BIG BOOK FESTIVAL 2016 // WIELKA UCIECZKA

PIĄTEK, 10 CZERWCA
GODZ. 22.30

Hamlet#casting
Wydarzenie Otwarcia
Odważny eksperyment, w którym wzięło udział ponad 20 popularnych aktorów i aktorek. Z szekspirowskim monologiem wszech czasów zmierzyli się m.in. Adam Ferency, Eryk Lubos, Katarzyna Herman, Olga Bołądź, Redbad Klijnstra, Antoni Pawlicki i wielu innych.
W roli głównej: Julian Świeżewski. Muzykę na żywo zagrali: Leski i Skubas.
Reżyseria: Anna Król.
Spektakl był częścią globalnego projektu ShakespeareLives.
Partnerami wydarzenia byli British Council i UNIQA
PT, 22.30, PAŁAC SZUSTRA, AMFITEATR

SOBOTA, 11 CZERWCA
GODZ. 10.00

LITERACKIE SANATORIUM
Sprawdź, który fragment „Czarodziejskiej góry” najszybciej cię wyleczy. Pięć nastrojów i pięć kuracji. Czytał Przemysław Bluszcz.
SB-ND, 11-12.06, GODZ. 10.00, Amfiteatr, UWAGA – ZAPISY!

GODZ. 12.00
PORĄB I PŁYŃ
O czym skrycie marzą współcześni drwale i dlaczego Norwegowie piszą najlepsze powieści. O chłopięcej kruchości i męskiej sile z Larsem Myttingiem, autorem premierowej „Płyń z tonącymi” rozmawiał Paweł Goźliński.
SB, 11.06, GODZ. 12.00, Namiot

UWAGA: PREMIERA! ŁASKUN
W domu sędziego policjant odkrywa makabryczną inscenizację i sam staje się podejrzany. Czy w kryminałach wszystko już było i czy zawsze chodzi o to, żeby się bać Katarzynę Puzyńską pytała Małgorzata Halber.
SB, 11.06, GODZ. 12.00, Koncertowa

BEZSENNE NOCE
W nowych dziennikach Józef Hen znów zmagał się ze światem. Czy długie życie pozwala pogodnie patrzeć w przyszłość? Jeśli historie piszą zwycięzcy, czy nie lepiej czytać przegranych? Grażyna Lutosławska pytała pisarza o to, co było, jest i będzie.
SB, 11.06, GODZ. 12.00, Amfiteatr

ZWYCZAJNE SZALEŃSTWO
Jacek Dehnel i Zośka Papużanka piszą o kanonach piękna, sukcesu i normalności. Ale ich bohaterami są odszczepieńcy. Co wynika z wolności wariatów? I co tracimy żyjąc potulnie pytał Tomasz Stawiszyński.
SB, 11.06, GODZ. 12.00, Salon

JUTRO IDZIEMY DO KINA
Wyprawa tropem gwiazd przedwojennego kina. Gdzie nagrywała Pola Negri, Wanda Jakubowska i Jerzy Toeplitz szykowali rewolucję i gdzie rodziła się propaganda kina artystycznego. Na finał – specjalna wystawa w Fotoplastikonie. Prowadził Jerzy S. Majewski, autor „Spacerownika po filmowej Warszawie”.
SB, 11.06, GODZ. 12.00

SZEKSPIR GREAT ESCAPE
Specjalnie dla festiwalu Room Escape Warszawa ® przygotował zabawę „Wielka ucieczka Szekspira”. Czas akcji: Anglia elżbietańska. Miejsce: gabinet, w którym poeta wszech czasów tworzył i pozostawił cenne wskazówki. Zanim wejdziesz do gry, przypomnij sobie, kogo kochał Romeo, jakie słynne słowa wypowiedział Hamlet i z kim walczył Makbet. Pokój ucieczki (z ang. escape room) to zespołowa gra przygodowa. Aby wydostać się z gabinetu, trzeba rozwikłać łamigłówki, otworzyć skrytki i świetnie się bawić. Czasu jest niewiele, czy uda się rozwiązać wszystkie zadania? Gra dla dużych i małych (45 min.).
SB, 11.06, GODZ. 12.00-20.00, Gabinet Szekspira (jedna gra trwa 45 min., zaczynamy o każdej pełnej godzinie)

KUCHNIA MOBILNA KUKBUK
Wędrująca stacja kulinarna zbliża ludzi i pozwala dzielić się posiłkiem. Nabij kolbę, przypraw i poczęstuj nieznajomego, a poczujesz, jak pękają lody i rozwiązują się języki. Dowiedz się, jak najprostsze pokarmy dają życie, stanowią nowe źródła energii i ekologiczne budulce.
SB, 11.06, GODZ. 12.00-16.00, Patio
GODZ. 14.00

WOJNA NA ZAWSZE
Dwadzieścia lat po wojnie w Bośni reporter, który był świadkiem bestialstwa, wraca, by opisać dalsze losy ofiar. Czy dziennikarz ma prawo walczyć o prawdę? Brytyjskiego korespondenta Eda Vulliamy’ego pyta Michał Kukawski.
SB, 11.06, GODZ. 14.00, Namiot

ŻYCIE NIEWARTE ŻYCIA
O wojennej eliminacji chorych, pochodzeniu zła, umysłach oprawców i życiu po zbrodni szwedzki autor powieści „Wybrańcy” Steve Sem-Sandberg mówi Jerzemu Sosnowskiemu.
SB, 11.06, GODZ. 14.00, Amfiteatr

BUNT CZYTELNIKÓW
Coraz więcej kampanii czytelniczych, coraz agresywniejsza promocja. Książki jako produkt, literatura jako towar. Dlaczego czytamy coraz mniej? Rozmawiali: Renata Kuryłowicz, Konstanty Kot Przybora, Roman Bielecki OP i Anna Król.
SB, 11.06, GODZ. 14.00, Salon

WIECZNE DZIECI
Od czego zaczęło się pisanie, skąd w pisarzu wrażliwość i jak literatura pozwala pozostać dzieckiem. O źródłach twórczości i wyrobraźni z autorami rozmawiała Kasia Stoparczyk. Pytania zadawały także dzieci. Gośćmi byli m.in. Zośka Papużanka i Magdalena Parys.
SB, 11.06, GODZ 14.00, Koncertowa

SZYMANOWSKI. ANATOMIA UTWORU
„Król Roger” Karola Szymanowskiego. Opera czy misterium? Arcydzieło czy utwór pęknięty? A może dzieło życia, po którym kompozytor już „nic takiego nie potrafił napisać”. Anatomii jednego utworu dokonał Tomasz Cyz.
SB, 11.06, GODZ. 14.00, Videoteatr

W POGONI ZA STRYJEŃSKĄ
Spacer z fragmentami dzienników Zofii Stryjeńskiej. Którą z kamienic na Rynku Starego Miasta wciąż zdobi jej polichromia. Gdzie bywała, piła kawę i robiła skandale. Co pokazała w Zachęcie. Warszawskie ślady „księżniczki sztuki polskiej” odsłoniła Marlena Salwowska (Ciekawi Warszawy).
SB, 11.06, GODZ. 14.00

GODZ. 16.00
KRANIEC ŚWIATA
O Nową Fundlandię – krainę ludzi krnąbrnych i zawziętych, zawieszoną między magią a rzeczywistością i o sprawy, które zdarzają się tylko na krańcu świata, Michał Nogaś pyta pisarza i poetę Michaela Crummey’a.
SB, 11.06, GODZ. 16.00, Namiot

COMEBACK OBOJGA NARODÓW
Można zawrócić czas i sprawić, że XVII-wieczną trylogię o Rzeczypospolitej czyta Polska i Litwa. Co sprawia, że znów kochamy powieści historyczne Magdzie Mołek opowiadała autorka Kristina Sabaliauskaitė.
SB, 11.06, GODZ. 16.00, Amfiteatr

KSIĄŻKA, KTÓRA ZMIENIŁA ŚWIAT
MEIN KAMPF. PROPAGANDA
Stworzona przez Adolfa Hitlera podstawa ideologii nazistowskiej to jedna z najgorzej napisanych książek w historii. Jak stała się bestsellerem i przyniosła autorowi fortunę wyjaśniał Bogusław Wołoszański.
SB, 11.06, godz. 16.00, Salon

UWAGA: PREMIERA! DOMINO
Wybucha wojna i trójmiejski przestępca postanawia zachować się porządnie – wyrusza na front. Wielka historia wszystko komplikuje. O uwikłane pokolenie, jego dramaty i wolę przetrwania Anna-Dziewit Meller pytała Michała Piedziewicza.
SB, 11.06, GODZ. 16.00, Koncertowa

MYCIELSKI. NA POCZĄTEK
Iwaszkiewicz uważał go za najinteligentniejszego człowieka, jakiego poznał. Miłosz u nikogo nie spotkał tak wielkiego dystansu do siebie i świata. O wolności wewnętrznej jednego z mistrzów muzyki i literatury XX w. opowiadał Radosław Romaniuk.
SB, 11.06, GODZ. 16.00, Videoteatr

KUCHENNE OPOWIEŚCI. ZIARNKO GRANATU
Dlaczego ziarnko granatu może decydować o życiu i co zupa z soczewicy ma wspólnego z dworem sułtańskim? Zmysłowy świat Wschodu i Południa, symbolika tradycyjnych pokarmów w opowieściach Grupy Studia O. Opowiadali: Agnieszka Aysen Kaim i Małgorzata Litwinowicz. Na lutni oud grał Mateusz Szemraj.
SB, 11.06, GODZ. 16.00, Patio

POWROTY DĄBROWSKIEJ
W lutym 1945 r. Maria Dąbrowska wraca do stolicy. W opowiadaniu „Pielgrzymka do Warszawy” opisuje panoramę zrujnowanego miasta. Idziemy tropem jej przeżyć i rycin Tadeusza Kulisiewicza, które pomogą zrozumieć, jak wojna odmieniła stolicę. Prowadziła Małgorzata Chomicz-Mielczarek (Ciekawi Warszawy).
SB, 11.06, GODZ. 16.00

GODZ. 18.00
MIASTO ZE ZŁOTA
W Delhi pojawiły się demony chciwości. O tym, czy możliwe są sprawiedliwe miasta i czy czeka nas bunt ubogich pisarz Rana Dasgupta opowiadała Łukaszowi Wojtusikowi.
SB, 11.06, GODZ. 18.00, Namiot

HARDA
Co nas kręci w Piastach, dlaczego przegapiamy najciekawsze wątki polskiej przeszłości i kim była Świętosława – harda Polka, która władała Szwecją, Danią, Norwegią i Anglią. Z Elżbietą Cherezińską, gwiazdą powieści historycznych, rozmawiał Mateusz Trojan.
SB, 11.06. GODZ. 18.00, Amfiteatr

PIEKŁO HIPSTERSTWA
Zaglądamy w duszę hipstera. Kim jest ten estetyczny opozycjonista bez etatu, rowerzysta i psiarz popijający prosecco, a od niedawna chodzący na demonstracje? Czy to moda stała się postawą, czy odwrotnie? Karolina Korwin-Piotrowska ciągneła za język Kubę Wojtaszczyka.
SB, 11.06, GODZ. 18.00, Salon

KSIĄŻKA, KTÓRA ZMIENIŁA ŚWIAT.
KAPITAŁ. KRYTYKA
Najgłośniejszą książkę ekonomiczną opublikował w 1876 r. Marks, a uzupełnił Engels. Doprowadziła do rewolucji. Jak ta krytyka kapitalizmu ma się do ery globalizacji i czym się różni proletariusz od prekariusza wyjaśnia Rafał Woś.
SB, 11.06, godz. 18.00, Koncertowa

GODZ. 20.00
SAMO ZŁO
Autentyczne cierpienie, udokumentowane zbrodnie, o których lubimy czytać po latach, ale gdy się dzieją – odwracamy oczy. Jak zmienia się poskie zło i co mówi o nas? Tomasz Sekielski rozmawiał z Łukaszem Orbitowskim, Justyną Kopińską i Przemysławem Semczukiem.
SB, 11.06, GODZ. 20.00, Namiot

TE RZECZY. O SEKSIE WPROST.
Jak wypada polska seksualność na papierze? Grażyna Plebanek, Agnieszka Wolny-Hamkało i Marta Masada w rozmowie o tym, jak nazywać zmysłowość, żeby nie wyszło tanio i banalnie. I kto robi to lepiej – one czy oni? O erotyce w pisaniu rozmawiała Anna Luboń.
SB, 11.06, GODZ. 20.00, Amfiteatr
Niedziela, 12.06

GODZ. 10.00
LITERACKIE SANATORIUM

Sprawdź, który fragment „Czarodziejskiej góry” najszybciej cię wyleczy. Pięć nastrojów i pięć kuracji. Czytał Przemysław Bluszcz, słuchanie tylko w pozycji leżącej
SB-ND, 11-12.06, GODZ. 10.00, Amfiteatr, UWAGA – ZAPISY!

ŚNIADANIE NA TRAWIE
Co jadają z rana bohaterowie wielkich powieści i kto nie pisze na pusty żołądek. Anegdoty i śniadania według receptur z książki „Dzień dobry” serwowała Małgosia Minta. Pytała i pomagała Daria Pawlewska.
ND, 12.06, GODZ. 10.00, Patio
GODZ. 12.00

W SAMO POŁUDNIE. REKORD ŚWIATA W CZYTANIU
Czytaliśmy razem pod gołym niebem.
ND, 12.06, GODZ. 12.00

NOC DYKTATORA
O nieistniejącym testamencie Kaddafiego i otchłani po terrorze. O tym, jak się kocha, żyje i tęskni w cieniu fanatyzmu mówił Piotrowi Kieżunowi pisarz algierski i krytyk religijnej nienawiści – Yasmina Khadra.
ND, 12.06, GODZ. 12.00, Namiot

UWAGA: PREMIERA!
POSKROMIENIE ZŁOŚNICY. DZIEWCZYNA JAK OCET
Anne Tyler napisała nową wersję „Poskormienia złośnicy“. Czy współczesna feministka Kate – poświęci się dla mężczyzny, w dodatku – imigranta? O adaptacjach Szekspira opowiada Roman Pawłowski, fragmenty interpretowała Agnieszka Żulewska.
ND, 12.06, GODZ. 12.00, Amfiteatr

KUCHNIA MOBILNA KUKBUK
Wędrująca stacja kulinarna zbliża ludzi i pozwala dzielić się posiłkiem. Nabij kolbę, przypraw i poczęstuj nieznajomego, a poczujesz, jak pękają lody i rozwiązują się języki. Dowiedz się, jak najprostsze pokarmy dają życie, stanowią nowe źródła energii i ekologiczne budulce.
ND, 12.06, GODZ. 12.00-16.00, Patio

SZEKSPIR GREAT ESCAPE
Specjalnie dla festiwalu Room Escape Warszawa ® przygotował zabawę „Wielka ucieczka Szekspira”. Czas akcji: Anglia elżbietańska. Miejsce: gabinet, w którym poeta wszech czasów tworzył i pozostawił cenne wskazówki. Zanim wejdziesz do gry, przypomnij sobie, kogo kochał Romeo, jakie słynne słowa wypowiedział Hamlet i z kim walczył Makbet. Pokój ucieczki (z ang. escape room) to zespołowa gra przygodowa. Aby wydostać się z gabinetu, trzeba rozwikłać łamigłówki, otworzyć skrytki i świetnie się bawić. Czasu jest niewiele, czy uda się rozwiązać wszystkie zadania? Gra dla dużych i małych (45 min.).
SB-ND, 11-12.06, GODZ. 12.00-20.00, Gabinet Szekspira
GODZ. 14.00

WIELKI GŁÓD
Jak to możliwe, że gdy jedni wyrzucają tony jedzenia, inni co dzień walczą o przetrwanie. Dlaczego setki milionów ludzi wciąż głodują i czy da się z tym coś zrobić. Z argentyńskim reporterem Martínem Caparrósem rozmawiał Dariusz Rosiak.
ND, 12.06, GODZ. 14.00, Namiot

POKÓJ W HOTELU MARIGOLD
Dokąd podróżujemy czytając i dlaczego wierzymy, że tam bylibyśmy szczęśliwsi? Jak dobrze opowiedziane historie pomagają iść przez życie mówiła Marcie Strzeleckiej brytyjska pisarka Deborah Moggach.
ND, 12.06, GODZ. 14.00, Amfiteatr

WARSZAWA-BERLIN. DYKATURA SZCZĘŚCIA
Jak politycy i wizjonerzy wprowadzali w miastach nowy ład, a z nim nowego człowieka. O sensie projektowania szczęśliwych miast z architektami Grzegorzem Piątkiem i Kerstin Gust rozmawiał Artur Celiński.
ND, 12.06, GODZ. 14.00, Salon

KSIĄŻKA, KTÓRA ZMIENIŁA ŚWIAT
KORAN. OBJAWIENIE
Księga Islamu objawiona prorokowi Muhammadowi miała zreformować ludzkość. Jest sumą zasad wiary i norm obrzędowych. Dlaczego stała się najbardziej spornym tekstem naszych czasów i jak czytać ją ze zrozumieniem opowiadała Patrycja Sasnal.
ND, 12.06, GODZ. 14.00, Koncertowa

KILAR. DWIE TWARZE
Mówił: “Jestem jak dr. Jekyll i Mr. Hyde”. Polskę kochał, w Hollywood robił karierę. Raz silny i szalony, innym razem skupiony i wycofany. Skomplikowany geniusz, koneser perfum, krawatów i podróży po świecie. W muzyce wierny tylko sobie. O Wojciechu Kilarze mówi Maria Wilczek-Krupa.
ND, 12.06, GODZ. 14.00, Videoteatr

W PARKU BŁĘKITNEJ MARKIZY
Park Morskie Oko założyła – jako ogród romantyczny – Błękitna Markiza. Ostatni właściciele – Szustrowie pozostawili tu pałac i grobowiec. Jak park przetrwał wojnę, kto pisał o nim wiersze, zjeżdżał tu na sankach i jakie ryby łowi się dziś w stawie opowiada Kamila Gelert (Ciekawi Warszawy).
ND, 12.06, GODZ. 14.00
GODZ. 16.00

ŚMIAĆ SIĘ CZY BIĆ
Współczesna Rosja jako połączenie kryminału, thrillera i antyutopii. Dmitrij Bykow elektryzuje satyrycznymi komentarzami. O tym, jaką przyszłość wróży Rosjanom, opowiadał Łukaszowi Jasinie.
ND, 12.08, GODZ. 16.00, Namiot

TURNIEJ NIEWIEDZY O HENRYKU SIENKIEWICZU
Zabawa dla fanów i niezorientowanych. Co o wiemy o najpopuarniejszym polskim pisarzu, a co nam się tylko wydaje? Dowcipne pytania, łamigłówki, nagrody i emocje rodem z „Wielkiej Gry“. Pytają eksperci – Ryszard Koziołek i Jolanta Sztachelska. A Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek szukają prawidłowych odpowiedzi wraz z publicznością. Prowadzi z klasą – Agnieszka Obszańska.
ND, 12.06, GODZ. 16.00, Amfiteatr

UWAGA: PREMIERA! BIAŁA RIKA
Były sobie dwie niemieckie bliźniaczki, które pokochały tego samego Polaka… Jak wybory przodków żyją w kolejnych pokoleniach opowiadała Sylwii Chutnik autorka Magdalena Parys.
ND, 12.06, GODZ. 16.00, Salon

UWAGA: PREMIERA! WSZYSTKIE ŚMIERCI DZIADKA JURKA
Jak spryt i humor pozwolił dziadkowi przetrwać czas wojny i zniewolenia, o chodzeniu po śladach dzieciństwa opowiadał Wojciechowi Kuczokowi debiutujący w Polsce Matthias Nawrat.
ND, 12.06, GODZ. 16.00, Koncertowa

PANUFNIK. SIŁA ODMOWY
Dokąd Andrzej Panufnik uciekał od znanych patentów na symfonikę, jak nadał muzyce własny rytm i temperaturę, i jak znalazł uznanie daleko od domu. O życiu i muzyce oddającej harmonię wszechświata mówi Adam Suprynowicz.
ND, 12.06, GODZ. 16.00, Videoteatr

KUCHENNE OPOWIEŚCI. DOSTATEK PÓŁNOCY
Legenda o krainie obfitości powstała nad chłodnymi wodami Północy. Im mniej jedzenia, tym więcej w nim dostatku. Grupa Studnia O. snuje opowieści o krainach, gdzie ziarnami wzywa się na duchowe uczty, a maślana czarownica przemienia żyzne łąki. Opowiadali: Beata Frankowska i Małgorzata Litwinowicz. Na skrzypcach grała Olena Yeremenko.
ND, 12.06, GODZ. 16.00, Patio

NA TROPIE TOLKA BANANA
Gdzie się zamelinowała banda Klondike, którędy najbliższej do gabinetu dentystycznego i gdzie przy Dąbrówki elegancko pomieszkiwał Julek. 60 lat po premierze spacerowaliśmy z książką „Stawiam na Tolka Banana”. Prowadziła Małgorzata Karolina Piekarska (Ciekawi Warszawy).
ND, 12.06, GODZ. 16.00

GODZ. 18.00
CAR KRYMINAŁÓW
To koniec serii o rosyjskim Sherlocku. Co teraz czytać będą Rosjanie zakochani w zbrodniach z epoki carów i jak mit złotych czasów chwyta za gardło dzisiejszą Rosję z Borisem Akuninem rozmawiała Renata Kim.
ND, 12.06., GODZ. 18.00, Namiot

UWAGA: PREMIERA! OBY CIĘ MATKA URODZIŁA
Wydłuża się ludzkie życie, a z nim – starość. Dlaczego tak trudno być dorosłym dzieckiem słabnącego rodzica i czy starość matek odbiera młodość córkom Vedrana Rudan mówiła Paulinie Wilk.
ND, 12.06., GODZ. 18.00, Amfiteatr

BETONOWA UTOPIA
W blokowiskach PRL i NRD miało zamieszkać szczęście. Dokąd odeszli lokatorzy utopii? W jaki sposób artyści odczarowują wielkie osiedla z badaczami i aktywistami Hajo Toppiusem, Luise Scholl oraz Beatą Chomątowską rozmawiała dziewczyna z bloku – Sylwia Kawalerowicz.
ND, 12.06, GODZ. 18.00, Salon

KTO UKRADŁ NIEMCOM LITERATURĘ?
Kto pisze najważniejsze książki w Niemczech? Dlaczego zachwyt wzbudzają autorzy o różnych korzeniach etnicznych, którym język niemiecki do niedawna był obcy. I czy literatura w ogóle może być narodowa? Mówili pisarze-przybysze: Katia Petrowska i Matthias Nawrat oraz tłumaczka Alicja Rosenau. Pytał Marcin Wilk.
ND, 12.06, GODZ. 18.00, Koncertowa

SZEMRANA WARSZAWA
Inspirowana książkami Stanisław Milewskiego wyprawa do przedwojennego półświatka, złodziejskich specjalności, rozrywek terrorystów i afer kryminalnych. Opowieść snuta żargonem typowym dla panów i pań „wątpliwej koniunktury“. Prowadził Michał Kwiatkowski (Warszawa Ukryta).
ND, 12.06, GODZ. 18.00, UWAGA – ZAPISY! spotkania@big-book.pl
GODZ. 20.00

ZUZANNA. Słuchowisko o Ginczance
Wydarzenie zamknięcia

Pewien dziennikarz po latach odkrywa twórczość Zuzanny Ginczanki – wybitnej poetki żydowskiego pochodzenia, która zmarła w 1944 r. Wiersze pochłaniają go. Szuka aktorki, która mogłaby niemal stać się Ginczanką. Usłyszeiśmy m.in.: Maję Komorowską, Marię Maj, Mirosława Konarowskiego, Przemysława Stippę i Marię Dębską. Każdy widz usłyszał jeden specjalnie wybrany wiersz. Scenariusz: Jarosław Mikołajewski, reżyseria: Tomasz Cyz.
ND, 12.06, GODZ. 20.00, Amfiteatr