BORIS AKUNIN
Jeden z najpoczytniejszych autorów piszących po rosyjsku. Jest Gruzinem, tworzy pod japońskim pseudonimem. Stworzył bestsellerową serię, której bohaterem jest Erast Fandorin, rosyjski Sherlock Holmes. Jesienią ostatnia część cyklu ukaże się w Polsce.

ROMAN BIELECKI OP
Dominikanin, redaktor naczelny “W Drodze” – miesięcznika poświęconego życiu chrześcijańskiemu, wydawanego od lat 70. Nowocześnie edytowany magazyn jest dostępny m.in. w wersji elektronicznej, aktywny w mediach społecznościowych, a jego czytelnictwo rośnie. Ojciec jest autorem wielu wywiadów i artykułów. Razem z zespołem miesięcznika porusza aktualne, społeczno-kulturalne tematy, strategię wydawniczą magazynu określa tak: “Słuchamy, czym ludzie żyją”. Na BBF weźmie udział w dyskusji o BUNCIE CZYTELNIKÓW.

PRZEMYSŁAW BLUSZCZ
Aktor filmowy i teatralny. Studiował lalkarstwo, występował w teatrach w Legnicy, Wrocławiu, Warszawie. Wielokrotnie nagradzany za rolę w „Balladzie o Zakaczawiu“.
Na BBF czyta „Czarodziejską górę“ Tomasza Manna w Sanatorium Literackim.

JERZY BRALCZYK
Największy, obok prof. Miodka, autorytet w dziedzinie języka polskiego. Językoznawca, członek Rady Języka Polskiego, wykłada w SWPS i na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Kolekcjonuje edycje „Pana Tadeusza“, posiada wysokie odznaczenia państwowe. Na BBF weźmie udział w Teletunieju Niewiedzy o Henryku Sienkiewiczu.

DMITRIJ BYKOW
Jeden z najbarwniejszych i wyrazistych intelektualistów rosyjskich. Pisarz, poeta, publicysta i satyryk. Pisze powieści z elementami fantastyki, a także biografie (m.in. Borysa Pasternaka), prowadzi popularną audycję radiową. Uznawany za ważny głos opozycji antyputinowskiej. W Polsce ukazało się „Uniewinnienie“, a jesienią do księgarń trafi przekład futurystycznej powieści „ŻD“.

MARTÍN CAPARRÓS
Argentyński dziennikarz i pisarz. Pracował w radiu, telewizji i prasie. Od lat stale podróżuje. Jest autorem ponad dwudziestu książek tłumaczonych na wiele języków. Mieszkał w Paryżu, gdzie studiował historię, Madrycie i Nowym Jorku. Tłumaczył również dzieła Woltera i Szekspira. Autor globalnego reportażu „Głód”. Teraz tworzy powieść si-fi o przyszłości, w której nie potrzebujemy już naszych ciał.

ARTUR CELIŃSKI
Ekspert od polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast. Promotor innowacji w zarządzaniu politykami publicznymi i wprowadzaniu narzędzi dialogu obywatelskiego. Politolog, komentator życia publicznego. Związany z redakcją Res Publica Nova. Poprowadzi rozmowę z Grzegorzem Piątkiem i Kerstin Gust.

ELŻBIETA CHEREZIŃSKA
Pisarka, zasłynęła tworząc serie bardzo popularnych powieści historycznych związanych z historią Polski i Skandynawii. Opublikowała m.in. „Koronę śniegu i krwi“, „Sagę Sigurn“, a także głośny „Legion“. Na Big Book Festival premierowo prezentować będzie pierwszy tom najnowczej powieści – „Harda“, po raz pierwszy w centrum opowieści umieściła kobietę. Z wykształcenia jest teatrolożką, napisała także biografię Szewacha Weissa oraz dzienniki Etki Daum.

SYLWIA CHUTNIK
Pisarka, aktywistka, feministka. Założycielka Fundacji MaMa. Trudno wyobrazić sobie współczesną literaturę polską bez „Kieszonkowego altasu kobiet“, a polskie życie społeczno-polityczne bez jej barwnych wystąpień. Ostatnio opublikowała „Jolantę“. Na BBF poprowadzi rozmowę z Magdaleną Parys o jej nowej powieści „Biała Rika“.

MICHAEL CRUMMEY
Poeta i pisarz wierny ojczystej Nowej Fundlandii, gdzie wciąż mieszka z rodziną. W powieściach zawieszonych między realnością a magią przybliża losy wyspiarzy na przestrzeni stuleci. W Polsce ukazały się jego słynne powieści: „Dostatek“, „Pobojowisko“ i „Sweetland“. W maju do księgarń trafia pierwsza jego książka prozatorska – „Rzeka złodziei“. Do Polski przyjeżdża po raz pierwszy.

TOMASZ CYZ
Eseista, krytyk muzyczny, studiuje reżyserię. Autor przedstawień, m.in. „ Pasja-fragmenty wg pasji według św. Łukasza” Pendereckiego, „Zonata Kreutzerowska” czy „Clarissima”. W latach 2009-2013 redaktor naczelny dwutygodnik.com, od 2013 redaktor naczelny miesięcznika „ruch muzyczny”. Na BBF premierowo pokaże wyreżyserowane przez siebie słuchowisko „Zuzanna” o Ginczance.

RANA DASGUPTA
Salmam Rushdie uznał go za jednego z najbardziej obiecujących pisarzy hinduskich. Urodził się w brytyjsko-indyjskiej rodzinie, od 2000 r. mieszka w Delhi. W Polsce ukazała się jego powieść „Solo”, a niedawno reportaż ze stolicy Indii poświęcony nowemu bogactwu i nowym wymiarom biedy – „Delhi. Stolica ze złota i snu”. Do Polski przyjeżdża po raz pierwszy.

DEHNEL JACEK
Poeta, prozaik i tłumacz. Bardzo ceniony na historyczne stylizacje literackie. Opublikował m.in. powieści “Lala”, “Saturn”, “Matka Makryna”. Przełożył na język polski “Wielkiego Gatsby’ego”. Z Piotrem Tarczyńskim opublikował – pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa – świetnie przyjęty kryminał “Tajemnica domu heclów”. Najnowsza powieść “Krivoklat” opowiada o człowieku, który walczy o swoje przekonania i regularnie ląduje w szpitalach psychiatrycznych. Autor weźmie udział w rozmowie kanonach i szaleństwie z Zośką Papużanką.

ANNA DZIEWIT-MELLER
Pisarka, blogerka i dziennikarka. Opublikowała m.in. „Gaumardżos. Opowieści z Gruzji” (wspólnie z Marcinem Mellerem), powieść „Disko”, a ostatnio świetnie przyjętą „Górę Tajget”. Pracowała m.in. w TVN, gdzie polecała książki. Prowadzi własny literacki kanał video-blogowy bukbuk.pl. Na BBF poprowadzi rozmowę o nowej książce Michała Piedziewicza.

PAWEŁ GOŹLIŃSKI
Dziennikarz, redaktor i pisarz. Od lat związany z „Gazetą Wyborczą“, redaktor naczelny „Książek. Magazynu do czytania“, redaktor naczelny wydawnictwa Agora. W 2005 r. ukazała się jego książka „Bóg Aktor. Romantyczny teatr świata“, potem powieść „Jul“, a ostatnio „Dziady“. Na BBF poprowadzi rozmowę z Larsem Myttingiem.

KERSTIN GUST
Architektka i kuratorka, mieszka w Berlinie. Jest dyrektor zarządzającą Gust & Grünhagen, gdzie tworzy projekty architektoniczne, artystyczne i urbanistyczne w przestrzeni miejskiej. Autorka i koordynatorka wielu projektów, zajmuje się także edukacją. Porozmawia z Grzegorzem Piątkiem o tym, czy możliwe jest projektowanie miast szczęśliwych – na przykładzie Warszawy i Berlina.

MAŁGORZATA HALBER
Dziennikarka muzyczna, prezenterka telewizyjna, autorka książek. Opublikowała głośną, autobiograficzną powieść „Najgorszy człowiek na świecie“ o walce z nałogiem, a następnie lajfstajlowy komiks „Kołonotatnik z bohaterem“. Na BBF poprowadzi rozmowę z Katarzyną Puzyńską o jej nowej książce „Łaskun“.

JÓZEF HEN
Rocznik 1923. Pisarz, poeta, reżyser, dramaturg i publicysta. Jeden z mistrzów polskiej literatury XX i XXI wieku. Debiutował w wymyślonej przez Janusza Korczaka gazecie pisanej przez dzieci i dla dzieci. O swym dzieciństwie pisał po latach w „Nowolipiu“, przeżycia wojenne zawarł m.in. w powieści „Nikt nie woła“. Jest autorem wielu scenariuszy i słynnych dzienników, których najnowczy tom „Powrót do bezsennych nocy“ właśnie trafia do księgarń.

ŁUKASZ JASINA
Łukasz Jasina – historyk, filmoznawca z doktoratem i publicysta, członek zespołu “Kultury Liberalnej”, wykładał m.in. w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społeczej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Poprowadzi spotkanie z Dmitrijem Bykowem.

SYLWIA KAWALEROWICZ
Redaktor naczelna magazynu “Aktivist”, entuzjastka kultur miejskich i street-artu. Nieustannie wypatruje w mieście nowych form życia i kultury. Mieszka na jednym z warszawskich blokowisk i o życiu w wielkiej płycie porozmawia z gośćmi z Niemiec i Polski.

YASMINA KHADRA
Jeden z najważniejszych autorów algierskich. Urodził się na Saharze, był oficerem, a publikował pod żeńskim pseudonimem, by uniknąć cenzury. Naprawdę nazywa się Mohammed Moulessehoul. W 2000 r. odszedł z wojska i wyemigrował do Paryża. Jest autorem kilkunastu powieści, już pierwsza – „Jaskółki z Kabulu” dała mu międzynarodowe uznanie. Jego najnowsza książka to „Ostatnia noc Kaddafi’ego”.

PIOTR KIEŻUN
Szef działu „Czytając” w tygodniku Kultura Liberalna. Historyk idei, studiował socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze o francuskiej kulturze i społeczeństwie, zajmuje się związkami literatury i polityki w XX w. W latach 2008-2015 pracował w Instytucie Książki. Na BBF poprowadzi spotkanie z Yasminą Khadrą

RENATA KIM
Dziennikarka i publicystka tygodnika „Newsweek”. Pracowała też we „Wprost”, „Przekroju” i „Dzienniku”. Zaczynała od radia. Przez kilkanaście lat była związana z rozgłośniami: RMF FM, Trójką i Sekcją Polską BBC. Nie może żyć bez sportu. Uprawia taekwondo w jeździ na snowboardzie, gra w golfa. Na BBF poprowadzi spotkanie z Borisem Akuninem.

JUSTYNA KOPIŃSKA
Dziennikarka i reporterka związana z “Dużym Formatem”, nagrodzona m.in. Grand Press i nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Publikuje matriały związane z tematyką kryminalną, prawem karnym, więziennictwem. Opublikowała m.in. “Opis przyczyn przemocy w sierocińcu siostry Bernardetty”, a niedawno – “Polska odwraca oczy”. Będzie rozmawiać z Tomaszem Sekielskim o tym, jak się zmienia polskie zło.

KAROLINA KORWIN-PIOTROWSKA
Dziennikarka i felietonistwa radiowa, telewizyjna i internetowa. Specjalizuje się m.in. w kulturze i showbiznesie. Opublikowała książki „Bomba, czyli alfabet polskiego szołbiznesu” oraz „Ćwiartka raz”. W TVN Style prowadzi program „Magiel towarzyski”. Na BBF porozmawia z Kubą Wojtaszczykiem o cieniach i blaskach hisperstwa.

RYSZARD KOZIOŁEK
Historyk literatury, pisarz i profesor, wyróżniony Nagrodą Literacką GDYNIA za „Ciała Sienkiewicza. Studia o symbolice płci i przemocy”, pracuje nad biografią Henryka Sienkiewicza, a niedawno opublikował świetnie przyjęte eseje „Dobrze się myśli literaturą”. NA BBF weźmie udział – jako ekspert – w Teleturnieju Niewiedzy o Henryku Sienkiewiczu.

ANNA KRÓL
Pomysłodawczyni i dyrektor artystyczna BBF. Absolwentka Akademii Teatralnej, autorka książki „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie” i redaktorka „Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia”. Doświadczona menedżerka kultury, autorka scenariuszy i producentka wydarzeń artystycznych, wydawczyni. Na BBF reżyseruje spektakl otwarcia „Hamlet#casting” i poprowadzi rozmowę o buncie czytelników z Kotem Przyborą, Renatą Kuryłowicz i Romanem Bieleckim OP.

WOJCIECH KUCZOK
Prozaik, poeta, krytyk i znawca futbolu. Debiutował “Opowieściami słuchanymi”, później opublikował głośną powieść “Gnój”. Popularność przyniosła mu ekranizacja jego prozy “Pręgi” Magdaleny Piekorz. Pisze również eseje o filmach, a w 2013 r. ukazał się tom opowiadań “Obscenariusz” o tematyce erotycznej. Na festiwalu autor porozmawia z Matthiasem Nawratem.

MICHAŁ KUKAWSKI
Dziennikarz i reporter, szef działu zagranicznego miesięcznika „Twój Styl”, wcześniej redaktor naczelny magazynu „Malemen”. Z wykształcenia psycholog, pracował jako reporter Polskiego Radia, nadawał korespondencje z ogarniętego wojną Iraku w latach 2003-2004. Na BBF porozmawia z brytyjskim reporterem Edem Vulliamym.

RENATA KURYŁOWICZ
Pracowała w wielu wydawnictwach książkowych, specjalizowała się m.in. w promocji i nabywaniu licencji wydawniczych. Po śmierci męża – Andrzeja Kuryłowicza razem z jego córką Aleksandrą została współwłaścicielką jednej z największych polskich firm wydawniczych – Albatros, specjalizującej się w literaturze popowej, gatunkowej i komercyjnej. Wśród wydawanych w Albatrosie autorów są m.in. Stephen King, Harlan Coben, Ken Follet. Czyta bez ustanku, jest entuzjastką literatury popowej, uwielbia horrory. Na BBF weźmie udział w rozmowie o BUNCIE CZYTELNIKÓW.

ANNA LUBOŃ
Dziennikarka i autorka książek, specjalizuję się w tematyce kulturalnej i wywiadach. Była redaktorką działów kultury w „Elle” i „Gali”. Ostatnio ukazał się zbiór jej rozmów z kobietami, które osiągnęły w życiu sukces – „Mistrzynie”. Na BBF porozmawia z polskimi autorkami o pisaniu scen erotycznych i literackiej intymności.

GRAŻYNA LUTOSŁAWSKA
Pisarka i dziennikarka związana z Polskim Radiem Lublin. Studiowała filozofię. Jest autorką słuchowisk, scenariuszy i tekstów piosenek. Publikuje nagradzane książki dla dzieci, posiada tytuł Mistrza Mowy Polskiej. W Teatrze Starym w Lublinie prowadzi spotkania cyklu „Bitwa o literaturę”. Na BBF porozmawia z Józefem Henem.

JERZY S. MAJEWSKI
Varsavianista, historyk sztuki, dziennikarz “Gazety Stołecznej”, warszawskiego dodatku do “Gazety Wyborczej”. Autor popularnych tekstów, głosnego cyklu “Warszawa nieodbudowana” oraz spacerowników. Najnowszy ‘Spacerownik po filmowej warszawie” jest inspiracją spaceru prowadzonego przez autora.

MARTA MASADA
Dziennikarka, krytyczka literacka. Właśnie debiutowała powieścią „Święto Trąbek“, którą Katarzyna Bonda nazwała „mistrzowskim połączeniem błyskotliwości, erudycji i obsceny“. To opowieść o próbie zapełnienia pustki, z akcją rozpiętą między USA, Polską i Izraelem. Jest założycielką kultowej krakowskiej knajpy Ambasada Śledzia.

MAŁGOSIA MINTA
Dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą“, regularnie czytać ją można w „Wysokich Obcasach“, specjalizuje się w tematyce kulinarnej, publikuje także m.in. w magzynie „USTA“ i „LABEL“, wcześniej pisywała do „Kuchni“ czy „Monitor Magazine“. Na BBF poprowadzi spotkanie śniadaniowe inspirowane jej nową książką kulinarną „Dzień dobry!“.

MAGDA MOŁEK
Dziennikarka i prezenterka telewizyjna, jedna z najbardziej lubianych gwiazd małego ekranu. Od lat związana z TVN. Współprowadzi „Dzień dobry TVN”, prowadzi także autorską serię wywiadów „W roli głównej” w TVN Style. Prowadziła m.in. festiwale w Opolu i Sopocie, galę wyborów Miss Polonia. Ukończyła Polską Szkołę Reportażu IR. Na BBF poprowadzi spotkanie z Liwtinką Kristiną Sabaliauskaitė.

DEBORAH MOGGACH
Należy do najbardziej kochanych powieściopisarek brytyjskich. Autorka powieści „Hotel Marigold” zekranizowanej z udziałem Judi Dench i Maggie Smith. Kontynuacja – „Hotel złamanych serc” ukaże się w Polsce w czerwcu razem z bestsellerową „Gorączką tulipanową”, której akcja dzieje się w Amsterdamie czasów Vermeera. Napisała wiele scenariuszy, m.in. do hollywoodzkiej ekranizacji „Dumy i uprzedzenia” z Keirą Knightley.

LARS MYTTING
Powieściopisarz i drwal, którego pokochali mężczyźni od Oslo po Nowy Jork, którzy zgłębili filozoficzny poradnik „Porąb i spal“. Pochodzi z wioski, pracował jako tragarz, sklepikarz i parobek. Kolekcjonuje piły tarczowe i samochody. Był dziennikarzem i eseistą, jako literat debiutował dziesięć lat temu. Na BBF odbędzie się premiera jego powieści „Płyń z tonącymi“, która w 2015 r. była czytelniczą sensacją w Norwegii. To opowieść o osieroconym Edvardzie, który poszukuje swej tożsamości na Szetlandach i we Francji.

MATTHIAS NAWRAT
Urodził się w 1979 r. w Opolu, jako dziesięciolatek przeprowadził się z rodziną do Bambergu. Studiował we Freiburgu i Heidelbergu biologię, później creative writing w Szwajcarskim Instytucie Literatury w Biel. Mieszka w Berlinie. Jego powieści są w Niemczech znane i nagradzane. U nas zadebiutuje przekładem rodzinnej powieści łotrzykowskiej “Wszystkie śmierci dziadka Jurka”

MICHAŁ NOGAŚ
Dziennikarz radiowy, związany z Trójką. Jeden z najważniejszych dziennikarzy literackich, prowadzi popularną audycję „Z najwyższej półki“, w której spotyka się i rozmawia z pisarzami. Współtworca, z Agnieszką Obszańską i Agnieszką Szydłowską, Radiowego Domu Kultury. Na BBF poprowadzi spotkanie z Michaelem Crummeyem, będzie też szefem pionierskiego projektu Big Book Radio nadającego na żywo z festiwalu.

AGNIESZKA OBSZAŃSKA
Dziennikarka radiowa, związana z Trójką. Współtworzy Radiowy Dom Kultury oraz audycje „Teren kultura“. Jest wydawczynią audycji poświęconych kulturze. Zajmuję się m.in. kinem, muzyką, sztuką współczesną. Brała udział w głośnym projekcie „Trójka przekracza granice“, dla którego nadawała relacje z USA. Lubi dalekie podróże, gra w koszykówkę. Na BBF wcieli się w Stanisławę Ryster i poprowadzi w wielki stylu Turniej Niewiedzy o Henryku Sienkiewiczu.

MICHAŁ OGÓREK
Popularny dziennikarz i satyryk. Z wykształcenia politolog, jest felietonistą „Gazety Wyborczej“ i expertem Kino Polska, gdzie komentował Polskie Kroniki Filmowej. Autor wielu książek, m.in. „Polska między wierszami. Życie codzienne w PRL“ czy „Kiełbasa i sznurek“ stworzonej wspólnie z prof. Jerzym Bralczykiem. Na BBF będzie szukał odpowiedzi podczas Teleturnieju Niewiedzy o Henryku Sienkiewiczu.

ŁUKASZ ORBITOWSKI
Pisarz specjalizujący się w prozie fantastycznej i grozie. Autor nagrodzonej Paszportem Polityki książki „Inna dusza“ opartej na autentycznej historii zabójstw w Bydgoszczy w latach 90. Opublikował kilkanaście powieści, w TVP Kultura prowadzi wywiady, pisuje do „Gazety Wyborczej“ o popkulturze. Na BBF weźmie udział w rozmowie SAMO ZŁO z Justyną Kopińską i Przemysławem Semczukiem.

MAGDALENA PARYS
Laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej. Na stałe mieszka w Berlinie, opublikowała dobrze przyjęte powieści „Tunel“ i „Magik“. Dla literatury porzucieła dziennikarstwo. Na BBF premierę będzie miała jej najnowsza powieść, inspirowana rodzinną historią „Biała Rika“.

PAPUŻANKA ZOŚKA
Ma dyplom z teatrologii, uczy w szkole języka polskiego. Opublikowała świetnie przyjętą debiutancką “Szopkę”, a wiosną ukazała się jej nowa powieść – “On”. Jest to historia odmiennego, niepasującego do utartych kanonów społecznych chłopca dorastającego u schyłku PRL i młodego kapitalizmu. Na BBF będzie dyskutować z Jackiem Dehnelem o zaletach zwykłego szaleństwa.

ROMAN PAWŁOWSKI
Krytyk teatralny, publicysta i reżyser związany z TR Warszawa. Przez lata publikowała w dziale kultury „Gazety Wyborczej“, pisał o spektaklach, filmie i telewizji. Wykładał w Szkole Laboratorium Dramatu. Opracował antologie dramatu polskiego. Dramaturg i kurator programu Teren TR.

DARIA PAWLEWSKA
Współtwórczyni i zastępczyni redaktorki naczelnej magazynu kulturalno-kulinarnego KUKBUK. Pisała do ‚gazety Wyborczej“, była copywriterką w znaczących agencjach reklamowych, felietonistka niszowych magazynów lajfstajlowych, autorka opowiadań. Na BBF poprowadzi spotkanie z Małgosią Mintą, opiekuje się całym blokiem LITERATURA DLA KUCHAREK.

KATIA PETROWSKA
Ukrainka mieszkająca i pisząca w Niemczech, w języku niemieckim. Napisała autobiograficzną powieść “Może Estera” o białych plamach w biografii swej rodziny i poszukiwaniu prawdy o tożsamości. Badając przeszłość, przemierzyła Polskę, Austrię i Ukrainę, by stworzyć rodzaj generacyjnej podróży. Pisała w języku, który niedawno jeszcze był jej obcy, także dlatego książka stała się fenomenem literackim. Autorka weźmie udział w dyskusji o tym, kto skradł Niemcom literaturę.

GRZEGORZ PIĄTEK
Architekt, krytyk i historyk architektury. Autor “Sanatora” – biografii legendarnego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Kurator wielu projektów architektonicznych i artystycznych. Współtwórca fundacji Centrum Architektury. Porozmawia z Kerstin Gust o równoległych biografiach Warszawy i Berlina.

MICHAŁ PIEDZIEWICZ
Mieszka w Krakowie, z polskich piosenek lubi “Warszawę”, a pisze o Gdyni. W niej miał pod górkę do szkoły (bo na Wzgórzu) i skończył III LO. Potem wyjechał studiować filozofię, a dziś chętnie wraca – do Orłowa i do portu, na zimowe spacery i letnie wieczory przy plaży. Pracuje dla agencji reklamowych i mediów. Autor powieści „Dżoker“, na BBF premierowo zaprezentuje nową książkę „Domino“.

KATARZYNA PUZYŃSKA
Autorka kryminalnej sagi o policjantach z Lipowa, fikcyjnej wsi położonej niedaleko Brodnicy. Jej książki ukazują się w ponad 20 krajach, m.in. z Ameryce Łacińskiej. Z wykształcenia jest psycholożką, pracowała jako wykładowczyni, wreszcie poświęciła się pisaniu. Na BBF zaprezentuje premierowo najnowszą część cyklu powieściowego – „Łaskun“.

GRAŻYNA PLEBANEK
Pisarka od początku XXI wieku mieszkająca poza polską, od dekady – w Brukseli. Opublikowała m.in. „Dziewczyny z Portofino“, „Nielegalne związki“ oraz „Bokserkę“. Jej najnowsza powieść ukaże się jesienią. Pisuje felietony dla „Polityki“. Wcześniej pracowała dla Reutersa i „Gazety Wyborczej“. Na BBF weźmie udział w dyskusji o pisaniu scen erotycznych i literackiej intymności.

KONSTANTY KOT PRZYBORA
Od lat 80. pracuje w branży reklamowej. Związany z agencją PZL. Pracował także w Grey Warszawa jako dyrektor kreatywny. Współtworzył i realizował najważniejsze, najsłynniejsze kampanie dla dużych marek, m.in. Frugo, Radio Zet, Okocimia, Lucky Strike i Oriflame. Opracował kampanie także dla Alior Bank, Allegro, Dog in the Fog, PKO BP, Allianz, Tetley, Axel Springer. Odpowiedzialny również za kampanie społeczne m.in. dla Forum Obywatelskiego Rozwoju. Jest synem Jeremiego Przybory, odpowiada za opracowanie i opiekę nad wydawaniem spuścizny twórczej ojca.

RADOSŁAW ROMANIUK
Literaturoznawca, edytor. Autor tomu szkiców poświęconych myśli filozoficzno-religijnej Lwa Tołstoja „Dramat religijny Tołstoja”, zbioru esejów biograficznych „One” i książki „Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza” . Opracował sześć tomów dzienników, listów i esejów Iwaszkiewicza, Jeleńskiego, Mycielskiego i Miłosza. Na BBF opowie o twórczości Zygmunta Mycielskiego.

ALICJA ROSENAU
Tłumaczka literatury niemieckiej i skandynawskiej, przełożyła na polski m.in. powieść “Jak żołnierz gramofon reperował”, trzecią część cyklu “Millenium” czy ‘Noc przed festynem”. Opowie o wpływie autorów piszących po niemiecku, a pochodzących z różnych rejonów świata, na współczesną literaturę naszych sąsiadów.

DARIUSZ ROSIAK
Dziennikarz, reporter i autor książek. Pracował dla rozgłośni RFI i BBC, był korespondentem w Londynie, był redaktorem „Newsweeka“ i autorem magazynu weekendowego „Rzeczpospolitej“. W Trójce prowadzi sobotni „Raport o stanie świata“. Opublikował kilka dobrze przyjętych książek, m.in. „Żar. Oddech Afryki“, a ostatnio „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan“. Na BBF poprowadzi spotkanie z Martinem Caparrósem.

VEDRANA RUDAN
Jedna z najbardziej wyrazistych autorek Europy. Pisze o przemocy, cierpieniu i wyzwoleniu. Uważa, że świat byłby lepszy, gdyby rządziły nim kobiety. Kocha palmę Joanny Rajkowskiej i polską bezę migdałową. Pisarstwem zajęła się w wieku 52 lat, bo uważa, że nie można pisać o życiu, jeśli się go nie przeżyło. Stworzyła dziesięć powieści. W Polsce ukazała się m.in. „Ucho, gardło, nóż”, którą Krystyna Janda zaadaptowała na monodram. Na BBF premierę będzie miała powieść „Oby cię matka urodziła”.

KRISTINA SABALIAUSKAITĖ
Autorka trylogii „Silva Rerum” – największego od lat fenomenu literackiego na Litwie. Saga rodziny Narwojszów ukazana na tle wydarzeń w wielokulturowym Wilnie XVII i XVIII stulecia zawędrowała do co szóstego litewskiego domu. Książki obsypano nagrodami, autorka stała się jedną z najważniejszych kobiet w kraju. Od 2002 r. mieszka w Londynie, z wykształcenia jest historykiem sztuki, mówi po polsku.

PATRYCJA SASNAL
Arabistka, ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Doktor nauk politycznych, stypendystka Fulbrighta. Wykładała na UJ, ukończyła wydział stosunków międzynarodowych, a także arabistykę. Publikowała na temat polityki USA i Unii Europejskiej na Bliskim Wschodzie, wyzwaniach transformacji państw arabskich, konflikcie arabsko-izraelskim. Na BBF opowie o tym, jak czytać Koran ze zrozumienie.

STEVE SEM SANDBERG
Pisarz, dziennikarz i krytyk literacki. Jeden z najważniejszych autorów skandynawskich. Mieszka w Wiedniu. Debiutował jako autor powieści science-fiction, ale uznanie przyniosły mu książki, w których zwraca się ku historii. W „Biednych ludziach z miasta Łodzi” stworzył portret Chaima Mordechaja Rumkowskiego. W powieści „Wybrańcy” połączył fakty i fikcję, by przypomnieć historię eksperymentów nazistowskich i eliminacji chorych nastolatków.

TOMASZ SEKIELSKI
Dziennikarz i reporter telewizyjny, założyciel wydawnictwa Od deski do deski. Zaczynał pracę w radiu, później związał się z TVN, gdzie pracował m.in. dla „Faktów“ oraz „Kropki nad i“. Z Krzysztofem Morozowskim stworzył publicystyczny program „Teraz my!“. Aktualnie współpracuje z TOK FM. Na BBF poprowadzi rozmowę SAMO ZŁO z pisarzami tworzącymi opowieści non-fiction lub inspirowanej autentycznymi zbrodniami.

PRZEMYSŁAW SEMCZUK
Dziennikarz, publicysta i autor książek. Specjalizuje się w dziejach PRL. Opublikował głośną książkę „Wampir z Zagłębia“, a wcześniej także biografię samochodu Maluch i „Zatajone katastrofy PRL“. Współpracował m.in. z „Newsweekiem“, „Wprost“ i „Focus“.

HAJO TOPPIUS i LUISE SCHOLL
Współtworzą agencję Kollegen 2,3 i projekty dotyczące społeczno-kulturowych aspektów urbanistyki i miejskości. Ich dzieła muzyczne i artystyczne są prezentowanie w przestrzeni publicznej, inspirują do refleksji i dyskusji o przestrzeni wspólnej, jej mieszkańcach. Ich najnowszy projekt dotyczy rezydentów dzielnicy Marzahn w północno-wschodnim Berlinie. Hajo jest muzykologiem i filozofem. Luise studiowała etnologię europejską i filozofię. Na BBF wezmą udział w rozmowie z Beatą Chomątowską o życiu w blokowiskach.

MATEUSZ TROJAN
Dziennikarz telewizyjny, prowadzący w Teleexpressie popularny “Przedział literacki”, w którym prezentuje autorów oraz premiery książkowe. Jako jeden z pierwszych przeczytał nową powieść “Harda” Elżbiety Cherezińskiej i porozmawia z autorką o tym, jak rozpętała modę na powieści historyczne.

JERZY SOSNOWSKI
Pisarz i publicysta, dziennikarz telewizyjny i radiowy, do niedawna związany z Trójką. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym“ i miesięczniku „W Drodze“ oraz „Więzi“. Jest laureátem nagrody im. Tishnera oraz nagrody Fundacji Kościelskich. Opublikował m.in. „Apokryf Agłai“ i „Wielościan“, ostatnio – „Sen snów“. Na BBF poprowadzi spotkanie ze Stevem Semem-Sandbergiem.

STAWISZYŃSKI TOMASZ
Dziennikarz, publicysta i autor. Prowadził w Radiu dla Ciebie popularną audycję “Niedziela filozofów”, w której wraz z gośćmi mierzył się z największymi pytaniami. Od kilku miesięcy pracuje w TOK FM. Opublikował m.in. “Potyczki z Freudem. Mity, pułapki i pokusy psychoterapii”. Na BBF poprowadzi rozmowę o zwyczajnym szaleństwie.

KASIA STOPARCZYK
Dziennikarka radiowa, od piętnastu lat związana z Trójką. Autorka słynnych audycji z udziałem dzieci, m.in. „Zagadkowej niedzieli“ oraz cyklicznych „Politycy w piaskownicy“ i „Dzieci wiedzą lepiej“. Ukończyła Akademię Muzyczną, współtwórczyni spektakli i widowisk z udziałem dzieci. Na BBF poprowadzi DZIECI WIEDZĄ LEPIEJ – spotkanie z pisarzami i dziećmi.

MARTA STRZELECKA
Dziennikarka prasowa i radiowa. Współtworzyła magazyn kulturalny „Dziennika“, prowadzi w radiowej Dwójce cykl „Pop-południe“, jest szefową działu kultury w miesięczniku „Uroda Życia“. Na BBF poprowadzi spotkanie z Deborah Moggach.

ADAM SUPRYNOWICZ
Dziennikarz i prezenter radiowy, krytyk muzyczny i redaktor publikacji multimedialnych. Od 1999 r. w radiowej Dwójce. Prowadzi popołudniowe audycje, do których zaprasza twórców z różnych dziedzin kultury, recenzentów i komentatorów. Jest twórcą radiowego przewodnika po muzyce współczesnej „Bariera dźwięku”. Felietonista miesięczników „Ruch Muzyczny” i „MWM – muzyka w mieście”, publikuje w dwutygodnik.com. Lubi rozmawiać. Na BBF opowie o Andrzeju Panufniku.

JOLANTA SZTACHELSKA
Filolożka, wykładowczyni Uniwersytetu w Białymstoku, specjalistka życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Jest członkiem Związku Literatów Polskich i Towarzystwa Przyjaciół Języka. Specjalizuje się w estetyce XIX wieku i antropologii młodości. Na BBF będzie ekspertką i autorką pytań w Turnieju Niewiedzy o Henryku Sienkiewiczu.

JULIAN ŚWIEŻEWSKI
Aktor filmowy i teatralny, ukończył warszawską Akademię Teatralną. Nagrodzony m.in. za rolę w „Ecce Homo!!!“. Występował m.in. w spektaklach Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu i teatru WARSawy, a także w serialach, m.in. „Strażacy“ i „Czas Honoru“. Obecnie, w zespole warszawskiego Teatru Powszechnego. Na BBF zagra główną rolę w spektaklu otwarcia „Hamlet#casting”.

ED VULLIAMY
Pisarz, dziennikarz i korespondent „The Guardian“ oraz „The Observer“. Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy”. Był jednym z pierwszych reporterów, który w latach 90. publikował materiały z ogarniętej wojną Bośni i tamtejszych obozów koncentracyjnych. Wzbudził kontrowersje, zeznając w Hadze przeciwko zbrodniarzom wojennym. Teraz w książce „Wojna umarła. Niech żyje wojna“ opisuje dalsze losy i cierpienia ofiar.

MARIA WILCZEK-KRUPA
Dziennikarka prasowa i radiowa, związana m.in. Z „Dziennikiem Polskim”, „Kinem”, RMF Classic. Ukończyła teorię muzyki w krakowskiej Akademii Muzycznej. Obroniła doktorat z twórczości Wojciecha Kilara, przeprowadziła z nim wielogodzinne rozmowy. Autorka książki biograficznej „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach”. Na BBF poprowadzi wykład o Wojciechu Kilarze.

MARCIN WILK
Dziennikarz, publicysta, krytyk, tłumacz i redaktor. Współpracuje z wieloma tytułami prasowymi, prowadzi także autorski blog literacki – Wyliczanka.
Opublikował m.in. biografię Anny Jantar – “Tyle słońca w całym mieście” oraz cyk rozmów z pisarzami “W biegu”

PAULINA WILK
Dziennikarka, publicystka i autorka książek. Przez wiele lat związana z „Rzeczpospolitą“. Stale współpracuje z „Polityką“, „Tygodnikiem Powszechnym“ i magazynami podróżniczymi – „Traveler“ oraz „Kontynenty“. Opublikowała nominowane do Nike „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii“, a także „Znaki szczególne“ o pokoleniu dorastającym w czasie transformacji i serię bajek o misiu Kazimierzu. Współtwórczyni Big Book Festival. Poprowadzi rozmowę z Vedraną Rudan.

KUBA WOJTASZCZYK
Kulturoznawca, absolwent Gender Studies UAM w Poznaniu. Lubi absurd, wierzy w Woody’ego Allena. Dla kontrastu interesuje się Shoah. Publikował m.in. w „Lampie”, „Czasie Kultury”, „Wakacie”. „Portret trumienny” to jego debiut literacki, później opublikował także „Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć“. Będzie gościem spotkania PIEKŁO HIPSTERSTWA.

ŁUKASZ WOJTUSIK
Dziennikarz, wydawca i szef krakowskiego newsroomu Grupy Radiowej Agory. W TOK FM prowadzi audycję „Krakowskie Przemieście“ oraz literacko-dyskusyjny cykl „Poczytalni“. Uznany za najlepszego dziennikarza kulturalnego w Małopolsce. Na BBF poprowadzi spotkanie z Raną Dasguptą.

AGNIESZKA WOLNY-HAMKAŁO
Poetka, krytyczka literacka, publicystka. Współpracowała m.in. z „Gazetą Wyborczą“, magazynem „Bluszcz“ i „Przekrojem“. Opublikowała m.in. „Spamy miłosne“, „Ani mi się śni“ oraz „borderline“. Niedawno ukazała się jej nowa książka „41 utonięć“. Na BBF weźmie udział w rozmowie o erotyce i zmysłowości w literaturze kobiet.

BOGUSŁAW WOŁOSZAŃSKI
Dziennikarz, autor książek, jeden z najbardziej lubianych popularyzatorów historii. Stworzył kultowy telewizyjny cykl „Sensacje XX wieku“. Na podstawie jednej z wielu jego książek powstał serial „Tajemnica twierdzy szyfrów“. Współpracuje z TVP i National Geographic. Na BBF opowie o fenomenie jednej z książek, które zmieniły świat – „Mein Kampf“.

RAFAŁ WOŚ
Publicysta i dziennikarz ekonomiczny. Związany z „Dziennikiem Gazetą Prawną“, a od 2015 r. z „Polityką“. Ukończył stosunki międzynarodowe, współpracował z mediami niemieckimi. Laureat Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, autor książki „Dziecięca choroba liberalizmu“. Na BBF opowie o współczesnym wydźwięku „Kapitału“ Karola Marksa.