólne z Wojciechem Tochmanem. W ubiegłym roku ukazał się jej reportaż „Ganbare! Warsztaty umierania” o Japonii po trzykrotnej katastrofie: tsunami, trzęsieniu ziemi i wybuchu elektrowni atomowej.

EMI BUCHWALD (ur. 1991)
reżyserka filmowa. Wychowała się w małej miejscowości na Mazowszu, w Dąbrowicach. Absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Wcześniej ukończyła kurs dokumentalny w Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, gdzie zrealizowała swój pierwszy krótki dokument pt. „Bracia”. Kolejne etiudy fabularne i dokumentalne – na czele z dyplomową „Nauką” (2016) były pokazywane i nagradzane na festiwalach polskich i zagaranicznych.

DARIUSZ BUGALSKI (ur. 1961)
poeta, dziennikarz oraz prezenter radiowy i telewizyjny.
Pracę dziennikarską rozpoczął w 1998 w radiu Tok FM. Związany był także ze stacjami TVN i TVP2. Od 2001 roku stały prezenter Trójki Polskiego Radia. Jako pisarz i poeta publikował między innymi w “Twórczości”, “Frazie”, “Czasie Kultury”, “Toposie” i “Nowym Nurcie”. Za swój pierwszy tomik Turtle, turtle, turtle otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców za debiut.

JANUSZ CHABIOR (ur. 1963)
polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Karierę zaczął w Teatrze Dramatycznym w Legnicy. Od 2006 aktor gra w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Pracował też jako reżyser, scenarzysta i asystent reżysera.

WOJCIECH CHMIELARZ (ur. 1984)
autor kryminałów, pięciokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, nagrodzony nią w 2015 roku za „Przyjęcie”. Popularność przyniosła mu seria o komisarzu Mortce – jej druga część „Farma lalek” ma wkrótce trafić na duży ekran. Natomiast najnowszy kryminał „Zombie” od końca maja – w księgarniach.

SYLWIA CHUTNIK (ur. 1979)
pisarka, aktywistka, feministka. Założycielka Fundacji MaMa. Trudno wyobrazić sobie współczesną literaturę polską bez „Kieszonkowego altasu kobiet“, a polskie życie społeczno-polityczne bez jej barwnych wystąpień. Ostatnio opublikowała „Jolantę“.

JUSTYNA DĄBROWSKA (ur. 1960)
psychoterapeutka, redaktorka, autorka wywiadów, założycielka i wieloletnia redaktor naczelna miesięcznika „Dziecko”. Jesienią nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się jej książka „Nie ma się czego bać. Rozmowy z mistrzami”. Julię Hartwig, księdza Adama Bonieckiego, Krzysztofa Pomiana, Zulę Wielowieyską i innych seniorów pytała o miłość, nadzieję, wiarę i sens życia.

JACEK DEHNEL ( ur. 1980)
prozaik, poeta, tłumacz. Nagrodzony przez Fundację im. Kościelskich, wielokrotnie nominowany do Nike i Angelusa. Ostatio opublikował „Krivoklat“, „Życie Lali przez nią samą opowiedziane“ oraz napisaną z Piotrem Tarczyńskim pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa powieść kryminalną „Rozdarta zasłona“.

SZYMON DROBNIAK
biolog ewolucyjny, zajmuje się m.in. ewolucją ptaków. Pociaga go interdyscyplinarność, związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, wykłada również na Uniwersytecie Dzieci. Stypendysta Fundacji Nauki Polskiej, zwycięzca konkursu dla naukowców FameLab 2015. W wolnych chwilach hoduje rośliny mięsożerne i projektuje okładki książek.

MARTA DYMEK
specjalistka od kuchni wegańskiej, autorka bestsellerowej „Jadłonomii”, jedna z najbardziej wpływowych polskich blogerek, jej profil na FB ma blisko 200 tysięcy fanów. Prowadzi autorski program kulinarny „Zielona Rewolucja Marty Dymek” na kanale Kuchnia +. Marginesy właśnie wydały jej „Nową Jadłonomię. Roślinne przepisy z całego świata”.

ANNA DZIEWIT-MELLER (ur. 1981)
pisarka, blogerka i dziennikarka. Opublikowała m.in. „Gaumardżos. Opowieści z Gruzji” (wspólnie z Marcinem Mellerem), powieść „Disko”, a ostatnio świetnie przyjętą „Górę Tajget”. Pracowała m.in. w TVN, gdzie polecała książki. Prowadzi własny literacki kanał video-blogowy bukbuk.pl.

NATALIA FIEDORCZUK (ur. 1984)
publicystka, kompozytorka i wokalistka występująca jako Nathalie and The Loners. Jest psychopedagogiem, pracuje jako animatorka kultury, zajmuje się aktywizacją obywatelską w społecznościach lokalnych. W listopadzie 2016 nakładem Wielkiej Litery ukazała się jej debiutancka powieść „Jak pokochać centra handlowe”, za którą nagrodzona została Paszportem „Polityki”.

MAGDALENA FIKUS (ur. 1936)
profesor Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, zapalona propagatorka wiedzy, autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz dwóch książek popularyzujących inżynierię genetyczną i biotechnologię, współtwórczyni Festiwalu Nauki. O swojej drodze opowiedziała w wywiadzie rzece „Pani inżynier od życia”, który ukaże się pod koniec czerwca nakładem Czarnego.

GAJA GRZEGORZEWSKA (ur. 1980)
krakuska z urodzenia, filmoznawczyni z wykształcenia, pisarka z zawodu. Jedna z najciekawszych polskich autorek. Zasłynęła świetnymi powieściami kryminalnymi, które przyniosły jej Nagrodę Wielkiego Kalibru. Dziś coraz śmielej wykracza poza ramy gatunku, forsując własną literacką drogę. Gdyby kręciła filmy, to byłaby Quentinem Tarantino, gdyby umiała śpiewać, to pewnie jak Amy Winehouse. Ale pisze. Opublikowała m.in. „Betonowy pałac“ i „Kamienną noc“.

JAROSŁAW GUGAŁA (ur. 1959)
dziennikarz telewizyjny i radiowy, felietonista. Gospodarz „Wydarzeń” w Polsacie. Zbiór jego felietonów i tekstów poświęconych Polsce i Polakom „Doskonale a nawet gorzej” ukazał się w 2012 r. Ukończył iberystykę na UW. Pasjonuje się piosenką autorską, jest współzałożycielem Zespołu Reprezentacyjnego, popularyzatorem twórczości Brassensa i Nohavicy.

MAŁGORZATA GUTOWSKA-ADAMCZYK
pisarka, scenarzystka, historyk teatru. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze AT. Jako pisarka zadebiutowała w 2002 roku powieścią „110 ulic”. Dziś ma w dorobku kilkanaście powieści obyczajowych. Popularność i sympatię czytelników przyniosła jej m.in. seria „Cukiernia pod Amorem”. „13. Poprzeczna” zdobyła tytuł Książki Roku 2008 polskiej sekcji IBBY.

KATARZYNA JANOWSKA
dziennikarka, szefowa działu kultury w Onet. Prowadzi tam m.in. cykle rozmów „Rezerwacja“ i „Siła kobiet“. Wcześniej dyrektor TVP Kultura, redaktor naczelna „Przekroju“. Z Piotrem Mucharskim prowadziła telewizyjne „Rozmowy na koniec wieku“, wcześniej związana także z „Polityką“ i „Gazetą Wyborczą“.

TOMASZ JASTRUN (ur. 1950)
poeta, prozaik, felietonista i reporter. Debiutował w 1973 r. jako poeta. Był felietonistą paryskiej „Kultury”. Napisał kilka powieści m.in. „Rzeka podziemna” oraz „Kolonia karna. Sceny z życia małżeńskiego.”. W ubiegłym roku ukazał się jego „Osobisty przewodnik po depresji”, w którym dzieli się własnymi doświadczeniami walki z chorobą zwaną dżumą XXI wieku.

WIESŁAW JUSZCZAK (ur. 1932)
historyk sztuki, eseista, tłumacz, autor książek, emerytowany profesor zwyczajny UW i Instytutu Sztuki PAN. W Wydawnictwie Czarne właśnie ukazały się „Ruiny czasu”, zapis rozmów z profesorem przeprowadzonych przez Dariusza Czaję, których tematem są różne dziedziny sztuki: od filmu przez muzykę po malarstwo.

ANNA KAMIŃSKA
dziennikarka i autorka. Publikowała między innymi w „Wysokich Obcasach”, „Pani”, „Zwierciadle”, „Urodzie Życia”, pracowała jako wydawczynia programów w telewizji. Autorka książek Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych, Miastowi. Slow food i aronia losu, a także biografii Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak oraz Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz.

ŁUKASZ KAMIŃSKI
dziennikarz i krytyk muzyczny, związany z „Gazetą Wyborczą“ i magazynem „Co Jest Grane 24“. Znawca scen warszawskich, entuzjasta Berlina, zatwardziały fan festiwalu SXSW w Austin w Teksasie. Pasjonat i znawca wielu subkultur, fan Dmitry’ego Glukhovsky’ego.

IGNACY KARPOWICZ (ur. 1976)
pisarz, prozaik, ma w dorobku sześć powieści i cztery nominacje do Nike za „Gesty” (2009), „Balladyny i romanse” (2011), „Ości” (2014) oraz „Sońkę” (2015). Laureat Paszportu „Polityki”. Tłumaczy literaturę piękną z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego. Felietonista „Polityki”, recenzent „Gazety Wyborczej”.

MARCIN KĄCKI (ur. 1976)
dziennikarz „Gazety Wyborczej”, reporter „Dużego Formatu”, zajmuje się dziennikarstwem śledczym i społecznym. Zdobywca Grand Press (2007). W 2016 roku nominowany do Nike za „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”. W tym roku ukazały się dwie jego książki: „Plaża za szafą. Polska kryminalna” (Agora) oraz „Fak maj lajf” (Znak literanova).

PIOTR KIEŻUN
szef działu „Czytając” w tygodniku Kultura Liberalna. Historyk idei, studiował socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze o francuskiej kulturze i społeczeństwie, zajmuje się związkami literatury i polityki w XX w. W latach 2008-2015 pracował w Instytucie Książki.

RENATA KIM
dziennikarka i publicystka tygodnika „Newsweek”. Pracowała też we „Wprost”, „Przekroju” i „Dzienniku”. Zaczynała od radia. Przez kilkanaście lat była związana z rozgłośniami: RMF FM, Trójką i Sekcją Polską BBC. Nie może żyć bez sportu. Uprawia taekwondo (ma czwarty dan), jeździ na snowboardzie, gra w golfa.

HUBERT KLIMKO-DOBRZANIECKI (ur. 1967)
pisarz i poeta, tłumacz, autor scenariuszy. Nominowany do nagrody Nike oraz Angelusa. Studiował teologię, filozofię i filologię islandzką. Wydał dwa tomiki wierszy w języku islandzkim. Jako pisarz zadebiutował w 2003 rok zbiorem opowiadań „Stacja Bielawa Zachodnia”. Potem ukazały się m.in. „Bornholm, Bornholm”, „Preparator”, „Zostawić Islandię”.

MAGDALENA KOLEŚNIK (ur. 1990)
aktorka teatralna i telewizyjna. Studiowała na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Akademii Teatralnej w Warszawie i na Wydziale Aktorskim krakowskiej PWST. Debiutowała w warszawskim Teatrze Ateneum. Wystąpiła również w kilku filmach, między innymi w „Kamieniach na szaniec” i „Mieście 44”. We wrześniu 2015 roku dołączyła do zespołu Teatru Powszechnego.

ANNA KRÓL (ur. 1979)
pisarka, reżyserka, kuratorka projektów audiowizualnych. Autorka książek „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie”, opracowała książkę „Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego”. Autorka spektakli „Wieczorem”, „Hamlet#casting”, „Miłość” (premiera, 06.2017). Pomysłodawczyni i dyrektor międzynarodowego festiwalu literackiego Big Book Festival.

PAWEŁ KRUPA OP
Dominikanin, historyk mediewista, studiował w Krakowie, Paryżu i Rzymie. W latach 1997–2010 członek Commissio Leonina przygotowującej krytyczne wydanie dzieł św. Tomasza z Akwinu. Mieszka pod Warszawą.

SYLWIA KUBRYŃSKA (ur. 1980)
pisarka, blogerka, felietonistka. Jest autorką powieści „Kobieta (dość) doskonała”, „Biurwa” oraz najnowszej książki “30 sekund”. W ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona ukazała się jej „Furia mać!”. Publikuje felietony w „Wysokich Obcasach”, jest autorką Najlepszego bloga na świecie*. Wszędzie z pasją, energią i poczuciem humoru pisze o świecie z kobiecej perspektywy.

JULIUSZ KURKIEWICZ
dziennikarz i krytyk literacki związany z „Gazetą Wyborczą“, redaktor „Książki – magazyn do czytania“. Studiował dziennikarstwo i filozofię, publikował także w „Zeszytach literackich“ i „Tygodniku Powszechnym“.

LESKI właśc. PAWEŁ LESZOSKI (ur. 1981)
polski wykonawca tworzący muzykę z pogranicza dream popu i indie-folku, wokalista, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta. W 2015 ukazała się jego debiutancka płyta „Splot”, jednakże publiczność poznała go już wcześniej, przy okazji wydania epki Zaczyn w kwietniu 2014 roku. W październiku ubiegłego roku odebrał nagrodę Mateusza Trójki w kategorii muzyka rozrywkowa – Debiut roku.

TOMASZ ŁUBIEŃSKI (ur. 1938)
prozaik, dramaturg, eseista, tłumacz literatury pięknej, redaktor naczelny miesięcznika „Nowe Książki”. W 1976 roku ukazała się jego najgłośniejsza książka „Bić czy nie bić. O polskich powstaniach”. Ma w dorobku tom wierszy „Nieobecni nie mają racji” oraz kilkanaście sztuk teatralnych. Jest ojcem pisarza i publicysty Stanisława Łubieńskiego.

STANISŁAW ŁUBIEŃSKI (ur. 1983)
pisarz i publicysta. Ukończył kulturoznawstwo i ukrainistkę na UW. Publikował m.in. w „Lampie”, „Nowych Książkach” i „Dwutygodniku”. Jego najnowsza książka „Dwanaście srok za ogon” (Wydawnictwo Czarne) przyniosła mu nominacje do Paszportu „Polityki” oraz nagrody Nike. Prowadzi blog Dzika Ochota. Jest synem prozaika i dramaturga Tomasza Łubieńskiego.

JAKOBE MANSZTAJN (ur. 1982)
poeta i bloger. Za debiutancką książkę poetycką „Wiedeński high life” otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Kolejny tomik „Studium przypadku” przyniósł mu nominację do Nagrody Poetyckiej im. Szymborskiej. Ale popularność wśród szerokiego grona czytelników zdobył jako współautor dwóch pisanych z przymrużeniem oka książek pod szyldem „Make Life Harder”.

MARCIN MELLER (ur. 1968)
dziennikarz, felietonista, autor książek. Ukończył historię na UW. Jest gospodarzem programu „Drugie śniadanie mistrzów” w TVN 24. Wspólnie z żoną Anną Dziewit-Meller napisał „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”. Publikuje felietony na łamach „Newsweeka”. Wybór jego najlepszych tekstów dziennikarskich ukazał się pod tytułem „Sprzedawca arbuzów”.

MICHAŁ MEYER (ur. 1985)
polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie . Związany z teatrem STU w Krakowie, gdzie można oglądać go m. in. w „Hamlecie” i „Weselu”. Współpracował z wybitnymi reżyserami przy filmach „Wenecja”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Miasto 44”, „Sługi Boże” czy „Amok”. W telewizji debiutował w serialu „Czas honoru”.

MAGDA MOŁEK (ur. 1976)
dziennikarka i prezenterka telewizyjna, jedna z najbardziej lubianych gwiazd małego ekranu. Od lat związana z TVN. Współprowadzi „Dzień dobry TVN”, prowadzi także autorską serię wywiadów „W roli głównej” w TVN Style. Prowadziła m.in. festiwale w Opolu i Sopocie, galę wyborów Miss Polonia.

AGNIESZKA NIETRESTA-ZATOŃ (ur. 1974)
literaturoznawczyni, autorka książek: Małgorzata Hillar. Szkic monograficzny; Powołani na bunt. Transgresje polskich poetów XIX wieku, Pustostan oraz artykułów naukowych. Pisze opowiadania, blogi, uprawia webwriting i copywriting. Prywatnie matka dwojga dzieci, żona jednego męża, pani od polskiego kilku roczników gimnazjalistów. Uwielbia koty i robienie zdjęć, kocha wędrówki po górach, obserwowanie chmur i czytanie kryminałów.

MICHAŁ NOGAŚ (ur. 1978)
dziennikarz radiowy i prasowu, związany z „Gazetą Wyborczą“. Jeden z najpopularniejszych dziennikarzy literackich, przeprowadza wywiady z pisarzami, poleca książki, realizuje materiały wideo oraz audycje internetowe. Przez lata pracował w radiowej Trójce, gdzie stworzył m.in. audycję „Z najwyższej półki“.

NOVIKA – właściwie KATARZYNA NOWICKA (ur. 1974)
piosenkarka, autorka tekstów i i muzyki, dziennikarka radiowa, didżejka. Debiutowała solowo w 2006 roku albumem „Tricks of Life”. Wcześniej jej wokal usłyszeć można było na płytach Smolika, Fisza, zespołu FUTRO czy Vienio&Pele, a także na klubowych parkietach.

AGNIESZKA OBSZAŃSKA
dziennikarka radiowa, związana z Trójką. Współtworzy Radiowy Dom Kultury oraz audycje „Teren kultura“. Jest wydawczynią audycji poświęconych kulturze. Zajmuję się m.in. kinem, muzyką, sztuką współczesną. Brała udział w głośnym projekcie „Trójka przekracza granice“, dla którego nadawała relacje z USA. Lubi dalekie podróże, gra w koszykówkę.

DANIEL ODIJA (ur. 1974 r.)
pisarz i dziennikarz, autor powieści realistycznych ukazujących przemiany związane z transformacją ustrojową, dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Opublikował m.in. „Szklaną hutę“ i „Tartak“, teraz debiutuje jako scenarzysta komiksu.

JOANNA OLECH (ur. 1955)
autorka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży, absolwentka ASP w Warszawie. Krytyk literacki, teksty (nie tylko o książkach dla dzieci) publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Do jej najpopularniejszych książek należy „Dynastia Miziołków”, za którą otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

MICHAŁ OLSZEWSKI (ur. 1977)
pisarz, dziennikarz, autor reportaży. Laureat Nagrody im. Kapuścińskiego (2015) za „Najlepsze buty na świecie”, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Kierował działem reportażu „Tygodnika Powszechnego”. Obecnie jest szefem krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. W Wydawnictwie Znak właśnie ukazała się jego najnowsza powieść „#upał”.

ILONA OSTROWSKA (ur. 1974)
polska aktorka filmowa i teatralna. Ukończyła wrocławską filię krakowskiej PWST. Pracowała we Wrocławiu w Teatrze Polskim i Teatrze K2 oraz Teatrze Współczesnym w Warszawie. Zagrała w wielu polskich filmach i serialach. Szczególną popularność przyniosły jej rolę w filmach „Ile waży koń trojański”, „Cisza” , „Tulipany” oraz serialach „Bez tajemnic” i „Ranczo”.

MAGDALENA PARYS (ur. 1971)
powieściopisarka, laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej. Na stałe mieszka w Berlinie, opublikowała dobrze przyjęte powieści „Tunel“ i „Magik“. Dla literatury porzucieła dziennikarstwo. Przed rokiem na BBF premierę miała jej bestsellerowa powieść, inspirowana rodzinną historią „Biała Rika“.

AGATA PASSENT (ur. 1973)
polska felietonistka i dziennikarka. Od 1996 roku związana z miesięcznikiem “Twój STYL”, współprowadząca program o literaturze Xięgarnia. Autorka książek „Miastówka”, „Pałac wiecznie żywy”, „Dziecko? O matko!”, „Kto to Pani zrobił?”. Jest córką Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta. Prezes Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej.

DARIA PAWLEWSKA
współtwórczyni i redaktor naczelna magazynu kulturalno-kulinarnego KUKBUK. Pisała do „Gazety Wyborczej“, była copywriterką w znaczących agencjach reklamowych, felietonistką niszowych magazynów lajfstajlowych, autorką opowiadań. Jest pomysłodawczynią wydarzeń Lekcji Gotowania na BBF 2017.

MARTA PERCHUĆ-BURZYŃSKA
z wykształcenia romanistka i nauczyciel wymowy, z zamiłowania dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Z radiem związana od 1997 roku. Swoją przygodę zaczęła w warszawskiej rozgłośni radia Pogoda. Obecnie wydawca i prowadząca serwisów informacyjnych w Radiu TOK FM. Od siedmiu lat związana także z TVP Kultura.

MARIA PESZEK (ur. 1973 )
polska aktorka i piosenkarka. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych, telewizyjnych i teatralnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji. W 2005 roku rozpoczęła karierę muzyczną, tworząc widowisko muzyczne i płytę Miasto mania. Trzy lata później nagrała album Maria Awaria. W 2012 roku wydała trzeci album studyjny pt. Jezus Maria Peszek.

WALDEMAR PIASECKI
dziennikarz i pisarz, mieszka w Nowym Jorku. Od 30 lat aktywnie uczestniczy w polsko-żydowskich i żydowsko-chrześcijańskich relacjach i dialogu. Współpracuje z wieloma polskimi pismami, publikuje m.in. wywiady z takimi postaciami, jak Elie Wiesel, Jerzy Kosiński, Claude Lanzmann, Teddy Kollek. W ostatnich latach życia Jana Karskiego był koordynatorem działalności publicznej, a przede wszystkim przyjacielem. Autor trzytomowej biografii „Jan Karski. Jedno życie“.

MARIAN PILOT (ur. 1936)
powieściopisarz i nowelista, zajmuje się także pisanie słuchowisk i scenariuszy filmowych. Ukończył dziennikarstwo na UW. Debiutował w 1962 r. zbiorem opowiadań „Panny szczerbate”. Blisko pół wieku później zdobył nagrodą Nike za powieść „Pióropusz”. Jego najnowsza powieść „Niebotyki” ukazała się w lutym nakładem Wydawnictwa Literackiego.

PAWEŁ POTOROCZYN (ur. 1961)
polski menedżer kultury, dziennikarz, publicysta, przedsiębiorca i dyplomata. Założyciel Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, a także Lincoln Center Global Exchange in New York. Od 2008 do 2016 dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. Publikował m.in. w Rzeczpospolitej, Tygodniku Powszechnym i magazynie Brief. W roku 2013 wydał powieść “Ludzka rzecz”.

ANNA SAŃCZUK
z wykształcenia historyczka sztuki, krytyk i dziennikarka telewizyjna. Współautorka książki „Warszawa. W poszukiwaniu centrum”. Razem z Maciejem Ulewiczem prowadzi program „Kultura do kwadratu” na antenie Polsat News 2. Z zamiłowania projektuje i szyje biżuterię.

MARIUSZ SIENIEWICZ (ur. 1972)
prozaik i felietonista. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, trzykrotny finalista Paszportów „Polityki”, laureat Nagrody Literackiej Warmii i Mazur. Współtwórca i redaktor naczelny pisma „Portret”. Autor m.in. „Miasta szklanych słoni”, „Rebelii” i „Walizek hipochondryka”. W czerwcu 2017 roku, w ramach bloku „Premiery Big Book Festival” ukaże się jego najnowsza powieść „Plankton”.

MARZENA SOKOŁOWSKA- PARYŻ
doktor habilitowna, adiunkt w Zakładzie Literatury Brytyjskiej Instytutu Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się przemocą i cierpieniem literaturze i filmie, zjawiskiem traumy i dekonstruowaniem tożsamości narodowej Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów.

WOJCIECH STEFANIEC
grafik, rysownik, specjalista od barwy i konturu. Światy, które rysuje, cechuje niezwykła plastyczność. Autor wielu okładek książek i albumów muzycznych, wielokrotnie nagradzany. Autor komiksów takich jak „Alveum“, „Szanowny“ czu „NOIR“. Studiował i mieszka w Słupsku.

KASIA STOPARCZYK
dziennikarka radiowa, od piętnastu lat związana z Trójką. Autorka słynnych audycji z udziałem dzieci, m.in. „Zagadkowej niedzieli“ oraz cyklicznych „Politycy w piaskownicy“ i „Dzieci wiedzą lepiej“. Ukończyła Akademię Muzyczną, współtwórczyni spektakli i widowisk z udziałem dzieci.

AGNIESZKA SZYDŁOWSKA (ur. 1974)
polska dziennikarka radiowa i telewizyjna. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 2003 r. dziennikarka radiowej Trójki, gdzie od początku zajmuje się audycjami muzycznymi i kulturalnymi. Związana także z TVP Kultura, prowadziła programy o tematyce kulturalnej: “Pegaz”, “Po godzinach” i “Kinematograf”.

KRZYSZTOF TOMASIK
publicysta, autor książek, biografista i działacz. Związany z „Krytyką Polityczną“, autor audycji w TOK FM. Redaktor wydawanego przez Kampanię Przeciw Homofobii magazynu „Replika“, opublikował m.in. „Homobiografie“ i „Seksbomby PRL“.

MATEUSZ TROJAN
dziennikarz telewizyjny. Od 1999 roku związany z Telewizją Polską. Przez 17 lat w programie „Teleexpress” zajmował się informacjami kulturalnymi.

KATARZYNA TUBYLEWICZ (ur. 1974)
pisarka, kulturoznawczyni, tłumaczka literatury szwedzkiej. Autorka powieści „Własne miejsca”, „Rówieśniczki”, „Ostatnia powieść Marcela” oraz pomysłodawczyni i współredaktorka antologii „Szwecja czyta. Polska czyta”. Wiela Litera właśnie wydała jej najnowszą książkę „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”.

MAGDALENA TULLI (ur. 1955)
pisarka i tłumaczka. Debiutowała w 1995 roku powieścią „Sny i kamienie”, za którą otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, później pięciokrotnie znalazła się w finale Nike za „W czerwieni” (1999), „Tryby” (2004), „Skazę” (2007), „Włoskie szpilki” (2012) oraz „Szum”(2015).

AGATA TUSZYŃSKA (ur. 1957)
pisarka, poetka i reportażystka. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze AT. Jest autorką popularnych książek o teatrze i biografii. Do jej najgłośniejszych książek należą: „Ćwiczenia z utraty”, „Oskarżona: Wiera Gran” oraz „Tyrmandowie. Romans amerykański”. Ma w dorobku kilka zbiorów poezji.

MACIEJ ULEWICZ
dziennikarz radiowy i telewizyjny, wokalista i politolog. Przez dziesięć lat związany z radiem PiN, gdzie prowadził audycję muzyczną Ulewiczas. W 1990 r. założył rockową kapelę IMTM, której był wokalistą i liderem. Obecnie wspólnie z Anną Sańczuk prowadzi program „Kultura do kwadratu”. Samozwańczy krytyk teatralny i filmowy.

KRZYSZTOF VARGA (ur. 1968)
pisarz, krytyk literacki i dziennikarz, wieloletni redaktor działu kultury „Gazety Wyborczej”. Trzykrotny finalista Nike za „Tequilę” (2002), „Nagrobek z lastryko” (2008), „Gulasz z turula” (2009). Ta ostatnia przyniosła mu nagrodę czytelników Nike. Jego ostatnie książki to „Langosz w Juracie” oraz „Setka”, czyli zbiór najlepszych felietonów z „Dużego Formacie”.

WOJCIECH WIDŁAK (ur. 1957)
pisarz specjalizujący się w literaturze dziecięcej, któremu popularność przyniosła seria opowieści o Panu Kuleczce. Studiował stosunki międzynarodowe. Jako autor opowiadań dla dzieci zadebiutował w 1998 roku. Dziś ma w dorobku około trzydziestu książek oraz wiele prestiżowych nagród i nominacji m.in. Polskiej Sekcji IBBY.

KAROLINA WIGURA
szefowa działu politycznego Kultury Liberalnej. Studiowała socjologię, filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Adiunktka w Instytucie Socjologii UW, w trakcie habilitacji. Stypendystka m.in. wiedeńskiego IWM i GMF. Opublikowała książkę „Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki”

MARCIN WILK (ur. 1978)
dziennikarz, publicysta, krytyk i tłumacz. Ukończył polonistykę na UJ. Publikował m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Przekroju”, „Czasie Kultury” i „Lampie”. W 2010 r. ukazała się jego „W biegu… Książka podróżna. Rozmowy z pisarzami (i nie tylko)”. W 2015 r. opublikował biografię Anny Jantar „Tyle słońca”.

ŁUKASZ WOJTUSIK
dziennikarz, wydawca i szef krakowskiego newsroomu Grupy Radiowej Agory. W TOK FM prowadzi audycję „Krakowskie Przemieście“ oraz literacko-dyskusyjny cykl „Poczytalni“. Uznany za najlepszego dziennikarza kulturalnego w Małopolsce.

SYLWIA ZIENTEK (ur. 1974)
autorka powieści obyczajowych i historycznych, absolwentka Wydziału Prawa UW i Centrum Studiów Latynoamerykańskich. W 2013 roku nominowana do Angelusa za „Złudzenia, nerwice i sonaty”. W.A.B. właśnie wydało jej „Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty”, pierwszy tom wielopokoleniowej sagi rodziny warszawskich hotelarzy