BIG BOOK FESTIVAL 2016

William Szekspir w wersji pop, seans leczenia literaturą, teleturniej niewiedzy o Henryku Sienkiewiczu, słuchowisko o Zuzannie Ginczance, gry, wykłady i pisarskie gwiazdy z pięciu kontynentów.

Festiwal odbył się w XVIII-wiecznym Pałacu Szustra i Parku Morskie Oko. Na trzy dni grupa projektowa Centrala stworzyła tam scenografię przenoszącą w czasie i przestrzeni.

10 czerwca późnym wieczorem rozpoczęliśmy wydarzeniem HAMLET #CASTING – multimedialnym eksperymentem teatralnym na motywach Szekspira. W plenerowym spektaklu zobaczyliśmy ponad dwudziestu znanych aktorów, na żywo wystąpili popularni muzycy.

Sobotę i niedzielę 11 i 12 czerwca wypełniły rozmowy, potyczki, spacery, pogadanki z udziałem m.in.: Józefa Hena, Elżbiety Cherezińskiej, Bogusława Wołoszańskiego, Grażyny Plebanek, Łukasza Orbitowskiego, Justyny Kopińskiej. – Autorzy rozmawiali o pisaniu scen erotycznych, o fascynacji złem, fenomenie hipsterstwa, modzie na powieści historyczne, a także o wkurzeniu czytelników na uprzedmiotowienie literatury. Pisarze i publiczność wspólnie zmierzyli się z elektryzującymi nas problemami – mówi Paulina Wilk, wicedyrektor festiwalu. – Z autorami zagranicznymi poruszyliśmy i piękne, i bolesne wątki współczesności. W tym roku gościmy cały świat – dodaje.

Gwiazdami Big Book Festival byli autorzy z odległych zakątków, m.in. z Nowej Fundlandii – Michael Crummey, z Indii – Rana Dasgupta, z Argentyny – Martin Caparrós. Z czytelnikami spotkali się też Lars Mytting, Kritisna Sabaliauskaitė, Deborah Moggach, Boris Akunin, Steve Sem-Sandberg czy Yasmina Khadra. Jak zawsze w nieformalnej atmosferze.

W programie festiwalu znalazło się dużo nowości. Po raz pierwszy odbyła się seria spotkań UWAGA: PREMIERA! To sześć książek, które festiwal poleca na nadchodzące lato. Rozmowy z ich autorami poprowadzili inni pisarze, na przykład z Michałem Piedziewiczem spotkała się Anna Dziewit-Meller, a z Matthiasem Nawratem –Wojciech Kuczok. W bloku znalazły się też powieści Katarzyny Puzyńskiej, Magdaleny Parys, Vedrany Rudan i Anne Tyler.

W bloku POGADANKI fascynujące miniwykłady o wielkich kompozytorach: Kilarze, Mycielskim, Panufniku i Szymanowskim, a także o książkach, które zmieniły świat: Koranie, „Mein Kampf“ i „Kapitale“. W bloku LITERATURA DLA KUCHAREK legendy o kulturze i potrawach z krańców globu w wykonaniu Grupy Studnia O. A także kuchnia mobilna Kukbuk, czyli społeczny happening, który rozwiązuje języki podczas posiłku z nieznajomymi.

Podczas festiwalu działało m.in. SANATORIUM LITERACKIE, do złudzenia przypominające to z „Czarodziejskiej góry“ Tomasza Manna. Każdy pacjent uzdrowiska został poddany diagnozie, a następnie otrzymał odpowiednią dla swej dolegliwości leczniczą dawkę słynnej powieści w wykonaniu Przemysława Bluszcza.
Premierowo zaprezentowane zostało także słuchowisko ZUZANNA o zmarłej w 1944 r. poetce –
Zuzannie Ginczance. Za scenariusz i reżyserię tej dźwiękowej opowieści odpowiadał duet – Jarosław
Mikołajewski i Tomasz Cyz, a udział wzieli m.in. Maja Komorowska, Maria Maj i Przemysław Stippa.

Najzabawniejszy był TELETURNIEJ NIEWIEDZY O HENRYKU SIENKIEWICZU, inspirowany „Wielką grą“. Publiczność wraz prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem szukała odpowiedzi na pytania dotyczące dzieł i życia noblisty.